Ale kino+
alekino+
BIOGRAFIE SŁAWNYCH AKTORÓW I REŻYSERÓW

Adrian Panek

Adrian Panek

reżyser

kraj pochodzenia: Polska
miejsce:

Adrian Panek to reżyser i scenarzysta oraz członek Polskiej Akademii Filmowej. Twórca urodził się w 1975 roku we Wrocławiu. Ukończył reżyserię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, na Wydziale Radia i Telewizji.

Pierwszym wyróżnionym filmem reżysera był prawie 40-minutowy dramat psychologiczny - "Męczeństwo Mariana". Otrzymał on w 2007 roku nominację do Konkursu Polskich Filmów Krótkometrażowych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty. Dwa lata później powstał kolejny krótkometrażowy film pt. "Moja biedna głowa". Produkcja opowiada historię mężczyzny przeżywającego załamanie nerwowe po śmierci swojej żony. Film w 2010 roku otrzymał trzy nominacje: do Konkursu Polskich Filmów Krótkometrażowych, nagrody Grand OFF (Najlepsze Niezależne Filmy Świata) oraz do Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Rok później film został nominowany do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego.

Najlepszą filmową produkcją Adriana Panka był film kostiumowy "Daas". Początkowo scenariusz ekranizacji miał być tylko pracą magisterską z reżyserii na Uniwersytecie Śląskiim w Katowicach. Reżyser od lat nosił w głowie pomysł na postać głównego bohatera oraz historię opartą na zdarzeniach historycznych z XVIII wieku. W 2011 roku zrealizował swój projekt i doszło do premiery filmu, w którym zagrali, między innymi: Mariusz Bonaszewski, Janusz Chabior, Andrzej Chyra i Maciej Stuhr. Adrian Panek otrzymał za tę produkcję nominację do Złotych Lwów, Polskiej Nagrody Filmowej - Orła w kategorii odkrycie roku oraz Nagrody Jury Konkursu na Film z Najlepszym Scenariuszem na Festiwalu Filmowym i Artystycznym Lato Filmów. Za "Daas" w 2012 roku reżyser został laureatem nagrody "Perspektywa" imienia Janusza Morgensterna - przyznawanej za najbardziej obiecujący debiut reżysera.

FILMOGRAFIA Filmy wyreżyserowane przez Adriana Panka: "Daas"" (2011, obsada: Mariusz Bonaszewski, Andrzej Chyra, Olgierd Łukaszewicz, Maciej Stuhr, Sławomir Orzechowski). "Moja biedna głowa" (2009, obsada: Mariusz Bonaszewski, Krzysztof Chodorowski, Adrianna Biedrzyńska). "Męczeństwo Mariana" (2006, obsada: Mateusz Grydlik, Edward Kalisz, Tadeusz Szymków, Michał Grudziński). "Chodźcie, chodźcie czyli film o koszalińskich spotkaniach filmowych Młodzi i Film" (2003, scenariusz i reżyseria razem z Marcinem Pieczonką). Adrian Panek wyreżyserował razem z Jackiem Marszewskim 12-odcinkowy serial kryminalny "Komisja Morderstw" (2016). W produkcji wystąpili znani polscy aktorzy: Paweł Małaszyński, Małgorzata Buczkowska, Krzysztof Pieczyński, Marcel Sabar. Serial opowiada o pracy grupy policjantów zajmujących się sprawami kryminalnymi sprzed lat. Jak powiedział sam reżyser w jednym z wywiadów o produkcji: "Jest tu [...] intryga kryminalna, policyjna, ale także elementy horroru, thrillera, filmu psychologicznego, dramatu charakterów, nawet historie miłosne".

WYBRANA FILMOGRAFIA REŻYSERSKA

premiery w: Alekino+ CANAL+
2018 Wilkołak 17.09.2019 r.
2011 Daas 13.12.2016 r. 29.07.2012 r.

Ranking

Ranking reżyserów:
suma punktów: 0
średnia: 0.00
miejsce w rankingu: -
SERIALE

Sprawy Jacka Taylora: Zakonnica i Lucyfer

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych epizodów w historii Kościoła katolickiego -...


Trupia farma

Zbrodnia zawsze pozostawia ślad, o czym przekonana jest charyzmatyczna patolog,...


Biuro ochrony

Uhonorowane w 2009 roku nagrodą Emmy "Biuro ochrony" to emocjonujący serial...