Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ZBRODNIARZ I PANNA

ZBRODNIARZ I PANNA


film kryminalny, Polska, 1963, 81 min.
reżyseria: Janusz Nasfeter
obsada: Edmund Fetting, Ewa Krzyżewska, Gustaw Lutkiewicz, Piotr Pawłowski, Zbigniew Cybulski
Premiera w Ale kino+: 21.02.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 156 miejsce w rankingu
ZBRODNIARZ I PANNA

Trzymający w napięciu thriller nakręcony według scenariusza Joe Alexa - Macieja Słomczyńskiego. W rolach głównych Zbigniew Cybulski i Ewa Krzyżewska.

Akcja filmu "Zbrodniarz i panna" zbudowana jest wokół motywu niewygodnego świadka. Toczy się śledztwo w sprawie morderstwa rabunkowego. Milicja ma tylko jeden trop - Małgorzatę (Ewa Krzyżewska), która przez chwilę widziała zabójcę. Prowadzący dochodzenie kapitan Ziętek (Zbigniew Cybulski) zabiera dziewczynę do nadmorskiego kurortu, gdzie prawdopodobnie przebywa morderca. Przestępca wymyka się jednak milicji, a co gorsza postanawia zlikwidować Małgorzatę i tym samym wyeliminować jedynego świadka zbrodni. Mimo opieki Ziętka, bohaterka znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

JANUSZ NASFETER, który wyreżyserował "Zbrodniarza i pannę", kojarzony jest przede wszystkim z wrażliwymi studiami psychologicznymi. Autor "Motyli" nie gardził jednak także lżejszymi gatunkami - w kultowej komedii kryminalnej "Gangsterzy i filantropi" pojawił się nawet na ekranie. Gwiazdą filmu "Zbrodniarz i panna" jest Zbigniew Cybulski, najpopularniejszy artysta lat 60., nazywany "polskim Jamesem Deanem" - tu wyjątkowo nie w typowej dla siebie roli "buntownika bez powodu" lecz przystojnego oficera milicji. Atrakcją jest ścieżka dźwiękowa Krzysztofa Komedy, wybitnego jazzmana i autora muzyki filmowej, wsławionego kompozycjami do wczesnych dzieł Romana Polańskiego, w tym niezapomnianym tematem z "Dziecka Rosemary".

Pod pseudonimem Joe Alex ukrywał się autor scenariusza, Maciej Słomczyński. To postać niezwykle zasłużona dla polskiej literatury - zarówno tej ambitnej, jak i popularnej. Pod własnym nazwiskiem Słomczyński znany był jako wybitny tłumacz - przełożył m.in. wszystkie dzieła Szekspira oraz uważanego za niemal niemożliwego do przetłumaczenia "Ulissesa" Joyce'a. Nie wszyscy wiedzieli jednak, że Słomczyński, jako Joe Alex, oddaje się także rozrywce pisania kryminałów. Był autorem popularnych powieści oraz inicjatorem i głównym scenarzystą teatru sensacji "Kobra" - jednego z największych przebojów w historii polskiej telewizji.


Źródło zdjęć: www.filmpolski.pl
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...