Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ZMRUŻ OCZY

ZMRUŻ OCZY


dramat, Polska, 2002, 86 min.
reżyseria: Andrzej Jakimowski
obsada: Andrzej Chyra, Małgorzata Foremniak, Ola Prószyńska, Zbigniew Zamachowski
Premiera w Ale kino+: 8.12.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 53 miejsce w rankingu

"Mała" (Ola Prószyńska) jest tzw. trudnym dzieckiem: kłamie, kradnie i kiepsko się uczy. Zamożni rodzice (Małgorzata Foremniak i Andrzej Chyra) starają się spełniać wszystkie kaprysy dziesięciolatki, ale nie potrafią jej zrozumieć. Pewnego dnia "Mała" ucieka z domu.

Dziewczyna zatrzymuje się u swojego byłego nauczyciela Jaśka (Zbigniew Zamachowski), który zamienił intratne posady w mieście na pracę stróża na opuszczonej farmie rolnej. Między dwojgiem outsiderów szybko nawiązuje się nić sympatii, choć okoliczni sąsiedzi i dawni przyjaciele uznają Jaśka za niegroźnego dziwaka. Wkrótce na farmie pojawiają się też rodzice dziewczynki, jednak żadne z nich nie potrafi skłonić "Małej" do powrotu do domu. W ciągu kilku wakacyjnych tygodni spędzonych na farmie dziewczynka dojrzewa i w końcu sama podejmuje decyzję, co do własnej przyszłości.

"Zmruż oczy" to debiut ANDRZEJA JAKIMOWSKIEGO ze znakomitymi rolami Zbigniewa Zamachowskiego, Andrzeja Chyry i młodziutkiej Oli Prószyńskiej. Powstał jako film niezależny poza państwowym systemem finansowania kinematografii. Podczas realizacji ekipa borykała się z rozmaitymi problemami: niewielką ilością taśmy, kaprysami pogody. Mimo to film powstał w ekspresowym tempie 19 dni zdjęciowych i wykorzystano w nim rozmaite innowacje techniczne jak nowa wersja taśmy Fuji-250 D czy efekty specjalne. Wszystkie zdjęcia były kręcone na przełomie czerwca i lipca 2001 roku w opuszczonym PGR-e w małej miejscowości Pełele na Suwalszczyźnie. Szczupłość środków finansowych nie przełożyła się na rangę artystyczną filmu. Wręcz przeciwnie - powstało dzieło zgodnie uznane i przez publiczność, i przez krytykę za wybitne. Wśród prawdziwego deszczu nagród, które spadły na film znajdują się m.in. wyróżnienie FIPRESCI na MFF w Mannheim'02, pięć nagród na FPFF w Gdyni'03 (Nagroda Specjalna Jury, za debiut reżyserski, zdjęcia, scenografię i kostiumy), nagroda specjalna za zdjęcia ma festiwalu "Camerimage" w Łodzi'03, Nagroda Główna na MFF "Młode Kino Europejskie" w Toruniu'04, Nagroda Specjalna Jury na KSF "Młodzi i Film" w Koszalinie'03, Paszport "Polityki"'04 oraz pięć Orłów'04 (najlepszy film, reżyseria, scenariusz, główna rola męska i nagroda publiczności).
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...