Ale kino+
alekino+
BIOGRAFIE SŁAWNYCH AKTORÓW I REŻYSERÓW

Anne Hathaway

Anne Hathaway

aktorka

data ur.: 12.11.1982 r.
kraj pochodzenia: USA
miejsce: Nowy Jork

- Jest wszechstronnie utalentowana i stanowi połączenie Julii Roberts, Audrey Hupburn i Judy Garland - powiedział o dziewiętnastoletniej wtedy aktorce Gary Marshall, reżyser "Pamiętnika księżniczki", komedii, która przyniosła aktorce międzynarodową popularność.

Annie, jak mówią o niej przyjaciele, urodziła się w Nowym Jorku, a wychowała w New Jersey wraz z dwojgiem braci. Po rodzicach (KateMcCauley - aktorka sceniczna, ojciec - prawnik) posiada w sobie mieszankę krwi francusko-irlandzko-niemiecko-indiańskiej, co być może stanowi o jej niepowtarzalnej urodzie (37. miejsce w rankingu najpiękniejszych kobiet świata w 2012 roku, 2. miejsce w 2009 roku na liście najbardziej wytwornych kobiet na świecie stworzonej przez Glamour).

Od dziecka wykazywała się wieloma talentami, doskonale się uczyła i występowała w przedstawieniach szkolnych. Już jako nastolatka - co było ewenementem - została przyjęta do prestiżowej nowojorskiej trupy teatralnej The Barrow Group. Uczyła się także tańca w Broadway Dance Center i śpiewu. Dwa razy wystąpiła jako pierwszy sopran w Carnegie Hall jako członek All-Eastern U.S High School Honors Chorus. Studiowała teatr, filologię angielską, studia feministyczne, a w 2005 roku rozpoczęła studia na Uniwersytecie Nowojorskim. I choć kariera nie pozwoliła jej ich ukończyć, to zamierza do nich wrócić.
Jej przygoda z telewizją zaczęła się w wieku 17 lat (1999) od roli nastolatki Megan w serialu familijnym "Luzik guzik" (Get real), który ukazuje życie typowej amerykańskiej rodziny z punktu widzenia nastoletnich dzieci. Za tę rolę otrzymała nominacje do nagrody Teen Choice w kategorii ulubiona aktorka telewizyjna. W kinie zadebiutowała w komedii "Pamiętnik Księżniczki" (2001), gdzie zagrała naiwną i roztrzepaną uczennicę, która dowiaduje się, że jest księżniczką małego państwa. Dzięki tej roli stała się ulubienicą nastolatków i jej kariera nabrała tempa. Jak głosi plotka, podczas castingu spadła z krzesła i tym pobiła konkurencję (500 innych dziewcząt). Ta debiutancka rola doczekała się nominacji do nagrody MTV Movie Award i Teen Choice, a magazyn People umieścił aktorkę na liście wschodzących gwiazd 2001 roku. A w 2004 roku pojawiła się druga część przygód księżniczki Mii Thermopolis "Pamiętnik księżniczki: Królewskie zaręczyny".
Drugą ważną rolą była Ella, ulubienica wróżek, z komedii fantastycznej "Ella zaklęta" (2004). Po tym filmie jednak Hathaway zaczęła pojawiać się w dramatycznych rolach. Stwierdziła, że każdy, kto był wzorem do naśladowania dla dzieci, potrzebuje wytchnienia, "choć jest piękne, że moja publiczność dorasta ze mną".
W 2005 roku odbyły się kolejne trzy premiery filmów z jej udziałem: kreskówki "Czerwony kapturek - prawdziwa historia" (użyczyła głosu Kapturkowi), dramatu kryminalnego "Spustoszenie" (za kreację bogatej nastolatki zafascynowanej hip-hopem odebrała nagrodę DVDX), a w oscarowym melodramacie Anga Lee "Tajemnica Brokeback Mountain" zagrała już bardziej skomplikowaną postać żony homoseksualisty (w tej roli Jake Gyllenhaal). Następnie wcieliła się w postać Andrei Sachs, dziewczyny z prowincji, która zostaje asystentką wydawcy (w tej roli Meryl Streep) jednego z najpopularniejszych magazynów mody w filmie Diabeł ubiera się u Prady (2006). Za tę rolę otrzymała nominację do Teen Choice.
W filmie "Zakochana Jane" (2007) zagrała angielską pisarkę Jane Austen. "Będę musiała solidnie popracować nad akcentem" - powiedziała Hatheway, gdy dostała tę rolę. Nie mogła na początku uwierzyć, że rola tak ważnej brytyjskiej autorki trafiła się aktorce amerykańskiej. Efektem była nominacja do nagrody BIFA.
W 2008 roku została twarzą i ambasadorka nowych luksusowych perfum Lancôme o nazwie Magnifique, zastępując m. in. Kate Winslet i Umę Thurman.
