Ale kino+
alekino+
Film. ZŁAMANY ANGIELSKI

ZŁAMANY ANGIELSKI

Broken English
komediodramat, USA/Francja, 2007, 93 min.
reżyseria: Zoe R. Cassavetes
obsada: Drea de Matteo, Gena Rowlands, Josh Hamilton, Justin Theroux, Melvil Poupaud, Parker Posey
Premiera w Ale kino+: 2.09.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 456 miejsce w rankingu
ZŁAMANY ANGIELSKI

Fabularny debiut córki wielkich filmowców, Johna Cassavetesa i Geny Rowlands. "Złamany angielski" to komedia romantyczna, w której młoda reżyserka bezbłędnie omija pułapki oklepanych schematów i proponuje kawałek bardzo obiecującego kina.

Nora Wilder (Parker Posey) jest ładna, inteligentna, ma świetną pracę i mieszka w Nowym Jorku - a mimo to czuje się coraz bardziej niepewna i sfrustrowana. Wszyscy jej znajomi zdążyli poukładać sobie życie i znaleźć szczęście w związkach. Tymczasem trzydziestokilkuletnia Nora wciąż jest samotna. Jak na ironię, zajęcie bohaterki polega na uszczęśliwieniu innych ludzi. Nora pracuje w eleganckim hotelu, w którym jej zadaniem jest opiekowanie się VIP-ami i spełnianie ich ekstrawaganckich zachcianek. Nora jest świetna w tym, co robi, ale nie potrafi zapomnieć, że kiedyś marzyła o zajmowaniu się sztuką. Bohaterka szuka pocieszenia w randkach, ale kolejne próby spotkania "księcia z bajki" przynoszą tylko rozczarowania. I wtedy właśnie "książę" zjawia się zupełnie niespodziewanie, przybierając postać Francuza o imieniu Julien (Melvil Poupaud). Ich romans trwa raptem kilka dni - Julien musi wracać do Paryża. Błaga Norę, by wyjechała razem z nim. To oczywiście niemożliwe - bohaterka nie tylko nie zna francuskiego, ale przede wszystkim nie zna tak naprawdę uroczego Juliena. Mimo to coś mówi jej, że ten mężczyzna to człowiek, którego szukała od lat. Rzuca więc wszystko i wyrusza do Paryża. Problem w tym, że stolica Francji to duże miasto. Jak znaleźć w nim tego jedynego, jeżeli wskazówką był numer telefonu, który Nora niestety zgubiła?

Prywatnie ZOE CASSAVETES przyjaźni się z Sophią Coppolą. Obie są córkami wybitnych reżyserów i obie z powodzeniem spróbowały własnych sił w kinie, udowadniając, że talent bywa rodzinny. Ojciec Zoe, aktor i reżyser John Cassavetes, był filmowym radykałem, jednym z najciekawszych przedstawicieli amerykańskiego kina autorskiego. "Złamany angielski" to rzecz lżejszego kalibru. Zoe Cassavetes korzysta w swoim filmie z formuły komedii romantycznej. Rzecz nie sprowadza się jedynie do miłosnych perypetii - to również film o samotności, o kryzysie osobowości, o pięknej, interesującej kobiecie, która próbuje ułożyć sobie życie z kimś bliskim. Cassavetes jest świetna w wydobywaniu niuansów tej z pozoru schematycznej historii. Nie zrywa też zupełnie z dziedzictwem kina swojego ojca. W roli matki filmowej Nory, Zoe Cassavtes obsadza własną matkę - Genę Rowlands, wybitną aktorkę, muzę i żonę Johna Cassavetesa. Tym razem Rowlands odtwarza jednak postać drugoplanową. Pierwsze skrzypce gra w tym filmie Parker Posey, kapitalna aktorka znana między innymi z kina Hala Hartleya, artystka, której obecność ożywia i dodatkowo uwiarygodnia ciekawy projekt młodej Cassavetes.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...