Ale kino+
alekino+
Film. Zostań ze mną

Zostań ze mną

Keep the lights on
dramat, USA, 2012, 101 min.
reżyseria: Ira Sachs
obsada: Julianne Nicholson, Thure Lindhardt, Zachary Booth
Premiera w Ale kino+: 14.02.2013 r.
4.50
343
9 głosy | 51 miejsce w rankingu
Zostań ze mną
1
2

Autobiograficzne "Zostań ze mną" Iry Sachsa to pełna pasji opowieść o miłosnym i narkotycznym uzależnieniu, także od drugiego człowieka. Film uhonorowano w Berlinie Teddy Award, nagrodą przyznawaną najwybitniejszym filmom o tematyce LGBT.

Reżyser filmów dokumentalnych, Erik Rothman (Thure Lindhardt) poznaje młodego prawnika, Paula Lucy (Zachary Booth). Między dwojgiem mężczyzn z wielką mocą wybuchają pasja i namiętność, a znajomość szybko przeradza się w coś poważniejszego. Paul jednak nie przyznaje się otwarcie do swojej orientacji, a to dopiero początek dramatów, które para przejdzie w trakcie trwającego dekadę związku. Kochankowie znajdą się w miłosnym klinczu: uzależnienie Paula od narkotyków pogłębia się, podobnie jak uzależnienie Erika od Paula. Wsparcia Erik poszukuje u przyjaciół, między innymi Karen (Paprika Steen).

Scenariusz filmu "Zostań ze mną" powstał na kanwie osobistych doświadczeń reżysera IRY SACHSA i jego długoletniego związku z agentem literackim Billem Cleggiem, autorem wspomnień "Portret narkomana z czasów młodości". Z kolei postać Igora wzorowana jest na Borisie Torresie, uznanym artyście, a od niedawna mężu reżysera. Jak przyznawał w jednym z wywiadów Sachs, oryginalny tytuł filmu "Keep the lights on" ("Nie gaś światła") ma celowo dwuznaczną wymowę. Chodzi z jednej strony o oczywiste konotacje erotyczne, z drugiej zaś to wołanie o coming-out, oraz szczerość z samym sobą i wobec własnych emocji.

Film - czwarty w dorobku reżysera - zebrał doskonałe recenzje; Ed Gonzalez, recenzent wpływowego "Slant Magazine" napisał: "Romans Erika i Paula, szaleńczy taniec uwodzenia, łez i rozpaczy, który trwa dekadę nie jest czymś wyjątkowym. Rzadko jednak zdarza się zobaczyć na ekranie coś wyrażonego z tak niezwykłą emocjonalną klarownością". "Zostań ze mną" został doceniony na festiwalu w Berlinie - otrzymał Teddy Award, nagrodę przyznawaną najwybitniejszym filmom o tematyce LGBT, był także nominowany do nagrody jury na Sundance Film Festival.

Duńczyk Thure Lindhardt, brawurowo odtwarzający rolę Erika, debiutował drobną rolą w Oscarowym "Pellem Zwycięzcy" Billy'ego Augusta. Na swoim koncie ma też sporo ciekawych ról po obu stronach Atlantyku, między innymi w "Podziemnym froncie" u boku Madsa Mikkelsena, w świetnym "Braterstwie" Nicolo Donato, gdzie wcielił się w rolę neonazisty, oraz mainstreamowych "Aniołach i demonach", ekranizacji powieści Dana Browna. Zachary Booth, czyli filmowy Paul, znany jest przede wszystkim z roli Michaela Hewesa, serialowego syna Glenn Close w nagrodzonych Złotym Globem "Układach". Zagrał także w udanym, pulsującym muzyką filmie "Zdobyć Woodstock" Anga Lee.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...