Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Żona doskonała

Żona doskonała

5.00
343
5 głosy | 115 miejsce w rankingu
Żona doskonała

Sainte-Gudule, francuska prowincja, rok 1977. Robert Pujol (Fabrice Luchini) bezkompromisowo zarządza fabryką parasoli, którą przejął od teścia. Jego żona Suzanne Pujol (Catherine Deneuve) prowadzi dom i skrzętnie wypełnia codzienne obowiązki, symbolizując życiowe sukcesy męża w tym samym stopniu, co willa i mercedes.

Wieloletnie zaniedbania w technologii produkcji i zarządzaniu oraz arogancja właściciela doprowadzają pewnego dnia do wybuchu strajku w fabryce. Robert zostaje uwięziony przez robotników, a wkrótce ma atak serca. W jego zastępstwie zakładem zaczyna kierować Suzanne. Pomaga jej lokalny deputowany z partii komunistycznej Maurice Babin (Gérard Depardieu), z którym przed laty romansowała. Do zarządzania fabryką Suzanne wciąga też swoje niezbyt zadowolone z życia dzieci, Laurenta (Jérémie Rénier) i Joëlle (Judith Godrèche). Szybko wyznacza horyzonty dalszego rozwoju przedsiębiorstwa. Rozwiązuje konflikty drogą negocjacji, respektuje prawa pracowników. Przy okazji na światło dzienne wychodzi wiele skrzętnie skrywanych rodzinnych tajemnic.

"Żona doskonała" to wystylizowana komedia w stylu retro na podstawie sztuki "Potiche" Pierra Barilleta i Jean- Pierre'a Grédy'ego. Reżyserem i scenarzystą filmu jest enfant terrible francuskiej kinematografii FRANÇOIS OZON ("8 kobiet", "Basen", "5x2" , "Angel" , "Schronienie", "Ricky"). Oryginalny tytuł "Potiche" oznacza po francusku tyle co "bibelot", wazę lub inny pozbawiony praktycznego zastosowania przedmiot dekoracyjny o niewielkiej wartości. Potocznie, jest to też obraźliwe określenie kobiety, której jedynym atutem jest uroda, albo takiej, która żyje w cieniu męża i zdaje się być pozbawiona tożsamości. Film Ozona opowiada o miejscu kobiet w społeczeństwie i polityce, a jego centralnym tematem jest przemiana ich świadomości. Do przedstawienia tego problemu skłoniły go m.in. wybory prezydenckie we Francji w 2007 roku, podczas których z zainteresowaniem śledził kampanię Ségolène Royal. Dokonując adaptacji sztuki Ozon poczynił nawiązania do współczesnego społeczeństwa i bieżącego klimatu politycznego. Akcja filmu i sztuki dzieje się w połowie lat 70., kiedy ruch wyzwolenia kobiet we Francji stał się nie tylko zauważalny, ale i modny.

W Suzanne, która przechodzi spektakularną przemianę wcieliła się legenda francuskiego kina, ideał urody i ikona stylu Catherine Deneuve. Aktorka przed kamerami występuje już pół wieku. Zagrała w ponad stu filmach, m.in. we "Wstręcie", "Piękności dnia", "Indochinach", "Tańcząc w ciemnościach" czy"8 kobietach". Przy realizacji "Potiche" uczestniczyła w kolejnych fazach pracy: opracowaniu scenariusza, produkcji i dobieraniu obsady. W kreacji Deneuve ważne są stroje, które zmieniają się w miarę, jak ewoluuje jej postać oraz słowa piosenek, które nuci. Partneruje jej Gérard Depardieu ("Cyrano de Bergerac", "Zielona karta", "Mammuth"). W jego kreacji Maurice Babin to niezgrabny mężczyzna, który zaskakuje wrażliwością i sentymentalizmem. Beznadziejny romantyk, żyjący przeszłością, ożeniony ze swymi poglądami politycznymi. Chce zmienić życie, zostać ojcem, być z Suzanne i zaznać komfortowej egzystencji klasy średniej.

Męża głównej bohaterki, gra Fabrice Luchini ("Zakochany Molier", "Dziewczyna z Monako", "Niebo nad Paryżem"). Robert Pujol to mężczyzna reprezentujący bezkompromisowe zarządzanie i męski szowinizm. W stosunku do pracowników i rodziny zachowuje się jak postacie grywane przez Louisa de Funèsa w latach 70. Jérémie Renier ("Milczenie Lorny", "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj", "Chłopiec na rowerze") wcielił się w syna Suzanne, który nieświadomie wdaje się w romans z przyrodnim bratem. Córka Pujolów, Joëlle (Judith Godrèche) uważa się za kobietę nowoczesną i krytykuje matkę , ale gdy ta zmienia diametralnie swoje życie, Joëlle gubi się w sytuacji. Nagle to ona okazuje się niewolnicą konwenansów, która tkwi w nieudanym małżeństwie, niezdolna do rozwodu. Rewolta Suzanne sprzyja natomiast Nadège Dumoulin (Karin Viard), z którą Robert Pujol ma romans.

"Żona doskonała" oscyluje między komedią, melodramatem i musicalem. Ścieżka dźwiękowa nawiązuje stylistyką do lat 70. oraz twórczości Vladimira Cosmy i Michela Magne, a scena tańca głównych bohaterów na parkiecie nocnego klubu Badaboum jest hołdem dla legendarnej pary Deneuve/Depardieu, którzy pierwszy raz spotkali się na planie filmu "Ostatnie metro" (1980) Francoisa Truffauta. Zdjęcia do "Żony doskonałej" były kręcone w Belgii. Ich autorem jest Yorick Le Saux ("Basen", "Jestem miłością", "Carlos"). Film nominowany był do BAFTA, Złotego Lwa i Europejskiej Nagrody Filmowej. Nominacjami do Cezara uhonorowani zostali: François Ozon (scenariusz adaptowany), Catherine Deneuve (aktorka), Karin Viard (aktorka drugoplanowa), Pascaline Chavanne (kostiumy).


CZYTAJ BLOGI FILMOWE
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...