Ale kino+
alekino+
Film. Żegnaj, królowo

Żegnaj, królowo

Les Adieux a la Reine
dramat kostiumowy, Francja/Hiszpania, 2012, 115 min.
reżyseria: Benoit Jacquot, Benoît Jacquot
obsada: Diane Kruger, Léa Seydoux, Lea Seydoux, Virginie Ledoyen, Xavier Beauvois
Premiera w Ale kino+: 14.05.2018 r.
343
Żegnaj, królowo
© Kino Świat 2014

Film otwarcia 62. festiwalu w Berlinie, laureat trzech Cezarów, francuski dramat kostiumowy ukazujący intymne relacje trzech kobiet na wersalskim dworze w przeddzień Wielkiej Rewolucji.

Rok 1789, ostatnie trzy dni istnienia monarchii francuskiej. Wersal nie jest świadomy rozruchów, które wstrząsają ulicami Paryża. Pławiąca się w luksusie świta znienawidzonego przez lud Ludwika XVI (Xavier Beauvois) i jego austriackiej żony Marii Antoniny (Diane Kruger) nie dostrzega zbliżającej się Wielkiej Rewolucji. Dopiero na wieść o szturmie Bastylii w pałacu zaczyna się chaos. Służący kradną co się da, a najbliżsi przyjaciele dworu opuszczają go pod osłoną nocy. Wyjątkiem jest Sidonie Laborde (Léa Seydoux), nastoletnia służąca królowej, do której obowiązków należy przede wszystkim czytanie jej książek. Sidonie jest zafascynowana kapryśną Marią Antoniną i szaleńczo zazdrosna o przyjaciółkę monarchini - hrabinę Gabrielle de Polignac (Virginie Ledoyen). Rozhisteryzowana Maria Antonina niszczy listy byłych kochanków, a jej największą udręką wydaje się brak zainteresowania ze strony madame de Polignac. Sidonie jest ostatnią wierną towarzyszką monarchini. Dla swojej królowej jest gotowa na wszystko.

Otwierający 62. Berlinale film Benoita Jacquota ukazujący intymne relacje trzech kobiet na wersalskim dworze na tle końca epoki. Reżyser opowiada historię pełnej erotycznego napięcia intrygi miłosnej oczami młodej służącej i pokazuje kulisy dekadenckiego dworu oraz, w kontraście do niego, obskurny świat plebsu. Film walczył o Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie i został uhonorowany trzema Cezarami.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.