Ale kino+
alekino+
BIOGRAFIE SŁAWNYCH AKTORÓW I REŻYSERÓW

David Fincher

David Fincher

reżyser

data ur.: 28.08.1962 r.
kraj pochodzenia: USA
miejsce: Denver

O swoich filmach mówi: "Chodzi o miłość i stratę. Nie możesz zrobić filmu o życiu i zignorować śmierć. Nie możesz zrobić filmu o miłości i nie pokazać ograniczonego czasu, jaki człowiek spędza z drugim. Wszystkie wielkie historie miłosne tak czy owak kończy śmierć". David Fincher to hollywoodzki reżyser i producent potrafi tworzyć niepowtarzalne kino, a przede wszystkim oryginalne thrillery. Uznanie w środowisku zdobył również jako reżyser teledysków dla gwiazd.

Dorastał w Marin County w Kalifornii jako syn dziennikarza i pielęgniarki. O tym, że będzie reżyserem, wiedział od dziecka: już jako ośmiolatek eksperymentował z kamerą 8mm. Był sąsiadem George'a Lucasa (twórcy "Gwiezdnych wojen"), którego widok przy codziennych czynnościach (jak na przykład wyskakiwanie po poranną gazetę) pomógł mu we wczesnym wieku uwierzyć, że filmowe "czary" dzieją się za sprawą całkiem zwykłych ludzi.

Mając 18 lat zatrudnił się w Lucasowskiej firmie produkcyjnej "Industrial Light and Magic", gdzie przez cztery lata miał okazję chłonąć praktyczną wiedzę na temat realizacji filmu, szczególnie zaś efektów specjalnych. Przyglądał się m.in. procesowi powstawania filmów "Powrót Jedi" (1983) oraz "Indiana Jones i świątynia zagłady" (1984) Stevena Spielberga.

Z wytwórni odszedł, gdyż - jak później przyznał - panował tam typowy system pracy zespołowej, który zupełnie nie zbiegał się z preferencjami i cechami osobowościowymi Finchera - zdeklarowanego samotnika. Zajął się reklamą, realizując m.in. wymowną reklamę społeczną na rzecz walki z rakiem (mocny materiał filmowy przedstawiający nienarodzone dziecko palące papierosa) i spoty dla tak znanych firm, jak Revlon, Converse, Nike, Pepsi i Levi's, by w późniejszym czasie zasłynąć jako reżyser teledysków do takich przebojów, jak "L.A. Woman" Billy'ego Idola, "Freedom 90" George'a Michaela "Straight Up" Pauli Abdul, "Janie's Got a Gun" Aerosmith, "Express Yourself" i "Vogue" Madonny (za dwa ostatnie dostał MTV Video Music Award, zyskały też miano kultowych), "Who is it?" Michaela Jacksona, "Englisman in New York" Stinga czy nagrodzony Grammy clip do piosenki Rolling Stonesów "Love Is Strong".

W międzyczasie założył też własną wytwórnię Propaganda Films wraz ze Stevem Golinem.

Jego debiutem reżyserskim była realizacja kolejnej części znanego cyklu science fiction "Obcy 3" z Sigourney Weaver (1992, nominacja do Saturna za reżyserię). Po niezbyt przychylnym przyjęciu filmu, zniechęcony Fincher wrócił do telewizji. W 1995 roku trafił w jego ręce scenariusz doskonałego thrillera. I tak powstał film "Siedem". Fincher nakreślił sugestywny obraz zepsutego społeczeństwa, w którym pozytywny bohater nie wygrywa. Doskonałe zdjęcia, wspaniała obsada (Brad Pitt, Gwyneth Paltrow, Morgan Freeman i Kevin Spacey), perfekcyjny montaż, a przede wszystkim druzgocąca końcówka - te elementy sprawiły, że "Siedem" stało się filmem kultowym oraz otrzymało nagrodę Fantasporto i Blue Ribbon Award, a także nominację do Saturna za reżyserię.

