Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
BIOGRAFIE SŁAWNYCH AKTORÓW I REŻYSERÓW

Darren Aronofsky

Darren Aronofsky

reżyser

data ur.: 12.02.1969 r.
kraj pochodzenia: USA
miejsce: Nowy Jork

Reżyser i scenarzysta, którego pasją jest zgłębianie najmroczniejszych zakamarków ludzkiej duszy, znany najlepiej dzięki niezależnym produkcjom, takim jak "Pi", "Requiem dla snu" czy "Zapaśnik".

"Staram się żyć w taki sposób, by nigdy niczego nie żałować. Zawsze kieruję się uczuciem, to ono mnie prowadzi. Tylko wówczas mogę się przed sobą usprawiedliwić z podejmowania niewłaściwych decyzji, gdy podążam do celu
z pasją."


Aronofsky przyszedł na świat 12 lutego 1969 roku w Nowym Jorku, wychował się na Brooklynie, a wiedzę filmową zdobywał na Uniwersytecie Harvarda. Jako zdecydowanie artystyczna dusza od najmłodszych lat oglądał mnóstwo filmów, co zaowocowało podjęciem studiów i zdobyciem uznania już przy okazji filmu dyplomowego "Supermarket Sweep", którym wzbudził zainteresowanie i szacunek krytyków.

Kolejny swój film, debiutancki dramat "Pi" zrealizował w technice monochromatycznej, a wyprodukował w dużej mierze dzięki prywatnym sponsorom i wsparciu rodziny. Przebywając w Izraelu, reżyser poznał chasydów, którzy zainspirowali go do zgłębienia tajemnicy liczb, co jest punktem wyjścia dla historii genialnego matematyka, którego obsesja na punkcie znaczenia tytułowej liczby sięga granic szaleństwa. Bohater sądzi bowiem, że znajduje się o krok od rozszyfrowania tajnego kodu dającego władzę nad materialnym i duchowym światem. Jednocześnie choroba, której ataki uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i wyścig z czasem, by dotrzeć do sedna tajemnicy, pogłębiają izolację, zagubienie i niewyobrażalną samotność naukowca. Film został nagrodzony na festiwalu w Sundance w 1998 roku (za najlepszą reżyserię) oraz otrzymał Independent Spirit Award w roku 1999.

Filmy Aronofsky'ego potwierdzają za każdym razem potrzebę eksplorowania obszarów ludzkiej psychiki, do której nie mamy dostępu z poziomu świadomości. Zainteresowanie reżysera ciemną stroną naszej osobowości swój najpełniejszy wyraz uzyskało w "Requiem dla snu", produkcji o statusie dzieła kultowego dla pokolenia szukającego ucieczki od rzeczywistości. Jest to opowieść o bohaterach, którzy nie umieją poradzić sobie z brutalnym światem i wybierają uzależnienia, jakie ten świat im podsuwa - od narkotyków, od pigułek na odchudzanie, od słodyczy, od telewizji. Historia opowiedziana w niezwykle przejmujący sposób (także pod względem metody filmowania - krótkie ujęcia, ostre cięcia), z mocnym symfonicznym podkładem muzycznym, przerażając wizją życia w iluzji wytworzonej przez odrętwiałe, uzależnione umysły, zabiera nas w gruncie rzeczy w podróż w jedną stronę, której cel ma tragiczny wymiar.

Po "Requiem dla snu" nastąpił sześcioletni okres przygotowań do następnych produkcji, które wymagały już znacznie większych nakładów finansowych - "Źródła", "Zapaśnika" i "Czarnego łabędzia". Filmy Aronofsky'ego bez względu na tematykę oscylują między pasją a szaleństwem, urodą i brzydotą świata, pokusami i niespełnieniami. Stanowią swoistą kinową ekstazę, przynoszą katharsis, nie uznają pośrednich stanów i kompromisów. Z tego powodu nie mogą być idealne, choć przekraczanie granicy kiczu jest w nich niezbędne, by przekaz mógł stać się czytelny - najwyraźniej widać to w "Źródle", dość ekstrawaganckiej baśni o poszukiwaniu eliksiru życia. "Zapaśnik" czy "Czarny łabędź" to również zgłębianie drugiego dna naszej psychiki, jej odcieni, z których istnienia nie zdajemy sobie sprawy i które nie zawsze właściwie rozumiemy. Walka z własną słabością i ograniczeniami, siła popędów, które prowadzą nas przez życie, ucieczka w odrealnione światy będące dla nas ocaleniem - to ulubione motywy podejmowane przez Aronofsky'ego.

Niebezpodstawne było przyznanie reżyserowi medalu Franklina J. Schaffnera dla wyjątkowo utalentowanych i kreatywnych filmowców - posiada bowiem rzadką i cenną umiejętność tworzenia kina pasjonującego i nie pozostawiającego nikogo obojętnym, które nierzadko dzieli widzów, a w krytykach wzbudza niesmak połączony z podziwem.

WYBRANA FILMOGRAFIA REŻYSERSKA

premiery w: Alekino+ CANAL+
2014 Noe. Wybrany przez Boga 03.04.2015 r.
2010 Czarny łabędź 06.01.2020 r.
2008 Zapaśnik 02.06.2016 r. 20.03.2010 r.
2006 ŹRÓDŁO 14.03.2008 r.
2000 REQUIEM DLA SNU 19.05.2007 r.

Ranking

Ranking reżyserów:
suma punktów: 1.178
średnia: 4,93
miejsce w rankingu: 34
SERIALE

Sprawy Jacka Taylora: Zakonnica i Lucyfer

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych epizodów w historii Kościoła katolickiego -...


Trupia farma

Zbrodnia zawsze pozostawia ślad, o czym przekonana jest charyzmatyczna patolog,...


Biuro ochrony

Uhonorowane w 2009 roku nagrodą Emmy "Biuro ochrony" to emocjonujący serial...