Ale kino+
Okupowani. Sezon 2
BIOGRAFIE SŁAWNYCH AKTORÓW I REŻYSERÓW

Jon Turteltaub

reżyser

data ur.: 01.01.1964 r.
kraj pochodzenia: USA
miejsce: Nowy Jork, Nowy Jork

Jon Turteltaub jest jednym z najsprawniejszych reżyserów pracujących dla wytwórni Disney'a.

Domeną filmowca jest kino familijne i przygodowe. Turteltaub zna się na rzeczy; spod jego ręki wychodzą same przeboje. Jak mówi sam reżyser, sztuka robienia filmów rozrywkowych polega na "poruszeniu w dorosłych dziecięcego głodu przygody". Turteltaubowi doskonale się to udaje.

Turteltaub (rocznik 1964) pochodzi z Nowego Jorku, ale od młodych lat wyrastał w hollywoodzkiej atmosferze. Syn producenta filmowego Saula Turteltauba uczęszczał do elitarnej szkoły średniej w Beverly Hills. Do tego samego liceum chodzili między innymi Angelina Jolie, Lenny Kravitz, Richard Dreyfuss i Nicholas Cage. Z tym ostatnim Jon przyjaźnił się i raz wygrał nawet rywalizację o rolę w szkolnym przedstawieniu. Na tym jednak skończyły się aktorskie próby Turteltauba, który po studiach zajął się najpierw produkcją telewizyjną, a potem reżyserią.

Pierwszym krokiem do sławy i gaży przekraczającej obecnie pięć milionów dolarów za wyreżyserowanie filmu była przygodowa komedia "Think Big". Następny film był już wielkim przebojem. W 1991 Turteltaub zrealizował "Driving Me Crazy" - komediową opowieść o upadku Muru Berlińskiego i nieśmiertelnym enerdowskim wehikule marki Trabant, który trafia na zdominowane przez limuzyny i krążowniki szos ulice Los Angeles. Wśród następnych projektów Turteltauba znalazł się film kung-fu dla dzieci "3 Ninja" i komedia sportowa "Reggae na lodzie" - opowieść o grupie ambitnych Jamajczyków, którzy zamierzają wystartować na olimpiadzie zimowej w zawodach bobslejowych.

Status jednego z najbardziej wziętych reżyserów hollywoodzkich zdobył jednak dzięki dwóm produkcjom z połowy lat 90. - romantycznej komedii "Ja cię kocham, a ty śpisz" oraz ozdobionemu doskonałą kreacją Johna Travolty "Fenomenowi". Tylko ten ostatni film zarobił dla wytwórni Disney'a ponad 100 milionów dolarów. Turteltaub utrwalił swoją reputację filmem "Dzieciak", komedii, w której odtwarzany przez Bruce'a Willisa bohater spotyka samego siebie jako małego chłopca. Najnowszym i jak dotąd bodaj największym sukcesem reżysera jest "Skarb Narodów" (2004). Turteltaub połączył siły ze swoim szkolnym kolegą Nicholasem Cagem i nakręcił brawurowe widowisko przygodowe - opowieść o poszukiwaczach skarbów we współczesnych Stanach Zjednoczonych.

WYBRANA FILMOGRAFIA REŻYSERSKA

premiery w: Alekino+ CANAL+
2013 Last Vegas 20.12.2014 r.
2004 SKARB NARODÓW 08.11.2008 r.
2000 DZIECIAK 05.12.2009 r.
1999 INSTYNKT 06.04.2003 r.
1996 FENOMEN 25.10.2006 r.
1995 JA CIĘ KOCHAM, A TY ŚPISZ 19.12.2008 r.

Ranking

Ranking reżyserów:
suma punktów: 18
średnia: 3,60
miejsce w rankingu: 367
SERIALE

Sprawy Jacka Taylora: Zakonnica i Lucyfer

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych epizodów w historii Kościoła katolickiego -...


Trupia farma

Zbrodnia zawsze pozostawia ślad, o czym przekonana jest charyzmatyczna patolog,...


Biuro ochrony

Uhonorowane w 2009 roku nagrodą Emmy "Biuro ochrony" to emocjonujący serial...