Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ZWIĄZEK DOSKONAŁY

ZWIĄZEK DOSKONAŁY

Un couple parfait
dramat, Francja/Japonia, 2005, 103 min.
reżyseria: Nobuhiro Suwa
obsada: Bruno Todeschini, Louis-Do de Lencquesaing, Nathalie Boutefeu, Valeria Bruni Tedeschi
Premiera w Ale kino+: 12.12.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 336 miejsce w rankingu
1
2

Nagrodzony w Cannes japoński reżyser Nabuhiro Suwa opowiada po francusku historię końca pewnego idealnego małżeństwa. W rolach głównych znana z "5x2" Valeria Bruni Tedeshi i Bruno Todeschini, czyli Thomas z "Jego brata" Patrice'a Chereau.

Kiedy Marie (Valeria Bruni Tedeschi) i Nicolas (Bruno Todeschini), małżeństwo ze sporym stażem, przyjeżdżają do Paryża ze swojego domu w Portugalii, wydają się idealną parą. Ale kiedy w hotelu proszą o dodatkowe łóżko w swoim apartamencie, staje się jasne, że małżeńska sielanka jest tylko pozorem. Na kolacji z przyjaciółmi z promiennymi uśmiechami oznajmiają, że zamierzają się rozwieść. Powody są niejasne, ale powracający w rozmowach temat ciąży i dzieci ich znajomych sugeruje, że to właśnie bezdzietność może być jedną z przyczyn rozstania. Jednocześnie każde z nich wydaje się już szukać kogoś nowego. Nicolas flirtuje z poznaną na weselu Nataszą (Joanna Preiss), Marie spotyka się z owdowiałym szkolnym kolegą Patrickiem (Alex Descas) i jego synem (Emett Descas). Mimo udawanego spokoju i pozornej otwartości na nowe związki ani Marie, ani Nicolas nie do końca jeszcze umieją pogodzić się z rozstaniem.

Nagrodzony w Locarno specjalną nagrodą jury i C.I.C.A.E. Award "Związek doskonały" to pierwszy film japońskiego reżysera NABUSHIRO SUWY zrealizowany częściowo w Europie. Suwa, urodzony w 1960 roku w Hiroszimie, rozgłos zyskał już swoim debiutanckim obrazem "2 Dyuo" (1997) o dziwnym związku początkującego aktora i sfrustrowanej asystentki sklepowej, nagrodzonym m.in. na festiwalach w Rotterdamie i Vancouver. Dwa lata późniejszym dramatem "M/Other" zdobył już FIPRESCI w Cannes, a prestiżowy miesięcznik "Les Cahiers du cinéma" uznał film za jeden z dziesięciu najlepszych obrazów roku 2000. Wtedy też Suwą zainteresowali się francuscy producenci, a to doprowadziło do zrealizowanego w koprodukcji francusko-japońskiej "Związku doskonałego".

Główną rolę żeńską Suwa powierzył jednej z ulubionych aktorek Francoisa Ozona - Valerii Bruni Tedeschi, która zagrała m.in. w jego "Czas, który pozostał" (2005) i we wcześniejszym "5x2", za który otrzymała nagrodę Passinetti na festiwalu w Wenecji. Urodzona we Włoszech Tedeschi, rodzona siostra modelki i piosenkarki Carli Bruni, ma też za sobą debiut reżyserski. Zrealizowany przez nią w 2003 roku obraz "Il est plus facile pour un chameau...", w którym zagrała jedną z głównych ról, zdobył dwie nagrody na festiwalu w Tribece, nominację do Cezara, a na festiwalu w Moskwie walczył o statuetkę Świętego Jerzego. W "Związku doskonałym" Tedeschi towarzyszył Bruno Todeschini, Szwajcar od lat występujący we francuskich produkcjach. W Polsce Todeshini znany jest przede wszystkim dzięki roli w poruszającym, nagrodzonym Srebrnym Niedźwiedziem dramacie "Jego brat" (2003) Patrice'a Chéreau, za który aktor otrzymał Lumiere Award oraz nominacje do Cezara i Europejskiej Nagrody Filmowej.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...