Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Żurek

Żurek


dramat obyczajowy, Polska, 2003, 70 min.
reżyseria: Ryszard Brylski
obsada: Dariusz Wnuk, Hanna Polk, Katarzyna Figura, Marek Kasprzak, Natalia Rybicka, Zbigniew Zamachowski
Premiera w Ale kino+: 13.05.2014 r.
343
Żurek

Zdobywca wielu prestiżowych nagród - w tym dwóch Orłów - z rewelacyjną rolą Katarzyny Figury.

Współczesna Polska, małe przygraniczne miasteczko. 40-paroletnia Halina Iwanek (Katarzyna Figura) jest wdową samotnie wychowującą córkę Iwonkę (Natalia Rybicka). Kilka miesięcy wcześniej mąż Haliny popełnił samobójstwo w ramach protestu przeciw likwidacji tutejszej kolei. 15-letnia Iwonka jest opóźniona w rozwoju i cierpi na padaczkę. Zaskoczeniem dla wszystkich jest więc fakt, że jest w ciąży. Dziewczyna nie chce zdradzić, kto jest ojcem dziecka. Halina przysięga na grobie męża, że pozna prawdę i do Bożego Narodzenia ochrzci dziecko nadając mu imię ojca. Nagabywana przez matkę Iwonka wskazuje za każdym razem innych kandydatów. Raz ojcem jest obecny kochanek Haliny, Władek (Marek Kasprzyk), innym razem nauczyciel plastyki (Andrzej Niemirski), potem młody żołnierz (Dariusz Wnuk) z tutejszej jednostki wojskowej, a w końcu ich sąsiad Matuszek (Zbigniew Zamachowski). Prawda jest jednak gdzie indziej.

Ekranizacja opowiadania Olgi Tokarczuk jest drugim pełnometrażowym filmem RYSZARDA BRYLSKIEGO. Reżyser zadebiutował dekadę temu głośnym dramatem "Deborah" z Renatą Dancewicz w roli głównej. "Żurek", kameralny dramat telewizyjny, zdobył wiele prestiżowych wyróżnień, a wśród nich: nagrodę za reżyserię na MFF w Dubrowniku, "Brązowy Gryf" na MFF dla Dzieci i Młodzieży w Giffoni Valle Piana, trzy nagrody na FPFF w Gdyni (nagroda Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dla filmu telewizyjnego, nagroda Rady Programowej TVP za realizację misji nadawcy publicznego i nagroda "Teletygodnia" dla filmu telewizyjnego) oraz dwa Orły (montaż i główna rola kobieca dla Katarzyny Figury).
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...