Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ZWYCIĘZCA

ZWYCIĘZCA

Vincere
dramat historyczny, Włochy/Francja, 2009, 120 min.
reżyseria: Marco Bellocchio
obsada: Bruno Cariello, Corrado Invernizzi, Fausto Russo Alesi, Filippo Timi, Francesca Picozza, Giovanna Mezzogiorno, Giovanna Mori, Michela Cescon, Paolo Pierobon, Piergiorgio Bellocchio, Simona Nobili
Premiera w Ale kino+: 1.12.2011 r.
4.67
343
14 głosy | 290 miejsce w rankingu
ZWYCIĘZCA
1
2

Włochy, lata dwudzieste XX wieku. Młody Benito Mussolini (Filippo Timi) jest wydawcą rewolucyjnego pisma "Avanti!", a przy tym zagorzałym socjalistą, pragnącym poprowadzić masy ku nowej i lepszej przyszłości: antyklerykalnej, antymonarchicznej i społecznie wyemancypowanej włoskiej republice.

W Mediolanie poznaje piękną i zmysłową Idę Dalser (Giovanna Mezzogiorno). Kobieta zakochuje się bez pamięci w charyzmatycznym i żarliwym rewolucjoniście i rodzi mu dziecko. Aby finansować gazetę "Il Popolo d'Italia" oraz rodzącą się Partię Faszystowską sprzedaje majątek. Po wybuchu I wojny światowej Mussolini wstępuje do wojska i znika bez śladu. Ida szuka go z wielką determinacją i znajduje w wojennym lazarecie od opieką Racheli Guidy (Michela Cescon), którą właśnie poślubił. Benito wyrzeka się Idy, ale ona nie ustępuje. Czuje się prawowitą żoną i publicznie żąda uznania dziecka. Staje się dla robiącego karierę polityczną Mussoliniego osobą niewygodną i uciążliwą. Zostaje objęta policyjnym dozorem, a później trafia do zakładu dla obłąkanych.

MARCO BELLOCCHIO ("Niańka", "Czas religii", "Witaj, nocy"), jeden z najciekawszych współczesnych włoskich reżyserów i scenarzystów, uchodzi za socjologa kina, który pokazuje, jak działają mechanizmy władzy. Jego "Zwycięzca" opowiada o mało znanym epizodzie z życia Benito Mussoliniego, jego związku z Idą Danser, który nigdy nie był traktowany poważnie i zazwyczaj pomijany milczeniem. Pomysł na scenariusz, który powstał we współpracy z Danielą Ceselli ("Podglądaczka"), Bellocchio zaczerpnął z filmu dokumentalnego "Il Segreto di Mussolini" autorstwa Fabrizia Laurente i Gianfranca Corelliego, a także z książek "Mussolini's Marriage" Marco Zeniego i "Mussolini's Secret Child" Alfreda Pierona. Autorzy opisują w nich największą tajemnicę duce, który w 1914 roku zawarł małżeństwo z Idą Dalser, piękną i bogatą kobietą, która została matką jego syna i ofiarą jego politycznej kariery. Nie wiadomo, czy rzeczywiście Ida Dalser była formalnie pierwszą żoną Mussoliniego. Może było to urojenie zdesperowanej kobiety. Nie zachowały się żadne dokumenty o zawarciu małżeństwa, ale dokument "Il Segreto di Mussolini" stawia tezę, że akta ślubu zostały zniszczone. W swoim filmie Bellocchio nie zajmuje w tym temacie jednoznacznego stanowiska, ale łatwo daje się odczytać jego intencje. Obraz wzbudził zresztą we Włoszech spore kontrowersje na temat prawdziwego oblicza zła i postaci Benito Mussoliniego, którego w publicznych debatach porównywano z Silvio Berlusconim.

"Zwycięzca" nie jest biografią Mussoliniego ani obrazem politycznym, odsłaniającym ciemne strony historii Włoch. To poruszający dramat odrzuconej kochanki, historia miłości, która została zniszczona przez świat polityki i ideologii, opowieść o obsesji, która przeradza się w uporczywą walkę o godność. Ale to także przypowieść o kulisach sprawowania władzy, uniwersalna historia o naturze zła. Idę Dalser zagrała odważnie i prawdziwie Giovanna Mezzogiorno ("Okna", "Miłość w czasach zarazy", "Spotkanie w Palermo"). Filippo Timi ("Tamta kobieta", "Saturno contro. Pod dobrą gwiazdą") jako Benito Mussolini pokazuje dwie twarze: subtelnego kochanka i idealisty oraz pełne nienawiści i zaślepienia oblicze człowieka władzy. W ujęciach przedstawiających wydarzenia po 1922 roku na ekranie pojawiają się tylko autentyczne obrazy dyktatora, w filmie wykorzystano bowiem bogate materiały archiwalne. "Zwycięzca" uwodzi ponadto klimatem i pomysłami inscenizacyjnymi, a istotną rolę odgrywa tu gra kolorem, światłem i cieniem, a także muzyka i montaż.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...