Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
BIOGRAFIE SŁAWNYCH AKTORÓW I REŻYSERÓW

Jakub Gierszał

Jakub Gierszał

aktor

data ur.: 20.03.1988 r.
kraj pochodzenia: Polska
miejsce: Kraków

polski aktor filmowy - laureat Shooting Star, Złotych Lwów i Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego


Dzieciństwo spędził w Niemczech, do których jego ojciec - nie godzący się na współpracę z komunistyczną władzą - emigrował z żoną i kilkumiesięcznym synem. W Hamburgu Jakub przyjaźnił się z dziećmi polskich, rosyjskich i irlandzkich imigrantów; do Polski wrócił jako jedenastolatek i zamieszkał w Toruniu, rodzinnym mieście matki.

Wcześnie zainteresował się kinem i filmowym procesem realizacyjnym; obserwował pracę aktorów na planie i okazyjnie statystował. Po maturze wyjechał z Torunia i rozpoczął studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Na II roku wziął udział w castingach do swoich pierwszych czterech filmów.

W kinie zadebiutował w 2009 roku jako Kazik, drugoplanowa postać we "Wszystko co kocham" Jacka Borcucha. Opowieść o narodzinach polskiego punk rocka zdobyła Złotą Kaczkę za najlepszy film o miłości i Złotego Klakiera za najdłużej oklaskiwany; była też pierwszym polskim filmem pokazanym na festiwalu Sundance i pretendowała do Oscara w kategorii produkcji obcojęzycznych.

W "Milionie dolarów" Kondratiuka (2010) aktor zagrał nieprzystosowanego społecznie Pawełka, wplątanego w wyrachowane plany głównej bohaterki. Popularność przyniosła mu pierwszoplanowa rola w "Sali samobójców" Komasy (2011), głośnym filmie o pogubionym i osamotnionym nastolatku z subkultury emo, wkraczającym w pułapkę wirtualnego świata i własnych uczuć.

Produkcja zdobyła gdyńskie Srebrne Lwy i Złotą Kaczkę za najlepszy obraz roku a Gierszał stał się gwiazdą i pokoleniowym idolem. Świetnie zagrana rola uwikłanego w toksyczne relacje Dominika przyniosła mu Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego (wybór publiczności), Złotą Kaczkę i nominację do Orła oraz miano najlepszego aktora na festiwalach polskiego kina w Nowym Jorku i Toronto.

Rolą Zygi, króla nadodrzańskich jumaczy w postpeerelowskiej rzeczywistości, Gierszał dokonał kolejnej odsłony w swej galerii outsiderów i buntowników. Gangsterską "Yumę" Mularuka z "polskim Jamesem Deanem" docenili dziennikarze w Chicago a zdolności i potencjał Gierszała wyróżniono w Berlinie tytułem Shooting Star 2012 dla obiecujacych europejskich aktorów.

W teatrze - po roli Hamleta w dyplomowym przedstawieniu studentów IV roku aktorstwa na PWST w reżyserii Jana Peszka (2011) - zadebiutował na warszawskiej scenie rolą Błękitnookiego w blisko siedmiogodzinnym kubinowskim "Mieście snu" Krystiana Lupy oraz w spektaklu Teatru Telewizji jako Zbyszko z "Moralności pani Dulskiej" w reżyserii Marcina Wrony (2012).

Realizując plany międzynarodowej kariery, wziął udział w wielu zagranicznych produkcjach, wchodzących na ekrany w 2013. W produkcji "Fold, The" jako robotnik na farmie żonkili zagrał z brytyjską gwiazdą Catherine McCormack. W niemieckim "Finsterworld" partnerował Corinnie Harfouch. Wystąpił w spirytystycznym thrillerze "Hiszpanka" z międzynarodową obsadą a polsko-hiszpańskie "Nieulotne" Borcucha, o parze studentów dramatycznie skonfrontowanych z życiem, miało premierę na festiwalach w Sundance i w Rotterdamie.

Syn Marka Gierszała - reżysera, aktora i scenarzysty. Mieszka w Warszawie.

WYBRANA FILMOGRAFIA AKTORA

premiery w: Alekino+ CANAL+
2017 Pokot 07.11.2019 r.
2017 PolandJa 31.12.2017 r.
2017 Pomiędzy słowami 02.11.2018 r.
2015 Córki dancingu 03.10.2016 r.
2013 Nieulotne 16.04.2019 r. 29.03.2014 r.
2012 Yuma 31.08.2013 r.
2010 Sala samobójców 12.05.2012 r.
2009 Wszystko co kocham 29.04.2011 r.

Ranking

Ranking aktorów:
suma punktów: 15
średnia: 5,00
miejsce w rankingu: 1652
SERIALE

Sprawy Jacka Taylora: Zakonnica i Lucyfer

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych epizodów w historii Kościoła katolickiego -...


Trupia farma

Zbrodnia zawsze pozostawia ślad, o czym przekonana jest charyzmatyczna patolog,...


Biuro ochrony

Uhonorowane w 2009 roku nagrodą Emmy "Biuro ochrony" to emocjonujący serial...