Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Złe i gorsze

Złe i gorsze

Citizen Ruth
komediodramat, USA, 1996, 106 min.
reżyseria: Alexander Payne
obsada: Burt Reynolds, Diane Ladd, Kelly Preston, Laura Dern, Mary Kay Place, Swoosie Kurtz, Tippi Hedren
Premiera w Ale kino+: 30.03.2011 r.
4.00
343
8 głosy | 442 miejsce w rankingu
Złe i gorsze

Zdobywca Oscara za "Rozdroża", Alexander Payne, w krzywym zwierciadle pokazuje jedynie słuszne poglądy przeciwników i zwolenników prawa do aborcji. Zaskakująca i gorzka satyra, ze świetną Laurą Dern w roli głównej.

Ruth Stoops (nagrodzona za tą rolę w Montrealu Laura Dern) to bezdomna, niezbyt rozgarnięta i uzależniona od wąchania kleju narkomanka. Matka czwórki dzieci, z których dwoje już sądownie zostało jej odebranych. Pozostałe przygarnął Tony (Jim Kalal), brat Ruth, który ma dość manipulacji siostry i bezskutecznie próbuje się od niej odciąć. Kiedy dziewczyna po raz kolejny trafia do aresztu, dowiaduje się, że znów jest w ciąży. Po rozprawie sędzia dyskretnie zasugeruje jej, że może liczyć na łagodniejsze traktowanie, jeśli "zajmie się ciążą". Towarzyszki spod celi okażą się grupą "Baby Savers" - radykalnych przeciwniczek aborcji. Wpłacą za nią kaucję i rozpoczną urabianie Ruth. Wkrótce podstępnie przejmie ją grupa zwolenniczek prawa do decydowania o ciąży, oczywiście też radykalnych. Co z tego wyniknie?

W swoim filmie reżyser Alexander Payne obnaża intencje różnego autoramentu "bojowników w sprawie". Bezlitośnie pokazuje, że zarówno przeciwnicy jak i zwolennicy prawa do aborcji, bez skrupułów próbują wykorzystać intelektualną ociężałość narkomanki do własnych celów. Ruth, jak Guliwer u mistrza satyry Jonathana Swifta, trafia raz do krainy Liliputów, raz do Olbrzymów. To, co przed chwilą przedstawiano jej jako jedyną i najświętszą prawdę, za chwilę stanie się obiektem kpin i ataku. "Złe i gorsze", wykorzystując gorzki śmiech, stara się dotknąć spraw istotnych dla społeczeństwa. W Stanach Zjednoczonych kwestia aborcji niezmiennie wzbudza emocje, a opowiedzenie się po jednej ze stron jest sprawą śmiertelnie poważną. W ciągu ostatnich 20 lat aż osiem osób, głównie lekarzy, zginęło z rąk zwolenników ruchu "Pro-life". W tym kontekście film Payne'a okazuje się zdystansowanym, umiarkowanym "głosem w sprawie", a nie żartem, czy błazenadą.

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...