Ale kino+
alekino+
Film. ZBRODNIE I WYKROCZENIA

ZBRODNIE I WYKROCZENIA

Crimes and Misdemeanors
komedia, USA, 1989, 100 min.
reżyseria: Woody Allen
obsada: Alan Alda, Martin Landau, Mia Farrow, Woody Allen
Premiera w Ale kino+: 28.12.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 435 miejsce w rankingu

"Zbrodnie i wykroczenia" to jeden z najambitniejszych filmów Woody'ego Allena z lat 80. Reżyser "Purpurowej róży z Kairu" nie rezygnuje tu oczywiście ze swego słynnego, błyskotliwego poczucia humoru, ale jednocześnie porusza kwestie poważniejsze niż w większości swoich filmów.

W "Zbrodniach i wykroczeniach" Allen opowiada równolegle dwie nowojorskie historie, z pozoru ze sobą niezwiązane, ale zakończone wspólnym, ironiczno-gorzkim finałem. Bohaterem pierwszej opowieści jest Judah Rosenthal (Martin Landau), wzięty okulista z Manhattanu, którego poukładane życie próbuje zburzyć natrętna kochanka imieniem Dolores (Anjelica Huston). Po kilku latach romansu kobieta żąda od Rosenthala, by ten rozwiódł się i spełnił swoje obietnice małżeństwa. Dolores grozi, że w przeciwnym razie spotka się z żoną okulisty. Przyparty do muru Rosenthal zwraca się o pomoc do swojego związanego z mafią brata. Ten podsuwa okuliście proste rozwiązanie. Wystarczy jeden telefon do odpowiednich ludzi i problem Dolores zniknie na zawsze. Szanowany lekarz z przerażeniem stwierdza, że jest zdolny do zlecenia morderstwa. Centralną postacią drugiego wątku "Zbrodni i wykroczeń" jest reżyser filmów dokumentalnych Cliff Stern (Woody Allen). Z natury idealista, Stern stara się zachować kręgosłup moralny na przekór panującemu w środowisku filmowym konformizmowi. Konkuruje też o względy pięknej producentki filmowej (Mia Farrow) ze swoim cynicznym, bezczelnym szwagrem, telewizyjnym rekinem (Alan Alda). Rosenthala i Sterna łączy wspólny przyjaciel - ślepnący rabin (Sam Waterson).

"Zbrodnie i wykroczenia" łączą elementy ironicznej, satyrycznej komedii (wątek dokumentalisty Sterna) z konwencją filmu noir (historia Rosenthala). Allen jest tu cierpki, chwilami nawet mroczny.

"Zbrodnie i wykroczenia" to przewrotny film, w którym mordercą może zostać człowiek sympatyczny i łagodny, idealiści przegrywają, cnota zostaje ukarana zaś zbrodnia uchodzi bezkarnie. Krytycy docenili walory obrazu umieszczając go na liście najwybitniejszych dokonań w dorobku WOODY'EGO ALLENA - sam autor dołączył zaś do swojej bogatej kolekcji kolejne nominacje do Oscara za scenariusz i reżyserię. Do atutów filmu zalicza się także nominowana do nagrody Akademii koncertowa rola Martina Landau'a oraz zdjęcia "nadwornego" operatora Bergmana, wielkiego Svena Nykvista.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...