Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Zazdrość i medycyna

Zazdrość i medycyna


melodramat, Polska, 1973, 95 min.
reżyseria: Janusz Majewski
obsada: Andrzej Łapicki, Ewa Krzyżewska, Mariusz Dmochowski, Włodzimierz Boruński
Premiera w Ale kino+: 2.03.2010 r.
2.00
343
2 głosy | 796 miejsce w rankingu
Zazdrość i medycyna
1
2

"Chciałbym z melancholijną mgiełką pokazać rozgrywkę miłosną między dwoma królami i jedną damą" - mówił o swojej adaptacji popularnej powieści Michała Choromańskiego reżyser.

Przemysłowiec Widmar (Mariusz Dmochowski) od jakiegoś czasu podejrzewa, że zdradza go młoda żona Rebeka (Ewa Krzyżewska), o którą jest szaleńczo wręcz zazdrosny. Prawdę o rzekomym romansie ma wyjaśnić dzięki krawcowi Goldowi (Włodzimierz Boruński), który śledzi kobietę w zamian za obietnicę pomocy w wyjeździe do Anglii. Podczas gdy Widmar przypomina sobie najdrobniejsze wydarzenia z przeszłości i doszukuje się w nich sygnałów zdrady, Gold odkrywa prawdę.

"O godzinie siódmej wieczorem w całym mieście zgasło światło" - tak rozpoczyna się powieść Michała Choromańskiego, na podstawie której Janusz Majewski napisał scenariusz filmu. W książce wypadek Golda jest więc początkiem fabuły, która rozwija się w formie retrospekcji. Reżyser zrezygnował z tego zabiegu, uprościł wielowątkową narrację, zmienił też literackie Zakopane (wówczas zbyt mocno unowocześnione) na Krynicę, ale w pozostałych kwestiach pozostał wierny autorowi wydanej w 1932 roku "Zazdrości i medycyny". Swego czasu był to zaskakujący bestseller: powieść odniosła duży sukces w Polsce, doczekała się czterech wydań w Niemczech i we Włoszech, a do jej ekranizacji przymierzali się nawet producenci z Hollywood. W zamierzeniu autora miała to być zresztą powieść jednocześnie ambitna i masowa, dlatego sensacyjny i melodramatyczny temat sąsiaduje w niej z kiczowatą niekiedy estetyką, odwołaniami do fantastyki, skomplikowaną fabułą, a nawet środkami typowymi dla ekspresjonizmu.

Filmową adaptację "Zazdrości i medycyny" przygotował 42-letni wówczas JANUSZ MAJEWSKI. Reżyser, który na nowo odkrył dla szerokiej publiczności literaturę lat 30. XX wieku (m.in. oparte na powieści Henryka Worcella "Zaklęte rewiry") i planował współpracę z Choromańskim, który nie doczekał jednak filmowej premiery - przed śmiercią w 1972 roku pisarz zdążył jednak zaakceptować scenariusz. Ekranizację Majewskiego niektórzy krytycy nazywają "pastiszem w stylu retro" - to film świadomie konwencjonalny, w którym senność przedwojennego miasteczka łączy się z namiętnościami bohaterów, a także wyraźną nostalgią za latami 30.

Spośród obsady najwięcej pochwał zebrał Włodzimierz Boruński występujący w roli Abrahama Golda - aktor-amator, przed wojną reżyser i autor tekstów dla teatrów rewiowych, a po wojnie pisarz, tłumacz i satyryk. Jego aktorski talent odkrył Tadeusz Konwicki, ale Boruński stał się przede wszystkim aktorem Janusza Majewskiego (m.in. "Zaklęte rewiry", "Sprawa Gorgonowej", "Lekcja martwego języka", "Królowa Bona"). Rolę Rebeki znakomicie zagrała z kolei Ewa Krzyżewska - stworzoną przez nią postać fascynującej i przerażającej femme fatale uznano za najlepszy występ aktorki od czasu głośnego debiutu w "Popiele i diamencie" (1958), gdzie partnerowała Zbigniewowi Cybulskiemu. "Zazdrość i medycyna" był jednak ostatnim filmem Krzyżewskiej - u szczytu sławy Krzyżewska postanowiła porzucić aktorstwo. Wyszła za mąż za pracującego dla ONZ specjalistę od prawa międzynarodowego, razem z nim podróżowała po świecie, kierowała biblioteką ONZ w Nowym Jorku. Ostatnie lata życia spędziła w Hiszpanii - tam właśnie zmarła w roku 2003.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...