Ale kino+
alekino+
Film. ZMARLI

ZMARLI

The Dead
dramat, Wlk. Brytania, 1987, 80 min.
reżyseria: John Huston
obsada: Anjelica Huston, Dan O'Herlihy, Donal Donnelly, Donal McCann
Premiera w Ale kino+: 22.12.2004 r.
343

Jest rok 1904. Akcja rozgrywa się w ciągu jednego zimowego wieczora w Dublinie. Jak co roku w domu sióstr Morkans zbiera się zaprzyjaźniona grupa irlandzkich intelektualistów i artystów, by spędzić czas na dyskusjach, muzykowaniu i wspomnieniach.

Wśród zebranych są pisarz Gabriel Conroy (Donal McCann) i jego żona Gretta (Anjelica Huston). Jedna ze śpiewanych podczas wieczoru pieśni przypomina Gretcie historię sprzed lat. Po powrocie do hotelu, bohaterka opowiada mężowi o swojej pierwszej miłości - chorym chłopcu, który nieszczęśliwie kochał się Gretcie i umarł dla niej ze złamanym sercem. Opowieść wywołuje w Conroy'u szok - późno w nocy pisarz medytuje nad swoim życiem, widząc je teraz w innym świetle.

"Zmarli" to ostatni film giganta amerykańskiej kinematografii, JOHNA HUSTONA. Przystępując do realizacji "Zmarłych" osiemdziesięcioletni reżyser był już poważnie chory i zdawał sobie sprawę, że prawdopodobnie nie zdąży już niczego więcej nakręcić. Na dzieło wieńczące swoją wspaniałą karierę Huston wybrał adaptację opowiadania, którym James Joyce zakończył swoich "Dublińczyków". Utwór Joyce'a przez wielu historyków literatury uważany jest z jedną z najwspanialszych nowel, jakie napisano po angielsku w wieku XX. Scenariusz na podstawie opowiadania opracował syn Johna Hustona, Tony Huston. W głównej roli wystąpiła córka reżysera, Anjelica Huston.

John Huston wielokrotnie udowadniał, że jest mistrzem w przenoszeniu literatury na ekran - dość wspomnieć dokonane przez niego adaptacje "Sokoła maltańskiego", "Moby Dicka" czy "Pod wulkanem". W wypadku "Zmarłych" reżyser stanął przed wyjątkowo trudnym zadaniem. Rozgrywająca się na początku wieku w Irlandii historia to kameralny dramat melancholii, miłości, goryczy i pamięci. Najważniejsze emocje nie zostają tu nigdy do końca wyrażone; to co najważniejsze rozgrywa się poza akcją, w wewnętrznym świecie bohaterów. Wielu filmowców uważało opowiadanie Joyce'a za niemożliwe do ekranizacji. Huston, dzięki subtelnej, bezbłędnej reżyserii oraz doskonałym kreacjom zespołu wytrawnych aktorów (głównie irlandzkich) wyszedł jednak z tej próby zwycięsko.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...