Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Zbrodnie namiętności: Śmierć ukochanych

Zbrodnie namiętności: Śmierć ukochanych

Kung Liljekonvalje av dungen/Crimes of Passion: Death Of The Loved One
serial kryminalny, Szwecja, 2013, 90 min.
reżyseria: Birger Larsen
obsada: Gustaf Hammarsten, Linus Wahlgren, Ola Rapace, Tuva Novotny
Premiera w Ale kino+: 4.08.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 82 miejsce w rankingu
Zbrodnie namiętności: Śmierć ukochanych

Tajemnicze morderstwo na odciętej od świata wyspie i miłosny trójkąt... "Śmierć ukochanych" to pierwszy odcinek serialu na podstawie debiutanckiej, skandalizującej powieści Marii Lang, zwanej "szwedzką Agathą Christie". W roli komisarza Christera Wijka wystąpił Ola Rapace, znany między innymi z roli w Bondowskim "Skyfall".

Zbliża się Midsommar, hucznie i powszechnie obchodzone w Skandynawii święto przesilenia letniego. Puck Ekstedt (Tuva Novotny) otrzymuje zaproszenie, by spędzić ten niezwykły wieczór w domku położonym na wysepce niedaleko Bergslagen. Wśród gości na być także Einar Bure (Linus Wahlgren), z którym Puck łączy sekretny i pełny pasji związek. Przyroda, przepełniony magią wieczór; wszystko wydaje się układać idealnie, gdy nagle okazuje się, że jedna z zaproszonych kobiet, Marianne (Fanny Risberg), padła ofiarą morderstwa. Na miejsce zbrodni zostaje wezwany komisarz Christer Wijk (Ola Rapace), lecz gdy dociera, ciało ofiary znika. Na wyspie mają miejsce również inne, mocno niepokojące wydarzenia, a goście wkrótce zostają odcięci od świata. I tylko jedno pozostaje pewne: morderca wciąż tu jest...

Pierwszy odcinek szwedzkiego serialu "Zbrodnie namiętności" to ekranizacja debiutanckiej powieści kryminalnej Marii Lang. Wydana w 1949 roku "Śmierć ukochanych" (Mordaren Ijuger inte ensam) wywołała niemałą sensację, bo autorka osią intrygi uczyniła miłosny trójkąt. W wyzwolonej Szwecji książka uzyskała jednak dobre recenzje, a kariera pisarki ruszyła pełną parą. Nazywana "szwedzką Agathą Christie" Maria Lang pisała bardzo regularnie, niemal co roku ukazywała się nowa powieść jej autorstwa. Do śmierci w 1992 r. opublikowała ich aż czterdzieści. Książki tłumaczone na wiele języków (tylko jedna niestety ukazała się po polsku) silnie nawiązują do brytyjskiej tradycji powieści kryminalnych, ale są znacznie swobodniejsze obyczajowo. Często pojawia się w nich motyw wstydliwych, rodzinnych tajemnic, a nawet kazirodztwa, czy seksualnych traum. Marii Lang zdecydowanie nie interesowało pisarstwo jako arena działalności społecznej, co poróżniło ją w pewnym momencie z innym tuzem szwedzkiego kryminału, Perem Wahlöö. Jak powiedziała: Zadaniem kryminału jest zaoferowanie kilku godzin prawdziwej ucieczki od rzeczywistości dzięki wciągnięciu nas w intrygę. Lekkość kryminału, czasem ton absurdu czy humoru jest dla mnie ważniejszy niż ciężki i poważny realizm społeczny.

W serialu w roli narratorki powieści i w pewnym sensie alter ego pisarki, Puck Ekstedt, wystąpiła Tuva Novotny, a właściwie Tuva Moa Matilda Karolina Novotny Hedström. Aktorka jest córką czeskiego scenarzysty i reżysera, absolwenta prestiżowej praskiej filmówki, FAMU. Tej samej, którą kończyła Agnieszka Holland czy Miloą Forman. Tuva Novotny znana jest międzynarodowej publiczności z roli w "Jedz, módl się, kochaj". Z kolei w brytyjskim "Stoned" Novotny wystąpiła u boku Bena Whishawa jako Anna Wohlin, dziewczyna tragicznie zmarłego Briana Jonesa z The Rolling Stones.

W "Zbrodniach namiętności" partneruje jej Ola Rapace, były mąż Noomi, czyli charyzmatycznej Lisbeth Salander ze szwedzkiej wersji "Millenium". Wciela się w rolę komisarza Christera Wijka.

ODCINKI

Zbrodnie namiętności
Zbrodnie namiętności: Niebezpieczne sny
Zbrodnie namiętności: Tragedia na wiejskim cmentarzu
Zbrodnie namiętności: Ślubny bukiet
Zbrodnie namiętności: Nigdy więcej morderstw
Zbrodnie namiętności: Róże, pocałunki i śmierć
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...