Ale kino+
alekino+
BIOGRAFIE SŁAWNYCH AKTORÓW I REŻYSERÓW

Emanuele Crialese

reżyser

data ur.: 01.01.1965 r.
kraj pochodzenia: Włochy
miejsce: Rzym

Reżyserię nazywa męczarnią. Ale to właśnie dla zawodu filmowca urodzony w Rzymie młody twórca porzucił rodzinne Włochy i przeniósł się - zupełnie nie znając angielskiego - do Stanów Zjednoczonych.

"We Włoszech wszystko załatwia się przez rekomendację" - przyznaje w filmie dokumentalnym "List od Emanuele Crialese". "Ja pochodzę z rodziny adwokatów, a nie artystów czy polityków, więc na szkołę filmową w Rzymie nie miałem żadnej szansy". Kurs reżyserii w Nowym Jorku Crialese zakończył krótkometrażowym filmem "Heartless" (1994), a wkrótce potem zaczął planować pełnometrażowy debiut. Przeszkodą okazało się prawo emigracyjne Stanów Zjednoczonych - Crialese mógł podejmować pracę, dopóki był studentem, ale po zakończeniu nauki nie mógł nawet zatrudnić się jako asystent w studiu filmowym. Jedyną pracą "na czarno", jaką udało mu się zdobyć była posada kelnera we włoskiej restauracji na Broadwayu. Tam, dzięki wstawiennictwu jej właściciela, młody reżyser poznał wielu wpływowych i bogatych ludzi, którzy wkrótce stali się producentami jego pełnometrażowego debiutu. "Bliskość szczęścia razy cztery", opowieść o dwójce emigrantów, którzy borykają się z ciężkim losem "obcych" w wymarzonej Ameryce, powstała w 1998 roku i zebrała pochlebne opinie na festiwalu w Sundance, gdzie była pokazywana w konkursie głównym.

Emanuele Crialese to jednak przede wszystkim twórca wyróżnionego w Cannes Nagrodą Młodych Krytyków filmu "Respiro" (2002). Ta oryginalnie fotografowana historia Grazii (Valeria Golino), która w prowincjonalnym sycylijskim miasteczku marzy o prawdziwym życiu uczyniła Crialesego jednym z najbardziej obiecujących młodych twórców niezależnych.

Do tematu emigracji Emanuele Crialese powraca w kolejnym swoim filmie pt. "The Golden Door". Scenariusz opowiada historię ubogich Sycylijczyków, którzy na początku XX wieku wyjechali do Ameryki w poszukiwaniu szczęścia, ale zanim otworzyły się przed nimi wrota Ziemi Obiecanej, zostali poddani drobiazgowym, często upokarzającym badaniom ich fizycznego i psychicznego zdrowia.

WYBRANA FILMOGRAFIA REŻYSERSKA

premiery w: Alekino+ CANAL+
2006 ZŁOTE WROTA 04.03.2008 r.
2002 RESPIRO 08.07.2006 r.
1998 OBCY W WIELKIM MIEŚCIE 17.12.2002 r.

Ranking

Ranking reżyserów:
suma punktów: 720
średnia: 4,86
miejsce w rankingu: 51
SERIALE

Sprawy Jacka Taylora: Zakonnica i Lucyfer

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych epizodów w historii Kościoła katolickiego -...


Trupia farma

Zbrodnia zawsze pozostawia ślad, o czym przekonana jest charyzmatyczna patolog,...


Biuro ochrony

Uhonorowane w 2009 roku nagrodą Emmy "Biuro ochrony" to emocjonujący serial...