Ale kino+
alekino+
Film. ŻELAZNY KRZYŻ

ŻELAZNY KRZYŻ

Cross of Iron
dramat wojenny, Wlk. Brytania/RFN 1977, 127 min.
reżyseria: Sam Peckinpah
obsada: David Warner, James Coburn, James Mason, Maximilian Schell
Premiera w Ale kino+: 6.12.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 103 miejsce w rankingu
ŻELAZNY KRZYŻ

"Żelazny Krzyż" jest filmem jednoznacznie antywojennym a także opowieścią o konflikcie dwóch silnych, skrajnie różnych osobowości. Sam Peckinpah wykreował wizję wyjątkowo posępną i zarazem przekonującą. Po raz kolejny udowodnił też, że jest prawdziwym poetą filmowej przemocy - podobnie jak w swoich westernach inscenizuje sceny batalistyczne niczym krwawy, okrutny, a jednocześnie wyrafinowany balet.

Bohaterami filmu są żołnierze Wehrmachtu walczący w 1943 roku na Froncie Wschodnim. Doświadczony i pozbawiony złudzeń sierżant Steiner (James Coburn) zdaje sobie sprawę, że wojna jest przegrana. Podoficer i jego ludzie usiłują po prostu przetrwać. Szanse na to są małe. Oddział Steinera toczy zacięte potyczki z Armią Czerwoną, ale być może jeszcze większym zagrożeniem dla bohaterów są ich niemieccy dowódcy. Bezpośredni przełożony sierżanta, kapitan Stransky (Maximilian Schell), to wyniosły pruski arystokrata, oficer zaślepiony ambicją, którego marzeniem jest zdobycie najwyższego odznaczenia w hitlerowskiej armii - Żelaznego Krzyża. Aby zrealizować swój cel, kapitan nie zawaha się poświęcić życia podkomendnych. Los Steinera i jego ludzi wydaje się przypieczętowany.

SAM PECKINPAH uchodzi za jednego z najbardziej innowacyjnych twórców westernu lat 70. Reżyser sięgał po westernową konwencję również w filmach sensacyjnych, których akcja rozgrywa się współcześnie ("Ucieczka gangstera", "Dajcie mi głowę Alfreda Garcii"). Dlatego "Żelazny krzyż" był dla fanów twórcy "Dzikiej bandy" niespodzianką. Peckinpah nigdy nie odszedł od swojego ulubionego gatunku tak daleko, jak w tym filmie. Nigdy też nie oddalił się tak bardzo od swoich ulubionych plenerów na amerykańsko-meksykańskim pograniczu. Film powstał w koprodukcji z wytwórniami europejskimi, zdjęcia kręcono w Jugosławii, która udawała stepy Rosji.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...