Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Życzenie

Życzenie

Kiseki / I Wish
dramat, Japonia, 2011, 126 min.
reżyseria: Hirokazu Koreeda
obsada: Jo Odagiri, Jô Odagiri, Jô Odagiri, Kirin Kiki, Kouki Maeda, Nene Otsuka, Oushiro Maeda
Premiera w Ale kino+: 15.08.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 101 miejsce w rankingu
Życzenie

Pełna ciepła opowieść o dwóch chłopcach rozdzielonych w wyniku rozwodu rodziców i próbujących ponownie połączyć rodzinę. Film popularnego w Japonii reżysera Hirokazu Koreeda otrzymał nagrodę za scenariusz na festiwalu w San Sebastian.

Dwóch braci - 12-letni Koichi i 10-letni Ryunosuke - zostało rozdzielonych, kiedy po rozwodzie ich rodzice rozjechali się po kraju, by zacząć życie na nowo, każde z jednym dzieckiem. Koichi zamieszkał z matką i jej rodzicami w Kagoshima na południu wyspy Kiusiu, a jego brat z ojcem w Fukuoka, w północnej części tej wyspiarskiej prowincji. Bracia źle znoszą to rodzinne trzęsienie ziemi, tęsknią za sobą i regularnie rozmawiają przez telefon. Marzą o tym, że rodzice ponownie się zejdą, a oni znów będą razem. Kiedy Koichi dowiaduje się, że miasta, w których mieszkają z bratem, ma wkrótce połączyć najszybszy pociąg świata - shinkansen, zyskuje nadzieję na to, że ich największe marzenie się ziści. Chłopiec wierzy bowiem, że życzenie wypowiedziane w momencie, gdy pędzące w przeciwnych kierunkach pociągi mijają się, ma moc odwracania złego losu. Razem z bratem przygotowują się starannie na ten szczególny moment.

Wzruszający, kameralny portret japońskiej rodziny borykającej się z problemami jakże typowymi dla współczesności to dowód, że tzw. kino familijne może mieć swoje ambitne, artystycznie przekonujące oblicze. Moc oddziaływania tego filmu doceniło jury festiwalu w San Sebastian, nagradzając go za najlepszy scenariusz. Historia jest tym bardziej poruszająca, że oglądamy ją oczami małoletnich bohaterów. Chłopcy tkwią jeszcze częściowo w krainie dzieciństwa, pozwalającej wierzyć w cuda, choćby takie, że rozwiedzeni rodzice znów się pokochają, ale stopniowo dojrzewają do świadomości, że życie nie zawsze układa się po naszej myśli i nie wszystko da się naprawić.

Autorem tej prostej i ujmującej opowieści, tak różnej w klimacie od azjatyckiego "kina ekstremalnego" spod znaku filmów walki i horrorów, jest urodzony w Tokio w 1962 roku HIROKAZU KOREEDA. Przyszły reżyser ukończył wydział literatury tokijskiego uniwersytetu Waseda, a karierę zaczynał od nagradzanych filmów dokumentalnych dla niezależnej firmy produkcyjnej TV Man Union. Jego pierwszy film fabularny "Maborosi" - opowiadający historię młodej wdowy, której mąż popełnił samobójstwo - zdobył nagrodę Złota Osellę na festiwalu w Wenecji w 1995 roku. Obraz "Kraina dzieciństwa" przyniósł mu z kolei Złotą Palmę w Cannes. Nominację do tej nagrody zdobył w 2013 również jego najnowszy film "Like Father, like Son", który ostatecznie został laureatem nagrody Jury dla najlepszego filmu.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
Kino Mówi: Azja - Życzenie (materiał wideo 11:30 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Azja

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...