Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ZGAGA

ZGAGA

Heartburn
komedia, USA, 1986, 108 min.
reżyseria: Mike Nichols
obsada: Jack Nicholson, Jeff Daniels, Kevin Spacey, Maureen Stapleton, Meryl Streep
Premiera w Ale kino+: 23.02.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 476 miejsce w rankingu

Jack Nicholson i Maryl Streep to aktorski duet marzeń. W "Zgadze" Mike'a Nicholsa grają historię ucharakteryzowaną na fikcję, ale w rzeczywistości mocno zakorzenioną w faktach. Owe fakty pochodzą z życia Nory Ephron, która w scenariuszu filmu ujawnia gorzkie szczegóły swojego nieudanego małżeństwa z odkrywcą afery Watergate, słynnym dziennikarzem Carlem Bernsteinem.

Mark (Jack Nicholson) i Rachel (Maryl Streep) poznają się na weselu. On jest słynnym politycznym dziennikarzem z Waszyngtonu. Ona pochodzi z Nowego Jorku, jest pisarką i wolnym strzelcem. Oboje nie wierzą za bardzo w instytucję małżeństwa, a jednak ich romans kończy się szybkim ślubem, a później narodzinami dziecka. Rachel i Mark starają się stworzyć wzorową rodzinę, ale ich złe przeczucia na temat sensu małżeństwa okazują się samospełniającą się przepowiednią. Kiedy Rachel jest w drugiej ciąży, wychodzi na jaw, że Mark ma kochankę, co gorsza najprawdopodobniej nie pierwszą. Bohaterka wyjeżdża do Nowego Jorku. Mąż podąża w ślad z nią, aby ratować rozpadający się związek. Czy można jednak uratować coś, w co się nie wierzy?

"Zgaga" jest komedią, ale gorzką - i tej goryczy nie jest w stanie osłodzić nawet reżyseria MIKE'A NICHOLSA ("Absolwent", "Pracująca dziewczyna"), filmowca, którego trudno posądzać o brak poczucia humoru. Zmysłu komicznego nie brakuje również scenarzystce filmu Norze Ephron, która w latach 90. zasłynęła jako reżyser przebojowych komedii romantycznych "Bezsenność w Seatle" i "Masz wiadomość". W wypadku "Zgagi" Ephron nie opisywała jednak losów fikcyjnych bohaterów, lecz historię własnego nieudanego małżeństwa. Za filmowymi postaciami głównych bohaterów, Rachel i Marka kryją się prawdziwe osoby: sama Ephron oraz jej były mąż Carl Bernstein, jeden z reporterów, którzy wytropili i ujawnili światu aferę Watergate.

"Zgaga" jest dobrą ilustracją porzekadła "nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło". Małżeństwo Nory Ephron zakończyło się fiaskiem, ale jej autobiograficzna książka okazała się bestsellerem i doczekała się szybkiej ekranizacji, w dodatku w gwiazdorskiej obsadzie. Aktorskiemu zespołowi przewodzą Jack Nicholson i Maryl Streep, ale ciekawy jest również drugi plan. Występuje w nim między Jeff Daniels i debiutujący Kevin Spacey, zaś w jednym z epizodów oglądamy samego Milosa Formana.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...