Ale kino+
alekino+
Film. ZWIERCIADŁO

ZWIERCIADŁO

Zerkalo
dramat obyczajowy, ZSRR, 1975, 102 min.
reżyseria: Andriej Tarkowski
obsada: Anatoli Solonitsyn, Ignat Daniltsev, Larisa Tarkowskaja, Margarita Terekhova
Premiera w Ale kino+: 23.11.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 379 miejsce w rankingu

Filmowy poemat, najbardziej zagadkowe i zarazem najbardziej osobiste z dzieł Andrieja Tarkowskiego.

"Zwierciadło" to swego rodzaju spowiedź rosyjskiego reżysera - jeżeli struktura tego filmu może wydawać się skomplikowana i mroczna, to dlatego, że ANDRZEJ TARKOWSKI pokazuje tu raczej "nagą duszę" niż konkretne zdarzenia. Twórca "Rublowa" nigdy zresztą nie był artystą przystępnym. Komentując "Zwierciadło" reżyser mówił: "W tym filmie nie ma zbyt wielu momentów rozrywkowych. Ja w ogóle nie uznaję rozrywki w kinie; uważam, że jest poniżająca zarówno dla autora jak i dla widza." Tarkowski zawsze wymagał wiele od odbiorcy - w "Zwierciadle" może najwięcej.

Film jest zapisem rozważań dorosłego mężczyzny, który umierając, odbywa wewnętrzną podróż po swoim życiu. Narracja łamie zasady chronologii i składa się właściwie z samych retrospekcji. Oglądamy epizody z wojennego dzieciństwa bohatera, by za chwilę przenieść się do czasów współczesnych, a potem cofnąć o dwadzieścia lat i obejrzeć scenę z młodości. Śledzimy trudne relacje protagonisty z nieszczęśliwą matką i echa tych emocji, które dojdą później do głosu w jego związkach z kobietami. Poznajemy gorycz niespełnionych nadziei, marzenia i porażki, cierpki smak miłości, która odeszła i samowiedzę wieku dojrzałego, która przychodzi zbyt późno, by można było cokolwiek naprawić. W filmie Tarkowskiego przekroczone zostają granice czasu i pamięci; ci sami aktorzy grają różne role w różnych planach czasowych opowieści.

"Zwierciadło", ze swoją złożoną i oryginalną budową jest wyzwaniem dla widza, na wytrwałych czeka jednak królewska nagroda. Ten pełen rozdzierająco pięknych obrazów, nakręcony w zniewalająco hipnotycznym rytmie film, to jeden z najbardziej poruszających i szczerych autoportretów artysty, jakie powstały w historii kina.
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...