Od tego czasu Fincher regularnie co dwa lata kręcił filmy. Nie zawiódł widzów, realizując w 1997 roku kolejny thriller "Gra" z Michaelem Douglasem w roli głównej, kolejny niesamowity, trzymający w napięciu film, a tym bardziej - reżyserując uznawany w pewnym kręgach za kultowy "Podziemny krąg" (1999) z rewelacyjnymi kreacjami Edwarda Nortona, Brada Pitta i Heleny Bonham-Carter. Film ten, oskarżany m.in. o gloryfikację przemocy, antysemityzm czy wręcz faszyzm, wywołał burzę na całym świecie. W niektórych krajach cenzura dokonała "stosownych" cięć. W Polsce mogliśmy oglądać go w całości.

Po nieco gorzej ocenionym "Azylu" (2002) z Jodie Foster i Forestem Whitakerem, zrealizował entuzjastycznie przyjęty thriller kryminalny "Zodiak" (2007, nominacja do Złotej Palmy w Cannes, nominacja do Empire Award) z Jakiem Gyllenhaalem i Robertem Downeyem Jr. Był jednym z producentów filmu Catherine Hardwicke "Królowie Dogtown" (2005) oraz komedii romantycznej "Miłość i inne nieszczęścia" (2006), a także sześciu krótkometrażówek z serii "The Hire".

W 2008 roku wyreżyserował wielokrotnie nominowany do Oscara film pt. "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona". Była to adaptacja klasycznej noweli F. Scotta Fitzgeralda z lat 20. XX wieku o człowieku, którzy przychodzi na świat jako osiemdziesięciolatek i stopniowo młodnieje. Jego osobistą historię, osadzoną w Nowym Orleanie, śledzimy od końca I wojny światowej w 1918 roku aż po XXI wiek. W roli głównej zagrał świetny Brad Pitt. W 2010 roku stworzył wysoko oceniany obraz "The Social Network", będący biografią założyciela portalu Facebook, za który reżyser otrzymał Satelitę i Złoty Glob. W 2012 roku zekranizował powieść Stiega Larssona "Dziewczyna z tatuażem" (dziennikarz oskarżony o zniesławienie otrzymuje zlecenie zbadania zaginięcia sprzed 40 lat 16-letniej Harriet Vanger). Kręcił także serial "House of Cards".

W 2013 roku czekają nas na premiery filmów: "The Killer", "Rendez-vous with Rama", "Dziewczyna, która igrała z ogniem", "20000 Leagues Under the Sea: Captain Nemo".

Mimo ogólnego uznania dla jego dzieł, jest rzadko i skąpo nagradzanym twórcą, całkiem nieadekwatnie do zasług i entuzjazmu, z jakim przyjmuje się kolejne jego filmy. Znany jest z tego, że często odmawiał reżyserowania wielu kasowych i popularnych produkcji ("Spider-Man", "Czarna Dahlia", "Batman: Początek", "Mission: Impossible 3"), stawiając na własne, z reguły długo przygotowywane pomysły.

Był mężem Donyi Fiorentino (1990-1995), z którą ma córkę Phelix Imogen.

WYBRANA FILMOGRAFIA REŻYSERSKA

premiery w: Alekino+ CANAL+
2014 Zaginiona dziewczyna 14.11.2015 r.
2013 House of Cards 19.10.2013 r.
2013 House of Cards odc. 1 19.10.2013 r.
2013 House of Cards odc. 2 19.10.2013 r.
2007 Zodiak 09.06.2016 r.
1999 Podziemny krąg 21.09.2013 r.
1995 SIEDEM 12.04.2008 r.
1992 Obcy 3 15.04.2019 r. 18.08.2008 r.
1992 Obcy III 15.04.2019 r.

Ranking

Ranking reżyserów:
suma punktów: 30
średnia: 5,00
miejsce w rankingu: 278




SERIALE

Sprawy Jacka Taylora: Zakonnica i Lucyfer

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych epizodów w historii Kościoła katolickiego -...


Trupia farma

Zbrodnia zawsze pozostawia ślad, o czym przekonana jest charyzmatyczna patolog,...


Biuro ochrony

Uhonorowane w 2009 roku nagrodą Emmy "Biuro ochrony" to emocjonujący serial...