Ale kino+
alekino+
Film. Zdobyć Woodstock

Zdobyć Woodstock

Taking Woodstock
komediodramat/film muzyczny, USA, 2009, 115 min.
reżyseria: Ang Lee
obsada: Demetri Martin, Henry Goodman, Imelda Staunton, Liev Schreiber
Premiera w Ale kino+: 17.01.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 91 miejsce w rankingu
Zdobyć Woodstock

Syn żydowskich emigrantów Elliot Tiber (Demetri Martin) pracuje jako dekorator wnętrz w Nowym Jorku. Jego rodzice, Jake (Henry Goodman) i Sonia (Imelda Staunton), prowadzą podupadły motel El Monaco w niedalekim Bethel.

Latem 1969 Elliot przybywa do miasteczka, by ratować interes rodziców przed plajtą. W miejscowym banku dostaje czas do końca wakacji na spłatę zadłużenia. Dowiaduje się też, że w pobliskim miasteczku nie wydano zgody na organizację muzycznego festiwalu i postanawia wykorzystać ten fakt. Zgłasza się do promotora imprezy Michaela Langa (Jonathan Groff) z propozycją użyczenia motelu rodziców na festiwalową bazę. Szansę na szybkie podreperowanie domowych finansów dostrzega też sąsiad Michaela, Max Yasgur (Eugene Levy), który zgadza się wynająć swoją ziemię na potrzeby imprezy. Przygotowania do festiwalu, który przejdzie do historii jako Woodstock ruszają pełną parą.

"Zdobyć Woodstock" jest oparty na wspomnieniach Elliota Tibera, którego ANG LEE ("Rozważna i romantyczna") spotkał przypadkowo w studiu telewizyjnym, czekając na wejście na wizję. Panowie ucięli sobie krótką pogawędkę, po której znakomity tajwański reżyser otrzymał od Tibera egzemplarz jego książki "Taking Woodstock: A True Story of a Riot, a Concert, and a Life". Po realizacji nagrodzonej trzema Oscarami "Tajemnicy Brokeback Mountain" i nominowanego do Złotego Globu "Ostrożnie, pożądanie" Lee poszukiwał właśnie materiału na film utrzymany w lżejszej konwencji. Anegdotyczna, pełna uroku opowieść człowieka, bez którego legendarny festiwal mógłby się nie odbyć, nadała się do tego doskonale. W pomyśle ekranizacji książki spodobała się także możliwość nawiązania do swojego wcześniejszego filmu, "Burzy lodowej", w którym ukazywał życie uczestników kontrkultury po latach. Lee, który lubi osadzać losy swoich bohaterów na tle epokowych wydarzeń jest również znany z dbałości o scenografię i detale epoki.

Tym razem pod czujnym okiem ekspertów zadbał więc o odwzorowanie obyczajów, ubioru i języka, jakim posługiwali się hipisi. Oczywiście w filmie nie mogło zabraknąć telewizyjnych relacji z lądowania na księżycu i doniesień z frontu wojny w Wietnamie. W warstwie formalnej "Zdobyć Woodstock" nawiązuje do słynnego, oscarowego dokumentu Michaela Wadleigha "Woodstock" z 1970 roku. Świadczą o tym m.in. zabiegi montażowe, takie jak podział ekranu na trzy i cztery części. Choć w tle rozbrzmiewa muzyka najważniejszych wykonawców lat 60., próżno szukać w filmie Lee występów Jimiego Hendriksa, Janis Joplin czy The Who. Trzydniowe święto muzyki, pokoju i miłości zostało przez niego pokazane z punktu widzenia miejscowej społeczności. Na pierwszym planie umieścił młodego geja, któremu festiwal pomaga odkryć i zaakceptować własną seksualność. Nieśmiałego, wycofanego 30-latka Elliota Tibera zagrał Demetri Martin, komik estradowy, gospodarz programu "Important Things with Demetri Martin", który nie posiada jednak doświadczenia z pracy na planie filmowym. Znakomite kreacje despotycznej matki i zmęczonego życiem ojca bohatera stworzyli nominowana do Oscara za tytułową rolę w "Vera Drake" Imelda Staunton i Henry Goodman ("Święty", "Hooligans").

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
KINO MÓWI: MUZYKA - ZDOBYĆ WOODSTOCK (materiał wideo 15:42 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Muzyka

SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...