Ale kino+
alekino+
Film. ZNIKAJĄCY PUNKT

ZNIKAJĄCY PUNKT

Vanishing Point
film sensacyjny, USA, 1997, 87 min.
reżyseria: Charles Robert Carner
obsada: Christine Elise, Rodney A. Grant, Steve Railsback, Viggo Mortensen
Premiera w Ale kino+: 2.02.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 56 miejsce w rankingu
1
2

Zrealizowana dla telewizji, uwspółcześniona wersja słynnego filmu Richarda Sarafiana z 1971 roku - tym razem z Viggo Mortensenem w roli głównej.

Jimmy Kowalski (Viggo Mortensen) ma bogatą przeszłość. Kiedyś zasłużył się bohaterską postawą podczas słynnej akcji Pustynna Burza, ale wojskowe odznaczenia nie przysporzyły mu przyjaciół w armii. Pracował też z powodzeniem dla policji, ale rzucił pracę zniechęcony przemocą i korupcją. Jego karierę kierowcy wyścigowego przerwał z kolei wypadek. Teraz największą miłością Kowalskiego jest jego żona Raphinia (Christine Elise), z która właśnie spodziewa się dziecka. Żeby zarobić na utrzymanie rodziny podejmuje się trudnego zadania. Ma w piętnaście zaledwie godzin dostarczyć z Denver do San Francisco zachwycającego sportowego Dodge'a Chellengera rocznik 1970. Aby w tak krótkim czasie pokonać 1200 mil Kowalski rzadko zdejmuje nogę z gazu, zręcznie wymykając się policyjnym patrolom. W trasie dowiaduje się jednak, że jego żona trafiła do szpitala i grozi jej poronienie. Żeby wrócić na czas Kowalski lekceważy wszelkie zakazy, policyjny pościg, który już został wszczęty i niebezpieczeństwo, jakie czyha na drodze. W szaleńczej eskapadzie przez cztery stany Ameryki pomaga mu radiowy DJ (Jason Priestley).

CHARLES ROBERT CARNER pracę w show-biznesie zaczynał od pisania scenariuszy (m.in. "Seduced" z Cybill Shepherd czy "Uwolnić Harry'ego"), a reżyserski sztych zdobywał m.in. na planie nominowanego do Emmy serialu "Nietykalni". Do realizacji "Znikającego punktu", remake'u filmu Richarda Sarafiana, który zapierał dech w piersiach publiczności ćwierć wieku wcześniej, Carner przystąpił mając już na koncie thriller "Niezwykła odwaga" z Patty Duke czy oparty na faktach dramat kryminalny "Zabójcza przyjaźń" z tą samą aktorką w roli głównej.

Rolę Kowalskiego w filmie Carnera zgodził się zagrać charyzmatyczny Viggo Mortensen, który rok wcześniej zwrócił na siebie uwagę świetną rolą w "Portrecie damy" Jane Campion, u boku Nicole Kidman i Johna Malkovicha. Trzy lata po premierze "Znikającego punktu", nominowanego do nagrody Motion Picture Sound Editors, Mortensen otrzymał propozycję zagrania jednej z głównych postaci w mega-produkcji fantasy "Władca pierścieni", której pierwsza część - "Drużyna pierścienia" - z hukiem weszła do kin w 2001 roku. Na planie filmu Carnera aktorowi towarzyszył zapomniany nieco przez "dorosłe" kino Jason Priestley, gwiazda serialu młodzieżowego "Beverly Hills 90210".

Realizacja remake'u filmu o Kowalskim przebiegała - mimo większego natężenia efektów specjalnych - znacznie spokojniej. W filmie Sarafiana "zagrało" aż pięć samochodów Dodge Challenger 1970 model R/T (droga i tor wyścigowy) wypożyczonych przez 20th Centhury Fox z Chrysler Corporation: cztery z nich zostały zniszczone, piąty - skradziony przez prostytutkę. Carnerowi udało się skończyć film bez takich przygód, ale jego Challengera z silnikiem Hemi "udawał" wóz z silnikiem 440, ponieważ wypożyczenie oryginalnych Hemi Challengerów okazało się niemożliwe dla budżetu produkcji.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...