Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
BIOGRAFIE SŁAWNYCH AKTORÓW I REŻYSERÓW

Ang Lee

Ang Lee

reżyser

data ur.: 23.11.1954 r.
kraj pochodzenia: Tajwan
miejsce: Pingdong

"Ja bym go nazwał nie tyle reżyserem, co raczej filozofem, który kręci filmy. Każdą scenę omawiał z nami po wielokroć, rozpatrując ją z różnych punktów widzenia" - powiedział Eric Bana. Ang Lee to amerykański reżyser, producent i scenarzysta chińskiego pochodzenia, który zdobył uznanie międzynarodowej publiczności i krytyki, realizując niezwykle różnorodne filmy łączące w sobie w finezyjny sposób tradycje kultury Wschodu i Zachodu.

Urodził się na Tajwanie, dokąd jego rodzice uciekli z komunistycznych Chin, i wychował w patriarchalnej atmosferze, gdzie nacisk kładziono na naukę chińskiej kultury, sztuki i kaligrafii. Wbrew woli rodziców uczył się w National Arts School w Tajpei, zamiast zostać profesorem, jak chciał ojciec, dyrektor szkoły średniej. Po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej (1979) wyjechał na studia teatralne do Stanów (University of Illinois), które ukończył z tytułem licencjata (1980). Następnie rozpoczął naukę w Tisch School of the Arts na Uniwersytecie Nowojorskim. Tam też Lee poznał swoją przyszłą żonę Jane Lin. Kontynuował naukę na uniwersytecie, pisał scenariusze i współpracował ze Spike'iem Lee, ikoną kina afroamerykańskiego. Jego absolwencki film krótkometrażowy "Dim Lake" (1982), zdobył nagrodę dla najlepszego dramatu na Tajwanie, a praca dyplomowa, dramat "Fine Line" (1984), zdobyła NYU Wasserman Award za wybitną reżyserię.

Na początku kariery jednak Lee pozostawał bezrobotny przez 6 lat i zajmował się domem, a jego żona Jane, biolog molekularny, była jedynym żywicielem czteroosobowej rodziny. Lee jednak nie poddawał się, ale pisał scenariusze. W 1990 roku przedstawił dwa z nich na konkursie sponsorowanym przez Republikę Chin i zwyciężył.

Dzięki temu jako reżyser zadebiutował w roku 1992 filmem "Dłonie, które leczą" (był także scenarzystą i producentem). Była to pierwsza część trylogii, którą zadedykował ojcu, nazywając ją przewrotnie "Tata zawsze wie lepiej". Drugi obraz "Przyjęcie weselne" (1993) przyniósł mu międzynarodowe uznanie i szereg nagród za przedstawienie w komediowej konwencji losów Chińczyka, geja, zamieszkałego w Nowym Jorku, który zmuszony zostaje przez sytuację do zawarcia fikcyjnego ślubu. Lee otrzymał za ten film nominację do Oscara oraz Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie. Trzeci - "Jedz i pij, kobieto i mężczyzno" (1994) przyniósł mu nominację do Oscara za film nieanglojęzyczny. Film przedstawia historię Chu, owdowiałego szefa kuchni pracującego w jednym z luksusowych hoteli na Tajwanie. Oprócz miłosnych problemów jego trzech dorosłych córek, film ukazuje bogactwo i różnorodność chińskiej kuchni. Członkowie rodziny Chu wyrażają swoje uczucia poprzez przygotowanie potraw na niedzielny obiad, a smak każdej z nich ma symboliczne znaczenie.

Pierwszym filmem anglojęzycznym Lee, który przyniósł mu międzynarodowy sukces, była adaptacja powieści Jane Austen "Rozważna i romantyczna" (1995), w której główną rolę zagrali Emma Thompson, Hugh Grant i Kate Winslet. Również tę produkcję wyróżniono nominacjami do Oscara, Złotym Niedźwiedziem, a prócz tego nagrodą Brytyjskiej Akademii Filmowej i nominacją do Złotego Globu dla najlepszego filmu. Sam Lee dostał nominację do Złotego Globu i nagrodę BAFTA.

