Ale kino+
alekino+
Film. ZBRODNIARZ, KTÓRY UKRADŁ ZBRODNIĘ

ZBRODNIARZ, KTÓRY UKRADŁ ZBRODNIĘ


film kryminalny, Polska, 1969, 94 min.
reżyseria: Janusz Majewski
obsada: Barbara Brylska, Piotr Pawłowski, Ryszard Filipski, Zygmunt Hubner
Premiera w Ale kino+: 6.02.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 105 miejsce w rankingu
1
2

Scenariusz filmu Janusza Majewskiego ("Królowa Bona", "C.K. Dezerterzy") oparty został na książce Krzysztofa Kąkolewskiego. Powieść ta została nagrodzona w konkursie zorganizowanym przez Milicję Obywatelską.

Bohaterem filmu jest kapitan Siwy (doskonały Zygmunt Hubner), emerytowany funkcjonariusz MO, który opowiada dziennikarzowi o swojej ostatniej akcji. Było to śledztwo prowadzone na własną rękę - oficer zainteresował się sprawą zabójstwa młodej dziewczyny. Ofiara była świadkiem w procesie kryminalnym, i choć rzekomy sprawca przyznał się do winy, kapitan Siwy podejrzewa, że w rzeczywistości przestępstwo popełnił zupełnie kto inny. Milicjant postanawia dotrzeć do prawdy.

Krzysztof Kąkolewski stworzył fikcyjną fabułę, przy jej konstruowaniu obficie posiłkował się jednak kronikami milicyjnymi. Autentyzm realiów i portretów psychologicznych, który był atutem książki, obecny jest również w obrazie JANUSZA MAJEWSKIEGO. Film chwalono za niezwykle przekonujące przedstawienie PRL-owskiego przestępczego podziemia. Majewski z dokumentalnym niemal realizmem pokazuje świat kobiet lekkich obyczajów, melin, drobnych aferzystów i kryminalistów.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...