Ale kino+
35 dni
Film. ŻELAZNĄ RĘKĄ

ŻELAZNĄ RĘKĄ


historyczny, Polska, 1989, 100 min.
reżyseria: Ryszard Ber
obsada: Jerzy Kryszak, Krzysztof Jasiński, Krzysztof Kolberger, Wojciech Alaborski
Premiera w Ale kino+: 26.10.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 491 miejsce w rankingu
ŻELAZNĄ RĘKĄ
1
2

W czasach Stefana Batorego rotmistrz Mroczek, człowiek władzy, musi zmierzyć się z Samuelem Zborowskim, uosobieniem szlacheckiej samowoli.

Siedmiogród rok 1575. Ubiegający się o polski tron książę Stefan Batory wysyła swojego poddanego, rotmistrza Szymona Mroczka (Jerzy Kryszak), do Warszawy z misją pozyskania zwolenników dla swojej kandydatury. Mroczek żegna się ze swym przyjacielem Samuelem Zborowskim (Krzysztof Jasiński), skazanym na banicję i od tego czasu przebywającym na dworze Batorego. Rotmistrz po drodze ratuje przed spaleniem piękną dziewczynę, oskarżoną o zaprzedanie się diabłu. Od tej chwili Agata (Grażyna Wolszczak) wszędzie mu towarzyszy, będąc jego kochanką i zarazem sługą w męskim przebraniu. Dochodzi do spotkania Mroczka z Janem Zamoyskim (Marcin Troński ), który staje się najbardziej wpływowym politykiem na dworze przyszłego króla. Wkrótce Batory przybywa do Polski i po ślubie z Anną Jagiellonką wstępuje na tron. Nie chcąc zaczynać swoich rządów od łamania polskich praw, nie zabiera ze sobą Samuela Zborowskiego. Ten jednak przybywa do Polski. Zamoyski wydaje rozkaz pochwycenia Zborowskiego i stracenia. To zadanie wykonać musi właśnie rotmistrz Mroczek.

Dramat kostiumowy z czasów Stefana Batorego RYSZARD BER, twórca nagrodzonej w Gdyni "Cudzoziemki" czy popularnego serialu "Lalka" z Małgorzatą Braunek i Jerzym Kamasem, zrealizował według scenariusza Zbigniewa Safjana, dziennikarza publicysty, który pracował dla takich tytułów, jak "Nowiny Literackie i Wydawnicze", "Kultura", "Skandale" czy "Bez Pardonu". W roli rotmistrza Mroczka, tropiącego wszelkie przejawy opozycji rzecznika silnej władzy, reżyser obsadził Jerzego Kryszaka. W "Żelaznej ręce" aktorowi partnerowali m.in. Krzysztof Jasiński, Krzysztof Kolberger oraz Grażyna Wolszczak, dla której była to jedna z pierwszych kinowych ról. Muzykę napisał jeden z najciekawszych polskich kompozytorów filmowych, związany z "Piwnicą pod Baranami" i zespołem "Anawa" Marka Grechuty Jan Kanty Pawluśkiewicz.

KOMENTARZE - ARCHIWUM


professionnel

Ojciec Chrzestny
postów: 1664
01.08.2007 19:06
CYTUJ

Obraz historyczny, będący filmową wersją serialu pt. "Kanclerz". Rzecz o objęciu tronu przez Stefana Batorego i o jego kulisach. Świetna adaptacja powieści Kraszewskiego: "Banita".

W rolach głównych niezapomniany tandem Kryszak-Jasiński. Bezwzględnie warto. Koloryt historyczny tego filmu jest urzekający.

Bez cienia żartu - TAKIEGO KRYSZAKA NIE ZNALIŚCIE! Z postaci Szymona Mroczka wydobył wszystko, co najlepsze i obdarzył go niezwykłą siłą. Bardzo polecam.

#emeryt
rzeszów
23.01.2009 00:33
CYTUJ

kryszak z jasińskim zapisali sie do histori tymi rolami

SERIALE

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders" to epicki dramat gangsterski, osadzony w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham.


Safe House 2

Safe House 2

2. sezon czteroodcinkowego brytyjskiego serialu kryminalnego.


35 dni

35 dni

Serial kryminalny, w którym widzowie wcielają się w rolę detektywa.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.