Ale kino+
alekino+
Film. ZATOICHI

ZATOICHI


film akcji, Japonia, 2004, 116 min.
reżyseria: Takeshi Kitano
obsada: Daigoro Tachibana, Gadarukanaru Taka, Tadanobu Asano, Takeshi Kitano, Yuuko Daike
Premiera w Ale kino+: 3.03.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 560 miejsce w rankingu
ZATOICHI
1
2

Niewidomy wojownik, piękny i morderczy balet walk na miecze, piosenki i tańczący samuraje. Tak wygląda "Zatoichi", film, w którym nieprzewidywalny reżyser Takeshi Kitano mierzy się mitem jednego z najważniejszych bohaterów japońskiej popkultury.

Akcja toczy się w Japonii epoki szogunów i samurajów. Tytułowy Zatoichi (Takeshi Kitano) to niewidomy włóczęga - wędrowny masażysta i gracz w kości, który podróżuje od wioski do wioski. Wydaje się poczciwy i niezdarny, chętnie zagląda do butelki. Ma jednak również inne oblicze. W swoim czerwonym kosturze niewidomego ukrywa ostry jak brzytwa miecz. Kiedy go dobywa, staje się niezwyciężonym wojownikiem. Podczas walki Zatoichi nadrabia brak wzroku wyostrzeniem pozostałych zmysłów. O precyzji jego morderczych cięć przekonają się członkowie prowincjonalnego gangu terroryzującego małe miasteczko. Zatoichi przybywa tu pograć trochę w kości. W miasteczku pojawiają się także dwie gejsze. Podobnie jak mistrz Zatoichi, nie są do końca tymi, za które się podają - rzekome gejsze to mścicielki pragnące wyrównać pewne stare porachunki. Niewidomy szermierz zostanie mimo woli wciągnięty w ich plany.

Zatoichi to ważny bohater japońskiej kultury masowej, postać, która w Kraju Kwitnącej Wiśni niewiele ustępuje popularnością Godzilli. Niewidomego Szermierza powołał do życia pisarz Kan Shimozawa. W 1962 roku ociemniały wojownik trafił na ekran w filmie Kenji Misumiego Zatoichi Monogatari. W mistrza wcielił się wówczas Shintaro Katsu - wielki twórca japońskiej rozrywki, aktor, fechmistrz, tancerz, piosenkarz, kompozytor, pisarz i reżyser w jednej osobie. Shintaro Katsu powracał do roli w 26 filmach fabularnych i serialu telewizyjnym. Zatoichi stał się także bohaterem komiksów i kreskówek. Po raz ostatni Niewidomy Szermierz pojawił się w kinie w 1989 roku. Osiem lat później zmarł Shintaro Katsu - niezastąpiony, jak się zdawało, odtwórca postaci Zatoichiego.

Jeżeli był w Japonii ktoś, kto współcześnie mógł mierzyć się z mitem Zatoichiego i cieniem Shintaro Katsu, to tym kimś mógł być tylko TAKESHI KITANO. Ten twórca to człowiek instytucja, kiedyś bijący rekordy popularności gwiazdor telewizji i obrazoburczy komik, a dziś aktor i reżyser zdobywający nagrody na najważniejszych międzynarodowych festiwalach. Jako filmowiec Takeshi Kitano pozostaje nieprzewidywalny i wymyka się klasyfikacjom. Swobodnie przemieszcza się między wysokimi i niskimi rejestrami kina, bierze na warsztat popularne gatunki, żeby robić z nich dzieła sztuki, potrafi zaszokować brutalnością, zaskoczyć czarnym humorem i oczarować liryzmem. "Zatoichi" w reżyserii Takeshiego Kitano to film równie niekonwencjonalny jak jego autor. Formalnie rzecz biorąc mamy do czynienia z pastiszem. "Zatoichi" to prawdopodobnie pierwszy film w historii kina samurajskiego, w którym oglądać można roninów śpiewających i tańczących w numerach rewiowych, bo Kitano wprowadził do swojej opowieści sekwencje musicalowe. Jego Zatoichi (niewidomego szermierza gra sam reżyser), ma włosy przefarbowane na blond. Czy film Kitano to ironiczna, postmodernistyczna rozgrywka z ikoną popkultury, ozdobiona muzyką i genialną choreografią scen walk? Ironii w tym obrazie nie brakuje, a jednak "Zatoichi" to coś więcej niż pastisz. Przy całym dystansie, z jakim opowiedziana jest ta historia, pozostaje ona nowoczesnym hołdem dla tradycji kina samurajskiego i postaci ociemniałego wojownika - a także jednym z najciekawszych i najbardziej błyskotliwych dzieł w dorobku Takeshiego Kitano.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...