Przełom w karierze Hathaway nastąpił w roku 2009, kiedy otrzymała nominacje do najbardziej prestiżowych nagród w branży filmowej, takich jak Oscar, Złoty Glob, Independent Spirit Awards, Satelita do czy nagrody Gildii Aktorów Filmowych za rolę w niezależnym filmie dramatycznym "Rachel wychodzi za mąż". Zagrała tam Kym, czarną owcę w dysfunkcyjnej rodzinie, która przyjeżdża z kliniki odwykowej na ślub siostry i staje się katalizatorem napięć między członkami rodziny.
Zagrała również główną rolę w komedii "Ślubne wojny" u boku Kate Hudson. To film o dwóch przyjaciółkach, które od dziecka marzyły o idealnym weselu, ale przez pomyłkę ich wesela wyznaczono na ten sam dzień. Ponadto, podkładała głos do "The Simpsons", za co otrzymała nagrodę Emmy (2010) za wybitne zdolności głosowe oraz nagrodę Family Guy.
W tym samym roku wystąpiła w trzech filmach: wielowątkowej komedii romantycznej "Walentynki" Garry'ego Marshalla, filmie fantasy Tima Burtona "Alicja w Krainie Czarów" jako Białą Królowa oraz w filmie tragikomicznym "Miłość i inne używki" Edwarda Zwicka (partnerował jej ponownie Jake Gyllenhaal). Za rolę w tym ostatnim filmie aktorka została nominowana do Złotego Globu oraz otrzymała nagrodę Satelitę w kategorii najlepsza aktorka w filmie komediowym lub musicalu.
W 2011 roku w melodramacie o miłości "Jeden dzień" w reżyserii Lone Scherfig Hathaway odgrywa główną rolę kobiecą u boku Jima Sturgessa, a w 2012 roku aktorka wcieliła się w postać Kobiety-Kota w trzeciej odsłonie przygód Batmana "Mroczny rycerz". Za tę rolę otrzymała nominację do nagrody Kryształowa Statuetka. Powiedziała też wtedy: "Drzwi do kariery otworzył mi film Pamiętnik księżniczki i pamiętam, jak podczas konferencji prasowych cały czas pytano mnie, czy jako dziecko chciałam być księżniczką Odpowiadałam, że nie. Bo chciałam być Kobietą-Kotem. Ta rola to dla mnie spełnienie marzeń. Uwielbiam poczucie humoru Catwoman, jej przebiegłość. Podoba mi się to, że gdy przechodzi przez płot, nigdy nie wiadomo, po której stronie wyląduje. Jest absolutnie niezależną, imponującą kobietą, która zawsze wie czego chce".
W 2012 roku zagrała prostytutkę Fantynę w "Nędznikach" w reżyserii Toma Hoopera. Musical ten jest wspaniałą adaptacją powieści Wiktora Hugo. W filmie u boku Anne wystepują m.in. Hugh Jackman, Helena Bonham Carter oraz Russell Crowe. Za tę rolę dostała Oscara w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa, była też nominowana do Złotego Globu i BAFTY oraz otrzymała Satelite dla najlepszej aktorki drugoplanowej.
Hathaway jest związana z wieloma organizacjami charytatywnymi, w tym The Creative Coalition, The Step Up, ze szpitalem St Jude Children Research, The Human Rights Campaign i The Lollipop Theatre Network. Jest też działaczką na rzecz praw LGBT i przekazała pieniądze dla organizacji, które wspierają małżeństwa homoseksualne. Prywatnie jest od 29.09.2012 roku szczęśliwą żona młodego aktora i projektanta biżuterii Adama Shulmana. Mieszka w Nowym Jorku, myśli o adopcji dziecka. Jest weganką. Mówi się o niej, że jest kobietą renesansu: w jednej chwili czyta Thorntona Wildera, a zaraz potem opowiada sprośny kawał. Umie rozmawiać i o Szekspirze, i o show-biznesie.

WYBRANA FILMOGRAFIA AKTORA

premiery w: Alekino+ CANAL+
2016 Monstrum 11.02.2018 r.
2012 Nędznicy 08.03.2014 r.
2011 Jeden dzień 13.10.2012 r.
2009 ŚLUBNE WOJNY 22.05.2010 r.
2008 Ocaleni 06.04.2019 r. 11.06.2010 r.
2007 Zakochana Jane 28.08.2014 r.
2006 DIABEŁ UBIERA SIĘ U PRADY 27.10.2007 r.
2005 Tajemnica Brokeback Mountain 07.04.2016 r. 03.03.2007 r.
2004 Ella zaklęta 19.08.2012 r.
2002 NICHOLAS NICKLEBY 27.12.2008 r.

Ranking

Ranking aktorów:
suma punktów: 112
średnia: 4,67
miejsce w rankingu: 473
SERIALE

Sprawy Jacka Taylora: Zakonnica i Lucyfer

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych epizodów w historii Kościoła katolickiego -...


Trupia farma

Zbrodnia zawsze pozostawia ślad, o czym przekonana jest charyzmatyczna patolog,...


Biuro ochrony

Uhonorowane w 2009 roku nagrodą Emmy "Biuro ochrony" to emocjonujący serial...