Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Zodiak

Zodiak

Zodiac - Director's Cut
thriller, USA, 2007, 157 min.
reżyseria: David Fincher
obsada: Anthony Edwards, Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo, Robert Downey Jr.
Premiera w Ale kino+: 9.06.2016 r.
5.00
343
10 głosy | 21 miejsce w rankingu
Zodiak

Klimatyczny thriller Davida Finchera ("Siedem", "Podziemny krąg", "Zaginiona dziewczyna") na podstawie autentycznej historii do dziś nieschwytanego seryjnego mordercy, który przez dziesięciolecia zastraszał rejon Zatoki San Francisco i drwił sobie z władz swoimi listami. Film pokazywany w Konkursie Głównym w Cannes. Ale kino+ pokaże jego wersję reżyserską.

Tej sprawy nigdy nie udało się rozwikłać. Posługujący się szyfrem nieuchwytny zabójca, amerykański Kuba Rozpruwacz, przyznał się publicznie do zabicia 13 ofiar, a potem podał jeszcze 24. Policja przypisała mu 7 ofiar. Prawdziwej liczby być może nigdy nie uda się poznać. Polowanie na Zodiaka stało się obsesją czterech ludzi. Stali się przez nie widmami samych siebie sprzed sprawy, a koleje życia wytaczał im i niszczył nieskończony trop wskazówek mordercy.

San Francisco, lata 70 XX wieku. Seryjny zabójca terroryzuje okolice zatoki. Pewnego dnia policja otrzymuje listy od "Zodiaka", w których przyznaje się on do popełnienia 37 zabójstw. Podobne wiadomości otrzymuje redakcja dziennika "San Francisco Chronicle". Tamtejszy uznany dziennikarz rubryki kryminalnej Paul Avery (Robert Downey Jr.) angażuje się w śledztwo. Staje się ono również obsesją jego kolegi, rysownika Roberta Graysmitha (Jake Gyllenhaal). Avery współpracuje z ambitnym inspektorem wydziału zabójstw policji San Francisco Davidem Toschim (Mark Ruffalo) oraz jego powściągliwym i skrupulatnym partnerem Williamem Armstrongiem (Anthony Edwards). Autor listów zwodzi policję i media wymyślnymi szyframi i łamigłówkami. Wplątani w wir niewyjaśnionych wydarzeń i wciąż nowych poszlak, detektywi i reporterzy poddawani są nieustannej próbie, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Jednak Zodiak jest zawsze o krok przed nimi, zaciera ślady i wysyła drwiące listy z kolejnymi groźbami. Aż w końcu przybierają one charakter osobisty.

Kiedy Zodiak bawił się w kotka i myszkę z mediami i policją, David Fincher chodził do podstawówki. Pamięta panikę ,która towarzyszyła nie tylko mieszkańcom rejonu Zatoki San Francisco. W swoim filmie odtworzył kroki Zodiaka oraz kilku policjantów, którzy starali się go namierzyć. W tym celu przekopał się przez 10 000 stron dokumentów i dowodów, rozmawiał z ofiarami, które przeżyły, najbliższymi tych, którzy zginęli i krewnymi głównego podejrzanego.

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
Kino Mówi: Wojownicy - Zodiak (materiał wideo 11:51 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Wojownicy

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...