Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Zielone palce

Zielone palce

Greenfingers
komediodramat, Wlk. Brytania/USA, 2000, 91 min.
reżyseria: Joel Hershman
obsada: Adam Fogerty, Clive Owen, Danny Dyer, David Kelly, Helen Mirren, Warren Clarke
Premiera w Ale kino+: 7.10.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 472 miejsce w rankingu

Prawdziwa historia grupy brytyjskich skazańców, którzy w ramach resocjalizacji zajęli się ogrodnictwem. W rolach głównych wystąpili Clive Owen i Helen Mirren.

Colin Briggs (Clive Owen) zostaje osadzony w eksperymentalnym "otwartym" więzieniu, H.M.P. Edgefield. Skazani mogą w nim swobodnie wychodzić na spacery i podejmować pracę, co ma ułatwić im późniejsze życie na wolności. Małomówny Colin nie jest jednak początkowo zachwycony przeniesieniem ze zwykłego więzienia. Większość swojego życia spędził za kratami, skazany za zamordowanie własnego brata. Uważa, że więzienie słusznie mu się należy. Fergus Wilks (David Kelly), jego towarzysz z celi, próbuje - choć początkowo bez większych sukcesów - przywrócić Colina do życia. Przełomem okazuje się podarowany mu przez Fergusa świąteczny prezent - paczka nasion. Colin zaczyna hodować roślinki i wkrótce razem z Fergusem trafiają do pracy przy więziennym ogrodzie. Ich wysiłki wspiera specjalistka od ogrodnictwa Georginia Woodhouse (Helen Mirren). W końcu ich pracowitość zostaje nagrodzona: wraz z pozostałymi ogrodnikami z grupy, zachęcani przez Panią Woodhouse, biorą udział w prestiżowym konkursie Hampton Court Palace Flower Show.

"Zielone palce" to w slangu ogrodniczym ktoś, kto nie tylko hoduje rośliny, ale potrafi wczuć się w nie, jak w drugiego człowieka. Nauczyć się tego ponoć nie można - z "zielonymi palcami" trzeba się urodzić. W drugim pełnometrażowym filmie JOELA HERSHMANA - jego debiut "Hold Me, Thrill Me, Kiss Me" otrzymał m.in. nagrodę publiczności na festiwalu w Deauville - takiego "urodzonego" ogrodnika zagrał Clive Owen, jeden z najpopularniejszych ostatnio Brytyjczyków w Hollywood. Owen do pierwszej aktorskiej ligi trafił po roli w altmanowskim "Gosford Parku" (2001) i rok późniejszej "Tożsamości Bourne'a" Douga Limana, a w ostatnich latach można go było zobaczyć m.in. w widowiskowym "Sin City" (2005), gwiazdorsko obsadzonym "Bliżej" (2004), głośnym "Planie doskonałym" (2006) Spike'a Lee czy gigantycznej superprodukcji "Król Artur" (2004), gdzie zagrał postać tytułową. Na planie "Zielonych palców" Owen spotkał się z jedną z najbardziej uznanych angielskich aktorek, Helen Mirren, niezapomnianą Chris z "Dziewczyn z kalendarza". Mirren - choć zlekceważona przez oscarową akademię (tylko dwie nominacje) - ma na koncie nagrody aktorskie na najważniejszych światowych festiwalach, m.in. w Cannes (za "Szaleństwa Króla Jerzego", 1994 i "Cala", 1984) oraz w Wenecji (za "The Queen", 2006).
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...