Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ZWYKLI LUDZIE

ZWYKLI LUDZIE

Ordinary People
dramat obyczajowy, USA, 1980, 124 min.
reżyseria: Robert Redford
obsada: Donald Sutherland, Timothy Hutton
Premiera w Ale kino+: 6.03.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 23 miejsce w rankingu
ZWYKLI LUDZIE

Kameralny dramat rodzinny "Zwykli ludzie" otwiera nowy rozdział w karierze Roberta Redforda. W oscarowym rozdaniu za rok 1980 debiut reżyserski hollywoodzkiego gwiazdora odniósł sensacyjny sukces - zdobył 4 statuetki Akademii Filmowej, w tym za najlepszy film i reżyserię, pokonując między innymi "Wściekłego byka" Martina Scorsese.

Jarrettowie to zwykła rodzina. Są dosyć zamożni, mieszkają w eleganckiej dzielnicy i stronią od kłopotów. Pewnego dnia dosięga ich tragedia. Podczas wakacyjnego rejsu po jeziorze ginie starszy syn, Buck (Scott Doebler) - duma ojca (Donald Sutherland), świetny student i sportowiec. W wypadku na łodzi uczestniczy też młodszy syn, Conrad (Timothy Hutton). Wkrótce po dramatycznym zdarzeniu podcina sobie żyły. Cudem odratowany trafia na leczenie do szpitala psychiatrycznego. Po czterech miesiącach wraca na łono rodziny, jednak jego stan nie poprawia się. Matka chłopaka, Beth (Mary Tyler Moore), obsesyjnie unika tematu wypadku i śmierci Bucka, nie pozwala sobie na chwilę słabości. Jej cel to budowanie fasady, która pokazuje wszystkim wkoło, iż Jarrettowie to normalna, szczęśliwa rodzina. Ojciec także nie potrafi znaleźć wspólnego języka z ocalałym synem. Szansą dla Conrada i jego rodziców okazuje się terapia u psychoanalityka, Dr Bergera (Judd Hirsch).

"Przede wszystkim jest to film imponująco subtelny w środkach przekazu, podnoszący bardzo wysoko poprzeczkę w dziedzinie odnowionego psychologicznego dramatu kameralnego, całkowicie unikający pokus popisowości, atrakcyjności i melodramatyzmu (...)." - pisał z uznaniem o reżyserskim debiucie ROBERTA REDFORDA Adam Garbicz w książce "Kino, wehikuł magiczny". Filmem tym Redford, ikona ekranu lat 70., w jednej chwili dołączył do grona najciekawszych autorów kina amerykańskiego. Popularny Sundance Kid z "Żądła" zaskoczył wszystkich charakterem swojego reżyserskiego debiutu. Wybrał na niego kameralną historię rodzinną zaczerpniętą z powieści Judith Guest.

W budowaniu opowieści o rodzinnym szczęściu, okazującym się tylko fasadą, za którą skrywa się nierozwiązane problemy, nieocenione okazało się aktorskie doświadczenie Redforda. Krytycy zwracali uwagę na doskonały dobór i prowadzenie aktorów, uwieńczone Oscarem dla Timothy'ego Huttona i dwiema nominacjami dla Judd Hirsch i Mary Tyler Moore, która zdobyła Złoty Glob.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...