Wielką sławę przyniósł reżyserowi baśniowy "Przyczajony tygrys, ukryty smok" (2000), przekazujący w konwencji filmu kung-fu sporą dawkę wschodniej filozofii Dao, mitologii oraz wspaniałych scen walki (choreografem był Yuen Wo-Ping, twórca niezapomnianych układów choreograficznych z "Matrixa") na tle historii miłosnej i politycznej intrygi. Za "Przyczajonego tygrysa..." Lee otrzymał mnóstwo nagród, w tym Złoty Glob. Ekranizacja, mimo że zrealizowana w dialekcie mandaryńskim, zdobyła duże uznanie w Stanach Zjednoczonych i odniosła duży sukces kasowy.

Po chłodnym przyjęciu ekranizacji wysokobudżetowego komiksu "Hulk" (2003), Lee zastanawiał się nad przejściem na emeryturę, ale zachęcony przez ojca postanowił wracić do swojego ulubionego gatunku - dramatu. W 2005 roku wyreżyserował "Tajemnicę Brokeback Mountain" na podstawie opowiadania Annie Proulx. Film przedstawił historię uczucia, jakie zrodziło się między dwoma mężczyznami, typowymi amerykańskimi kowbojami. Film szturmem zdobył ekrany amerykańskich kin oraz serca krytyków i okazał się najgłośniejszą i najczęściej dyskutowaną premierą 2005 roku. Zdobył 3 Oscary (w tym Lee za reżyserię) i 5 nominacji, 4 nagrody BAFTA (w tym dla Lee), 4 Złote Globy (w tym 1 dla Lee), Złotego Lwa za najlepszy film i szereg prestiżowych wyróżnień przyznawanych przez różnego rodzaju stowarzyszenia krytyków oraz organizacje branżowe. Premierze ekranizacji towarzyszyło również sporo kontrowersji. Ze względu na tematykę obrazu i oskarżenia o "zgniliznę moralną" dystrybucja filmu została zakazana w Chinach i w amerykańskim stanie Utah.

W 2007 roku odbyła się premiera kolejnego filmu Anga Lee "Ostrożnie, pożądanie", nakręconego w Chinach, opartego częściowo na faktach i opowiadającego o intrydze miłosnej rozgrywającej się pomiędzy działaczką ruchu oporu a japońskim kolaborantem. Odważne sceny erotyczne sprawiły, że w niektórych krajach wyświetlano jedynie ocenzurowaną wersję. Film ponownie zdobył przychylność krytyków i znaczące nagrody, m.in. Złotego Lwa w Wenecji.

Kolejny filmy Lee po 2009 roku to "Zdobyć Woodstock" (komedia), a w 2012 roku "Życie Pi", które zostało oparte na powieści napisanej przez Yanna Martela. Film kosztował aż 120 milionów dolarów i oparł się na technice 3D i efektach specjalnych, które stanowią jego siłę. To historia indyjskiego szesnastoletniego chłopca, którego statek przewożący dzikie zwierzęta zatonął, a on przeżył na szalupie ratunkowej razem z tygrysem bengalskim. Do tej pory został nagrodzony Oscarem i 2 Satelitami za najlepszy zaadoptowany scenariusz i za zdjęcia. Jest też nominowany w 26 kategoriach w różnych konkursach roku 2013, m.in. do Zlotego Globu za najlepszą reżyserię.

Prywatnie Ang Lee mieszka w Larchmont (w stanie Nowy Jork) razem z żoną Jane Lin i dwójką synów.

WYBRANA FILMOGRAFIA REŻYSERSKA

premiery w: Alekino+ CANAL+
2012 Życie Pi 26.12.2013 r.
2009 Zdobyć Woodstock 17.01.2013 r. 02.01.2011 r.
2007 Ostrożnie, pożądanie 20.02.2018 r. 07.04.2009 r.
2005 Tajemnica Brokeback Mountain 07.04.2016 r. 03.03.2007 r.
2003 HULK 04.12.2004 r.
2000 Przyczajony tygrys, ukryty smok 04.10.2014 r.
1999 PRZEJAŻDŻKA Z DIABŁEM 22.11.2006 r. 17.02.2003 r.
1995 ROZWAŻNA I ROMANTYCZNA 03.09.2003 r.

Ranking

Ranking reżyserów:
suma punktów: 186
średnia: 4,65
miejsce w rankingu: 118
SERIALE

Sprawy Jacka Taylora: Zakonnica i Lucyfer

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych epizodów w historii Kościoła katolickiego -...


Trupia farma

Zbrodnia zawsze pozostawia ślad, o czym przekonana jest charyzmatyczna patolog,...


Biuro ochrony

Uhonorowane w 2009 roku nagrodą Emmy "Biuro ochrony" to emocjonujący serial...