Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ZEMSTA HEBALOŃCZYKA

ZEMSTA HEBALOŃCZYKA

Strings
film animowany, Dania/Szwecja/Norwegia/Wlk. Brytania, 2004, 87 min.
reżyseria: Anders Ronnow Klarlund
obsada: Catherine McCormack, Derek Jacobi, Ian Hart, James McAvoy
Premiera w Ale kino+: 12.03.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 60 miejsce w rankingu

Imponująca plastycznie fantastyczna opowieść dla dorosłych, w której główne role grają drewniane marionetki.

Akcja "Zemsty Hebalończyka" toczy się w mitycznej baśniowej krainie. Władający nią dobry król traci życie w wyniku nikczemnej intrygi wrogów. Syn władcy, pozbawiony swojego dziedzictwa młody książę Hal szuka zemsty. Znajdzie przy okazji wielką chwałę, a także, zupełnie niespodziewanie, prawdziwą miłość.

Fabuła "Zemsty Hebalończyka" mieści się w konwencjach mitycznej fantasy. W scenariuszu nie trudno odczytać rys szekspirowski, ale film ANDERSA RONNOWA KLARLUNDA więcej ma wspólnego z heroicznym światem "Władcy Pierścieni", a nawet, jak pisali niektórzy krytycy, "Gwiezdnych Wojen". Jeżeli jednak "Zemsta Hebalończyka" została uznana przez znawców kina animowanego za rewelację, to nie ze względu na fabułę, lecz technikę, w której została zrealizowana. Oryginalny tytuł filmu - "Strings" - oznacza "sznurki", ponieważ bohaterów opowieści "grają" animowane za pomocą linek marionetki. Anders Ronnow Klarlund nie starał się przy tym ukrywać tytułowych "sznurków" wprawiających lalki w ruch. Wręcz przeciwnie, główny koncept filmu polega na tym, że linki nie tylko są widoczne, lecz same postacie z fantastycznego świata zdają sobie sprawę z ich obecności - bohaterowie są świadomi faktu, że są marionetkami. Wynikają z tego interesujące konsekwencje fabularne - na przykład kiedy jedna z postaci decyduje się popełnić samobójstwo, odcina swoje własne sznurki, i pada bezwładnie na ziemię. Drugim wielkim atutem przedsięwzięcia Klarlunda jest zapierająca dech w piersiach oprawa plastyczna: sugestywne, baśniowe scenografie i pełne wyrazu drewniane lalki, zaprojektowane przez rzeźbiarzy Bernda Ogrodnika i Joakima Zacho Weylandta. Prace nad "Zemstą Hebalończyka" zajęły ponad cztery lata, w produkcji wykorzystano ponad sto marionetek, a głosów fantastycznym postaciom użyczyli słynni brytyjscy aktorzy, między innymi sir Derek Jacobi, Ian Hart i Catherine McCormack.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...