Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
BIOGRAFIE SŁAWNYCH AKTORÓW I REŻYSERÓW

Anthony Minghella

Anthony Minghella

reżyser

data ur.: 06.01.1954 r.
kraj pochodzenia: Wlk. Brytania
miejsce: Ryde

Brytyjski reżyser i scenarzysta, twórca uhonorowanego dziewięcioma statuetkami Oscara "Angielskiego pacjenta" (1996). Film odrzucany był przez większość amerykańskich producentów, m.in. dlatego że Minghella nie poszedł na kompromis. Uparł się bowiem przy jego obsadzie i nie zmienił scenariusza.

Anthony Minghella, były wykładowca uniwersytecki i dramaturg, zadebiutował dziesięć lat temu filmem "Głęboko, prawdziwie, do szaleństwa" zdobywając nagrodę Australian Film Institute za najlepszy obraz roku. Z rozmów dziennikarzy z aktorami, współpracownikami jego filmów i samym reżyserem, wyłania się obraz człowieka, którego największą pasją było kino i praca na planie.

W kinie debiutował w 1993 roku komedią "Szczęściarz" z udziałem Matta Dillona, Annabellą Sciorra, Williamem Hurtem i Mary-Louise Parker. Kolejnym filmem w dorobku artysty był oparty na powieści Michaela Ondaatje melodramat "Angielski pacjent". Adaptacja przez wielu krytyków uznana została za arcydzieło gatunku, Minghelli otworzyła drogę do realizacji kolejnych produkcji w gwiazdami. W 1999 roku znów sięgnął po poczytną powieść. Tym razem było to dzieło mistrzyni mrocznego kryminału Patricii Highsmith - "Utalentowany pana Ripley". Dobra passa przy ekranizacjach towarzyszyła reżyserowie do końca. W 2003 roku przeniósł na duży ekran bestseller Charlesa Fraziera "Wzgórze nadziei".

Ostatnim filmem Minghelli był oparty na autorskim scenariuszu dramat "Rozstania i powroty". Twórca zmarł nagle w 2008 roku w wyniku krwotoku po operacji.

WYBRANA FILMOGRAFIA REŻYSERSKA

premiery w: Alekino+ CANAL+
2006 ROZSTANIA I POWROTY 14.07.2010 r.
2003 WZGÓRZE NADZIEI 19.09.2009 r.
1999 UTALENTOWANY PAN RIPLEY 24.01.2007 r.
1996 ANGIELSKI PACJENT 24.12.2009 r.
1993 MR WONDERFUL 27.03.2002 r.

Ranking

Ranking reżyserów:
suma punktów: 91
średnia: 3,96
miejsce w rankingu: 179
SERIALE

Sprawy Jacka Taylora: Zakonnica i Lucyfer

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych epizodów w historii Kościoła katolickiego -...


Trupia farma

Zbrodnia zawsze pozostawia ślad, o czym przekonana jest charyzmatyczna patolog,...


Biuro ochrony

Uhonorowane w 2009 roku nagrodą Emmy "Biuro ochrony" to emocjonujący serial...