Ale kino+
alekino+
BIOGRAFIE SŁAWNYCH AKTORÓW I REŻYSERÓW

James Dean

aktor

data ur.: 08.02.1931 r.
kraj pochodzenia: USA
miejsce: Marion, Indiana

Ikona amerykańskiej młodzieży lat 50. i jedna z najbardziej elektryzujących postaci w historii kina. Jamas Dean zginął w wypadku samochodowym w wieku 24 lat. Zagrał zaledwie w trzech kinowych filmach fabularnych.

Role w "Na wschód od Edenu", "Buntowniku bez powodu" oraz "Olbrzymie" wystarczyły aby zapewnić mu nieśmiertelną sławę. Zanim jednak Dean stał się idolem milionów młodych ludzi na całym świecie zdążył pojawić się w blisko trzydziestu programach telewizyjnych. Grywał w nich epizody, mniejsze i większe role. Reżyser Eli Kazan początkowo zamierzał zaangażować do głównej roli w filmie "Na wschód od Edenu" - Marlona Brando, ale trzydziestoletni artysta był za dojrzały do zagrania nastolatka Cala. Ostatecznie reżyser zdecydował się na ryzyko i powierzył rolę 24-letniemu debiutantowi. Tak zaczęła się legenda aktora, który stał się symbolem "straconego pokolenia" lat 50. i największym idolem amerykańskich nastolatków dekady. "Na wschód od Edenu" był jedynym filmem, którego premiera odbyła się za życia aktora. Natomiast film "Olbrzym" pamiętany jest przede wszystkim ze względu na ostatni występ Jamesa Deana. Za rolę kowboja targanego ambicją i niemożliwą do spełnienia miłością James Dean został pośmiertnie nominowany do Oscara.

30 września 1955 roku Dean rozbił swoje Porsche Spyder w małym kalifornijskim miasteczku Cholame. Gwiazdor jechał, by wziąć udział w rajdzie samochodowym. Zginął na miejscu, a z jego sportowego wozu została kupa pogiętej blachy. Aktor przemknął przez świat filmu jak kometa, ale to właśnie tragiczna, przedwczesna śmierć stała się wydarzeniem pieczętującym jego legendę. Dean nie był jeszcze jednym hollywoodzkim gwiazdorem - stał się mitem, ikoną amerykańskiej młodzieży lat 50., ucieleśnieniem buntowniczego hasła "żyć szybko, umrzeć młodo".

WYBRANA FILMOGRAFIA AKTORA

premiery w: Alekino+ CANAL+
1956 OLBRZYM 30.09.2005 r.
1955 Buntownik bez powodu 06.10.2014 r.
1955 NA WSCHÓD OD EDENU 30.09.2005 r.

Ranking

Ranking aktorów:
suma punktów: 348
średnia: 4,83
miejsce w rankingu: 268




SERIALE

Sprawy Jacka Taylora: Zakonnica i Lucyfer

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych epizodów w historii Kościoła katolickiego -...


Trupia farma

Zbrodnia zawsze pozostawia ślad, o czym przekonana jest charyzmatyczna patolog,...


Biuro ochrony

Uhonorowane w 2009 roku nagrodą Emmy "Biuro ochrony" to emocjonujący serial...