Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
BIOGRAFIE SŁAWNYCH AKTORÓW I REŻYSERÓW

James Cameron

James Cameron

reżyser

data ur.: 16.08.1954 r.
kraj pochodzenia: Kanada
miejsce: Kapuskasing

Twórca najdroższych i najbardziej dochodowych filmów w historii kina - "Titanica" i "Avatara", a także kultowych postaci z gatunku science fiction - Terminatora i Obcego. Większość jego produkcji była nominowana do Oscarów.

"Ludzie uważają mnie za perfekcjonistę, ale nim nie jestem. Po prostu robię coś tak długo, dopóki nie będzie naprawdę dobre, po czym zabieram się za coś nowego."

James Francis Cameron, jeden z najbardziej rozchwytywanych reżyserów Hollywood przyszedł na świat w małym miasteczku w Kanadzie jako pierwsze z pięciorga dzieci inżyniera i wojskowej pielęgniarki. W dzieciństwie większość wolnego czasu spędził w bibliotece, zaczytując się w literaturze popularnonaukowej i science fiction. Interesowały go opowiadania o mutacjach genetycznych, życiu ludzi w środowisku skażonym wojnami nuklearnymi, podróżach międzygwiezdnych i spotkaniach z obcymi rasami.

W 1971 roku wraz z rodziną przeprowadził się do USA i zamieszkał w Kalifornii. Tam też, na Uniwersytecie Stanowym, studiował fizykę i literaturę angielską. Po ukończeniu nauki podjął pracę kierowcy ciężarówki. Chociaż twierdzi, że jego ulubionym filmem jest "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" z 1939 r., największy wpływ na jego życie wywarły "Gwiezdne Wojny" George'a Lucasa. To po ich obejrzeniu podjął decyzję o związaniu się na stałe z branżą filmową.

W 1978 r. zrealizował film krótkometrażowy "Xenogenesis". Następnie podjął pracę w należącej do Rogera Cormana wytwórni New World Pictures, gdzie pracował nad scenografią i efektami specjalnymi do filmów "Bitwa poza gwiazdami" oraz "Galaktyka grozy"; ten drugi film także współreżyserował. W 1981 roku zadebiutował jako reżyser fabuły na planie filmu "Pirania II: Latający mordercy". Był także odpowiedzialny za efekty specjalne do filmu "Ucieczka z Nowego Jorku" Johna Carpentera.

W 1982 roku napisał "Terminatora". W jednym z wywiadów wspomina, że w momencie powstawania pomysłu na scenariusz przebywał w Rzymie. Bez pieniędzy, bez możliwości powrotu do domu i bez znajomości języka czuł się bardzo wyalienowany. Stąd też tak łatwo było mu wtedy wyobrazić sobie robota strzelającego do ludzi. Równolegle do "Terminatora" pracował nad scenariuszem do "Rambo II" (wraz z Sylvestrem Stallone) oraz do filmu "Obcy - decydujące starcie". Pomysł na opowiadanie o robocie, który przybywa z przyszłości, nie spodobał się ani jego agentowi, ani producentom.

Film udało się Cameronowi wyreżyserować dopiero dwa lata później. Kosztował 6 mln dolarów, a w ciągu pierwszego tygodnia zarobił sześć razy tyle. Sukces "Terminatora" otworzył Cameronowi drzwi do kariery w Hollywood. W 1986 roku wyreżyserował kolejny film oparty na własnym scenariuszu - "Obcy - decydujące starcie". Obraz ten otrzymał 7 nominacji do Oscara. Zdobył dwie statuetki - za efekty specjalne i dźwięk. Następne filmy Camerona to "Otchłań" (nominowana do czterech Oscarów, otrzymała nagrodę w kategorii efekty specjalne) oraz "Terminator 2: Dzień sądu", zdobywca czterech nagród Akademii.

W 1994 r. reżyser nakręcił komedię "Prawdziwe kłamstwa" z Arnoldem Schwarzeneggerem, Jamie Lee Curtis i Billem Paxtonem w rolach głównych. W tym samym roku powstał film Kathryn Bigelow "Na fali", którego współscenarzystą był Cameron. Jednak najsłynniejszy film Camerona to niewątpliwie "Titanic" z 1997 roku, do którego i tym razem sam napisał scenariusz. "Titanic" otrzymał 14 nominacji do Oscara, a zdobył 11 statuetek, m.in. za najlepszy film i dla najlepszego reżysera. Grająca w filmie jedną z głównych ról Kate Winslet zdradziła, że jej akt, który w filmie "szkicuje" Leonardo DiCaprio, w rzeczywistości wyszedł spod ręki Camerona.

"Titanic" zyskał tytuł najbardziej dochodowego filmu w historii kina. Po nim przyszła kolej na filmy dokumentalne, które powstały w technologii 3D: "Ekspedycja: Bismarck", "Głosy z głębin" i "Obcy z głębin". W 2009 roku wyreżyserował, ponownie w technologii 3D, "Avatara", który po 12 latach odebrał "Titanikowi" tytuł najlepiej zarabiającego filmu. Kolejna produkcja, nad którą pracuje obecnie reżyser, to "Battle Angel" oraz następne części "Avatara". Cameron jest także producentem (założył firmę producencką o nazwie Lightstorm Entertainment) - warto wymienić takie filmy jak "Dziwne dni" Kathryn Bigelow, serial "Cień anioła", "Solaris" Stephena Soderbergha czy "Sanctum" Alistera Griersona. Jest też jednym z założycieli Digital Domain, która zajmuje się efektami specjalnymi.

Był pięciokrotnie żonaty - z Sharon Williams, Gale Anne Hurd, Kathryn Bigelow, Lindą Hamilton i Suzy Amis, z którą nadal pozostaje w związku. Ma czwórkę dzieci. Jest leworęczny, mierzy 1,88 wzrostu. Ma opinię bezwzględnego i wymagającego - stąd jego przezwisko "Żelazny Jim". Uwielbia nurkowanie oraz filmy anime.

WYBRANA FILMOGRAFIA REŻYSERSKA

premiery w: Alekino+ CANAL+
2009 Avatar 22.01.2011 r.
1997 TITANIC 14.02.2007 r.
1994 PRAWDZIWE KŁAMSTWA 14.07.2004 r. 07.06.2003 r.
1991 TERMINATOR 2: DZIEŃ SĄDU 03.12.2010 r.
1991 TERMINATOR II 19.09.2001 r.
1989 Otchłań 21.02.2005 r.
1986 Obcy - decydujące starcie 08.04.2019 r. 11.08.2008 r.
1984 Terminator 14.12.2012 r.

Ranking

Ranking reżyserów:
suma punktów: 2.920
średnia: 4,53
miejsce w rankingu: 10
SERIALE

Sprawy Jacka Taylora: Zakonnica i Lucyfer

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych epizodów w historii Kościoła katolickiego -...


Trupia farma

Zbrodnia zawsze pozostawia ślad, o czym przekonana jest charyzmatyczna patolog,...


Biuro ochrony

Uhonorowane w 2009 roku nagrodą Emmy "Biuro ochrony" to emocjonujący serial...