Ale kino+
alekino+
Film. ŻYCIE JEST PIĘKNE

ŻYCIE JEST PIĘKNE

La vita è bella
komediodramat, Włochy, 1997, 116 min.
reżyseria: Roberto Benigni
obsada: Amerigo Fontani, Giorgio Cantarini, Giustino Durano, Horst Buchholz, Nicoletta Braschi, Roberto Benigni
Premiera w Ale kino+: 18.10.2009 r.
5.00
343
10 głosy | 18 miejsce w rankingu
ŻYCIE JEST PIĘKNE

Wielka Nagroda Jury w Cannes i trzy Oscary, medialna burza i niepodzielny zachwyt publiczności. Roberto Benigni, najpopularniejszy włoski komik, w samym jądrze obozu zagłady snuje opowieść o ocaleniu dziecięcej wrażliwości.

Guido (Roberto Benigni), lekkoduch i marzyciel, przyjeżdża do urokliwego toskańskiego miasteczka Arezzo, gdzie jego wuj Eliseo (Giustino Durano) prowadzi popularny hotel. W hotelu bywają doktor Lessing (Horst Buchholz), który przepada za błyskotliwymi zagadkami Guida i nazistowski urzędnik Rudolfo (Amerigo Fontani), zaręczony z piękną Włoszką, Dorą (Nicoletta Braschi). Guido zakochuje się w Dorze od pierwszego wejrzenia i swoimi oryginalnymi sposobami próbuje zdobyć jej względy. Skutecznie - kilka lat później szczęśliwi Guido i Dora wychowują pięcioletniego synka Giosué (Giorgio Cantarini). Jest przełom lat 30. i 40. Granice Polski przekroczyły właśnie hitlerowskie wojska, a w Europie zaczyna się prześladowanie Żydów - jest nim każdy, kto ma w swojej rodzinie żydowskich przodków do czwartego pokolenia wstecz. Tak jak Guido i jego synek. Kiedy więc Dora wraca pewnego dnia do domu i znajduje puste mieszkanie z otwartymi drzwiami, wie już co się stało. Bez wahania biegnie na dworzec i, na oczach zdziwionych gestapowców, dołącza do ludzi wywożonych do obozu zagłady. Kiedy za Guido i jego synkiem zamykają się bramy obozu, rozpoczyna się spektakl, który mężczyzna będzie z uporem odgrywał dla swojego dziecka. "To taka gra" - mówi chłopcu i przekonuje go, że warto znosić to wszystko i bardzo się postarać, bo nagrodą jest... czołg.

W "Życie jest piękne", najlepszym bodaj filmie ROBERTO BENIGNIEGO, przewrotny jest i tytuł i sposób opowiadania o Holocauście. Benigni, uliczny komik, który stał się jednym z najpopularniejszych włoskich aktorów, ulubieniec Jarmuscha, Bertolucciego i Felliniego, jako jeden z pierwszych wybrał język farsy, aby opowiedzieć o najtragiczniejszym doświadczeniu człowieka XX wieku. "Głośna komedia Benigniego wywoływała medialny szok. Jak opowiadać o hitlerowskim ludobójstwie widzom wychowanym na komiksach i grach, uodpornionym na obrazy przemocy, żyjącym w kulturze, która zaciera podział między rzeczywistością a iluzją? Benigni wygłosił swoim filmem pochwałę iluzji - zrealizował w slapstickowej konwencji bajkę o Żydzie zesłanym do obozu śmierci, który nie przyjmuje grozy sytuacji, nie wchodzi w rolę ofiary. Iluzja okazuje się sposobem na przeżycie" - pisał o "Życie jest piękne" Tadeusz Sobolewski. Sam tytuł filmu Benigni zaczerpnął podobno od Lwa Trockiego, który - ścigany na emigracji przez stalinowskich agentów, w obliczu pewnej śmierci - napisał "Życie jest piękne" widząc swoją żonę w ogrodzie. Więzienny numer nadany Guidowi to z kolei ukłon w stronę jednego z idoli Benigniego - wielkiego Charliego Chaplina, który ten sam numer nosił w swoim filmie "Dyktator" z 1940 roku.

"Życie jest piękne", w którym Benigniemu partneruje żona, Nicoletta Braschi (poznali się w 1983 roku na planie "Tu mi turbi"), to również jeden z najbardziej nagradzanych włoskich filmów w historii. Deszcz nagród zainaugurowało Cannes, gdzie Benigni otrzymał Wielką Nagrodę Jury. Za zachwyconą publicznością (m.in. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy czy festiwal w Toronto) i brytyjską BAFTĄ podążyli krytycy: film zdobył nagrody krytyków z Chicago, Florydy, Kansas City, Las Vegas i San Diego. Podczas wręczenia Europejskich Nagród Filmowych Benigni odebrał statuetkę dla najlepszego aktora, a "Życie jest piękne" - za najlepszy film. Wielki finał rozegrał się podczas oscarowej gali, gdzie Włoch zdobył nagrodę za najlepszy film nieanglojęzyczny i dla najlepszego aktora. Tym samym jako pierwszy powtórzył bezprecedensowy sukces Laurence'a Oliviera, który również dostał Oscara za rolę w filmie, który sam wyreżyserował - "Hamleta" z 1948 roku.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...