Ale kino+
alekino+
Film. ZYGFRYD

ZYGFRYD


dramat obyczajowy, Polska, 1986, 90 min.
reżyseria: Andrzej Domalik
obsada: Adam Ferency, Gustaw Holoubek, Jan Nowicki, Tomasz Hudziec
Premiera w Ale kino+: 10.01.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 28 miejsce w rankingu

Ekranizacja opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Opowieść o tragicznym finale przyjaźni cyrkowca i zamożnego, wyrafinowanego estety.

Akcja toczy się w połowie lat 30. Do prowincjonalnego miasteczka gdzieś na południu II Rzeczypospolitej przyjeżdża cyrk. Wśród spragnionych atrakcji mieszkańców sennej miejscowości jest Stefan Drawicz (Gustaw Holoubek). To miejscowy myśliciel, esteta i znawca sztuki. Wyrafinowany i zamożny Drawicz gardzi cyrkiem, który postrzega jako rozrywkę jarmarczną i plebejską. Ale chęć ucieczki przed prowincjonalną nudą jest silniejsza od pogardy i intelektualista wraz innymi znajduje się na widowni. W czasie spektaklu zwraca uwagę na jednego z artystów - młodego akrobatę imieniem Zygfryd (Tomasz Hudziec). Drawicz nawiązuje z chłopakiem znajomość i stopniowo wprowadza młodzieńca w świat sztuki, wysokiej kultury i filozofii. Zygfryd okazuje się chętnym i pojętnym uczniem. Zmienia się pod wpływem Drawicza; patrzy teraz na cyrk z nowego punktu widzenia i czuje się tu coraz bardziej obco. Tymczasem w znajomości starszego pana z młodym akrobatą pojawia się dwuznaczna nuta. Drawicz namawia Zygfryda do pozowania nago do obrazu. Podczas malarskiej sesji starszy mężczyzna wykonuje o jeden gest za dużo; akrobata wpada w panikę i reaguje agresją. Zygfryd ucieka z pracowni przekonany, że zabił Drawicza. Grubo się jednak myli; tragedia dopiero nastąpi i to wcale nie starszy pan będzie jej ofiarą.

Opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza, na podstawie którego powstał film, z początku może przypominać mannowską "Śmierć w Wenecji". Temat rzeczywiście jest podobny - w obu utworach pojawia się motyw starszego, wyrafinowanego estety, który ulega fascynacji młodością uosabianą przez atrakcyjnego chłopca. U Iwaszkiewicza losy owej fascynacji toczą się jednak zupełnie inaczej niż u Manna. "Zygfryd" to przewrotna opowieść, a zarazem doskonały materiał na film. Atuty prozy Iwaszkiewicza zręcznie wykorzystał debiutujący ekranizacją "Zygfryda" reżyser ANDRZEJ DOMALIK. Potwierdziły to nagrody; film otrzymał między innymi laury za najlepszy debiut w Gdyni, prestiżową nagrodę im. Andrzeja Munka oraz wyróżnienie na festiwalu w Taorminie.
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...