Ale kino+
alekino+
BIOGRAFIE SŁAWNYCH AKTORÓW I REŻYSERÓW

Christoph Waltz

Christoph Waltz

aktor

data ur.: 04.10.1956 r.
kraj pochodzenia: Austria
miejsce: Wiedeń

Zyskał sławę z dnia na dzień, będąc już po pięćdziesiątce, sztuki dzięki roli czarującego, ale i okrutnego nazisty w "Bękartach wojny" Quentina Tarantino. I rola ta przyniosła mu Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego! Christoph Waltz, słynący z demonicznych ról, to jeden z niewielu aktorów na świecie, który nawet scenę picia mleka umieją zamienić w pełnokrwisty dreszczowiec.

Jego rodzicami byli Johannes Waltz i Elisabeth Urbancic, para scenografów, a dziadkiem aktor. Postanowił iść w ich ślady i studiował aktorstwo w wiedeńskim Max Reinhardt Seminar, a potem wyjechał do Nowego Jorku, gdzie podjął naukę w prestiżowym Instytucie Teatralnym i Filmowym Lee Strasberga. Kierowany pragnieniem zapuszczenia korzeni w Ameryce, poślubił nowojorczankę i rozpoczął budowanie kariery aktorskiej w USA - bez skutku. Nie chcąc być kelnerem, wspólnie z żoną aktor podjął decyzję o przeprowadzce do Londynu.

Krok po kroku pracował więc na swoją pozycję w Europie. Grywał w wiedeńskim Burgtheater i w telewizyjnych serialach, a od czasu do czasu w filmach, nieraz z niemałym sukcesem. Za przekonywującą rolę agenta Roya Blacka w telewizyjnym filmie niemieckim "Du bist nicht allein - Die Roy Black Story" (1996) zdobył nagrodę specjalną Baden-Baden Days of Teleplay, Bavarian TV Award i nominację do nagrody Złotego Lwa. Telewizyjna postać Dietera Cilova w dramacie kryminalnym "Der Tanz mit dem Teufel - Die Entführung des Richard Oetker" (2001) oraz główna rola Lehmanna w telefilmie "Dienstreise - Was für eine Nacht" (2002) przyniosła mu Adolf Grimme Award. W 2003 roku odebrał nagrodę niemieckiej telewizji za kreację Brisky'ego w kryminale telewizyjnym "Jagd auf den Flammenmann" (2003).

W 1991 roku wystąpił w polskim filmie "Życie za życie. Maksymilian Kolbe" w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Wcielił się w postać Jana - więźnia obozu w Auschwitz, któremu udaje się uciec podczas robót w oświęcimskiej żwirowni. Po przemierzeniu wielu kilometrów osiedla się w końcu w klasztorze w Alwerni. Tam dowiaduje się, że karą za jego ucieczkę była śmierć głodowa dziesięciu oświęcimskich więźniów. Potem dla Zanussiego gra jeszcze Maksymiliana Gierymskiego, przyjaciela brata Alberta, w religijnym "Brat naszego boga" (1997).

W roku 2000 Waltz wystąpił w komedii kryminalnej "Przyzwoity przestępca" z Kevinem Spacey w roli głównej. W tym samym roku też zdecydował się stanąć po drugiej stronie kamery i wyreżyserował, na podstawie własnego scenariusza, film telewizyjny "Wenn man sich traut" (2000). W roku 2001 wystąpił w ekranizacji opowiadania Oscara Wilde'a "Pakt z diabłem", a także w filmie akcji "Agent Jej Królewskiej Mości".

Drugą szansę na podbój Ameryki dał mu Tarantino. Reżyser "Bękartów wojny" (2009) potrzebował aktora płynnie mówiącego po niemiecku, francusku i angielsku, a w dodatku takiego, który nie straciłby na wyrazistości w konfrontacji z Bradem Pittem. Znalazł go w osobie Waltza - a krytycy i widzowie jednomyślnie poparli wybór Tarantino. Aktor zagrał nazistowskiego pułkownika Hansa Landę, zwanego Łowcą Żydów i dosłownie spadł na niego deszcz nagród. 7 marca 2010 roku otrzymał Oscara za drugoplanową rolę, odebrał również Złoty Glob i nagrodę podczas 62. Festiwalu Filmowego w Cannes, SAG Award i nagrodę BAFTA.

