Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ŻEGNAJ, LALECZKO

ŻEGNAJ, LALECZKO

Farewell, My Lovely
kryminał post-noir, USA, 1975, 92 min.
reżyseria: Dick Richards
obsada: Charlotte Rampling, John Ireland, Robert Mitchum, Sylvester Stallone
Premiera w Ale kino+: 6.11.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 575 miejsce w rankingu

Druga, po klasycznym filmie Edwarda Dmytryka z 1944 roku, ekranizacja nieśmiertelnego kryminału Raymonda Chandlera. Znów śledzimy losy Philipa Marlowe'a (Robert Mitchum), prywatnego detektywa z Los Angeles, który pod maską twardziela i cynika skrywa wrażliwe i cokolwiek sentymentalne wnętrze.

Marlowe zostaje wynajęty przez świeżo zwolnionego z więzienia gangstera. Zadaniem detektywa jest odnalezienie ex-dziewczyny przestępcy, tancerki z nocnego klubu - pięknej Velmy. Podążając śladem zaginionej Marlowe wkracza w świat podejrzanych spelun, nielegalnych interesów, korupcji, mrocznych spisków i niebezpiecznych sytuacji. Detektyw obserwuje tę podziemną rzeczywistość z właściwymi sobie melancholią i fatalizmem, pakując się jednocześnie w coraz gorsze kłopoty, które przybliżają go oczywiście do celu.

Choć "Żegnaj laleczko" nakręcona przez EDWARDA DMYTRYKA należy do klasyki kina noir, krytycy zauważyli z uznaniem, że wersja Dicka Richardsa bliższa jest literackiemu oryginałowi. Film nawiązujący do najlepszych tradycji kina kryminalnego lat 40. porównywano do rok wcześniejszego "Chinatown" - obie produkcje łączy zresztą osoba operatora, Johna Alonzo. Wśród aktorów drugoplanowych znaleźli się między innymi Charlotte Rampling, Harry Dean Statton, a w jednym z epizodów także Sylvester Stallone tuż przed swoim przełomowym sukcesem w "Rocky'm". Największym atutem filmu Richardsa okazał się jednak Robert Mitchum, którego ironiczny, cierpki Marlowe zajął miejsce wśród najwybitniejszych kreacji chandlerowskich, tuż obok dokonań Humphrey'a Bogarta.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...