Ale kino+
alekino+
Film. ZOSTAWIĆ LAS VEGAS

ZOSTAWIĆ LAS VEGAS

Leaving Las Vegas
dramat, USA/ Francja, 1995, 106 min.
reżyseria: Mike Figgis
obsada: Elisabeth Shue, Julian Sands, Nicolas Cage, Richard Lewis
Premiera w Ale kino+: 6.05.2001 r.
5.00
343
5 głosy | 117 miejsce w rankingu

Benjamin Sanderson (Nicolas Cage) został opuszczony przez swoją żonę. Od tej pory pije i nie może z tym skończyć. Pewnego dnia zostaje zwolniony z pracy.

Zabiera wszystkie swoje oszczędności, sprząta dom i wyrusza do Las Vegas. Tam ma zamiar skończyć ze sobą. Spotyka prostytutkę Serę (Elisabeth Shue). Po pierwszym spotkaniu zakochują się w sobie. Ben zaczyna mieszkać z nią. Jest to możliwe, gdyż Sera nie zabrania mu pić. Z kolei Ben wie, czym ona się trudni. Ich związek to prawdziwa walka. Są razem do jego końca...

Reżyser Mike Figgis przedstawia historię o gorzkim życiu, pozbawionym złudzeń i nadziei.

Nicolas Cage otrzymał Oskara za rolę w tym filmie. Elisabeth Shue i Mike Figgis (dwukrotnie, za scenariusz i reżyserię) byli nominowani do statuetki.

Nicolas Cage naprawdę nazywa Nicolas Kim Coppola i jest bratankiem reżysera Francisa Forda Coppoli. Zadebiutował rolą w filmie telewizyjnym "Best of times" z roku 1981. Dalej zagrał w "Valley Girl" i dzięki rodzinnym koligacjom w "Cotton Clubie" w1984 roku. Kolejną rolę stworzył u boku Cher w "Wpływie księżyca", za co otrzymał nominację do Złotego Globu. Charakterystyczna rola tego aktora to Sailor z "Dzikości sera" Davida Lyncha. Wybrana filmografia: "Cotton Club", "Birdy", "Peggy Sue wyszła za mąż", "Wpływ księżyca", "Dzikość serca", "Zostawić Las Vegas", "Bez twarzy", "Miasto aniołów", "Ciemna strona miasta", "60 sekund".

Elisabeth Shue swoją karierę rozpoczęła od filmów reklamowych. Zagrała główną role w popularnym serialu telewizyjnym "Call Glory". Współpracowała z Tomem Cruisem na planie filmu "Koktajl". Zagrała z Michaelem J.Foxem w drugiej części "Powrotu do przyszłości". Prawdziwym przełomem w jej karierze okazał się film "Zostawić Las Vegas". Później wystąpiła m. in. u Woody Allena w "Przejrzeć Harry'ego". Ostanio zagrała w "Człowieku widmie".

Mike Figgis odebrał wykształcenie muzyczne. Często komponuje muzykę do swoich filmów. Jego debiutem fabularnym był film "Burzliwy poniedziałek" z roku 1988. Tworzy filmy specyficzne, niełatwe w odbiorze. Porusza kontrowersyjne tematy. Eksperymentuje jak z ostatnim filmem "Timecode". Figgis podzielił ekran kinowy na cztery części, w których równolegle były opowiadane historie, na końcu splatające się w jedną całość.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...