W 2010 roku wystąpił jako naczelny czarny charakter w komedii sensacyjnej "The Green Hornet 3D" (nominacja do Złotego Popcornu).

W 2011 roku zobaczyliśmy Waltza w trzech ciekawych obrazach. W "Rzezi" - najnowszej produkcji Romana Polańskiego, jako pracującego dla wielkiej korporacji prawnika uwikłanego w domowy kryzys (nominacja do Satelity). W filmie tym Waltz gra w doborowym towarzystwie, które tworzą Jodie Foster, John C. Reilly i Kate Winslet. Film opowiada o dwóch parach małżeńskich, które spotykają się, aby porozmawiać na temat bójki swoich dzieci (syn pary granej przez Waltza i Winslet dotkliwie poturbował pociechę pary Foster-Reilly, poważnie uszkadzając jej uzębienie). Początkowo kulturalna rozmowa przeradza się potyczkę słowną odbiegającą od pierwotnego tematu konwersacji. Rola Waltza w tym filmie nieco różni się od poprzednich: prawnik Alan Cowan jest najrozsądniejszym z czwórki rodziców. Mocno stoi na ziemi. Jest dosyć prostolinijnym i bezpośrednim realistą.

Drugi film to "Trzej muszkieterowie", w którym jako przebiegły kardynał Richelieu aktor planował spisek w celu zdobycia królewskiej korony. A trzeci to "Woda dla słoni" - dobrze skonstruowana, momentami drastyczna historia miłosna osadzona w świecie objazdowych cyrków, od jakich kiedyś roiło się w Ameryce. Waltz gra w niej sadystycznego właściciela cyrku.

W 2012 w filmie "Django" Quentina Tarantino wystąpił jako doktor King Schultz, pochodzący z Niemiec łowca nagród, który tropi, wspólnie z byłym niewolnikiem, najbardziej poszukiwanych kryminalistów. Za tę rolę otrzymał Oscara i Złoty Glob, a także nominację do BAFTY.

W 2013 roku aktora zobaczymy na planie filmu "Reykjavik" w reżyserii Mike'a Newella w roli Michaiła Gorbaczowa. Obraz koncentruje się na kilku przełomowych dniach z roku 1986, kiedy Reagan (Michael Douglas) i Gorbaczow spotkali się w położonym w stolicy Islandii spa, by porozmawiać o pokoju między Stanami a Związkiem Sowieckim. Pertraktacje były bezpośrednio poprzedzone katastrofą w Czarnobylu.

Aktor ma trójkę dorosłych dzieci z pierwszego małżeństwa oraz córkę, którą wychowuje razem z żoną, Judith Holste. Mówi biegle po niemiecku, francusku i angielsku.

WYBRANA FILMOGRAFIA AKTORA

premiery w: Alekino+ CANAL+
2019 Alita: Battle Angel 11.11.2019 r.
2017 Tulipanowa gorączka 16.09.2018 r.
2015 Spectre 11.11.2016 r.
2014 Wielkie oczy 12.03.2016 r.
2011 Rzeź 05.01.2013 r.
2011 Woda dla słoni 10.02.2020 r.
2009 Bękarty wojny 13.08.2015 r. 26.12.2010 r.

Ranking

Ranking aktorów:
suma punktów: 0
średnia: 0.00
miejsce w rankingu: -
SERIALE

Sprawy Jacka Taylora: Zakonnica i Lucyfer

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych epizodów w historii Kościoła katolickiego -...


Trupia farma

Zbrodnia zawsze pozostawia ślad, o czym przekonana jest charyzmatyczna patolog,...


Biuro ochrony

Uhonorowane w 2009 roku nagrodą Emmy "Biuro ochrony" to emocjonujący serial...