Ale kino+
KINO MÓWI
BIOGRAFIE SŁAWNYCH AKTORÓW I REŻYSERÓW

Marjane Satrapi

Marjane Satrapi

reżyser

kraj pochodzenia: Iran
miejsce:

Marjane Satrapi to reżyserka oraz autorka komiksów i książek dla dzieci. Urodziła się w Reszt, w Iranie 22 listopada 1969 roku. Była dwukrotnie zamężna. Z pierwszym mężem rozwiodła się w 1994 roku. Obecnie jest w związku małżeńskim z Mattias'em Ripą.

Marjane Satrapi większość swojego dzieciństwa spędziła w Teheranie - w stolicy i największym mieście Iranu. Tam uczyła się we francuskim liceum. Kiedy miała 14 lat, jej rodzice zadecydowali o wysłaniu córki do Wiednia. Satrapi studiowała grafikę na Strasburg School of Decorative Arts we Francji. Obecnie wykonuje ilustracje do popularnych magazynów: "The New Yorker" czy "The New York Times".

Autorka zyskała popularność dzięki serii komiksów autobiograficznych "Persepolis". Film animowany stworzony na ich podstawie, w 2007 roku, został nominowany do Oscara. W 2011 roku powstał komiks "Kurczak ze śliwkami", opowiadający o kilku ostatnich dniach życia Nassera Aliego Khana - muzyka, którego ulubioną potrawą był kurczak ze śliwkami, przygotowywany przez jego matkę. Na podstawie powieści graficznej powstał film "Kurczak ze śliwkami", który zdobył nominację do Nagrody Publiczności na Festiwalu Transatlantyk w Poznaniu oraz Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. W 2014 roku Marjane Satrapi wyreżyserowała film "Głosy". Komedia kryminalna opowiada historię Jerry'ego, który przypadkiem zabija koleżankę z pracy. Bohater zwraca się o pomoc do swoich mówiących przyjaciół - psa i kota.

FILMOGRAFIA Filmy wyreżyserowane przez Marjane Satrapi: "Tales from the Hanging Head" (2016) - familijna animacja, do której scenariusz napisała Sara Driver. "Głosy" (2014) - komedia kryminalna, której premiera miała miejsce w styczniu 2014 roku. "La Bande des Jotas" - komedia kryminalna, do której Marjane Satrapi napisała także scenariusz. "Kurczak ze śliwkami" - melodramat powstały na podstawie komiksu, z 2011 roku, o tym samym tytule. "Persepolis" - dramat animowany, który powstał w oparciu o autobiograficzny komiks, który jest historią dzieciństwa samej autorki w czasie rewolucji islamskiej w Iranie. Komiksy Marjane Satrapi: "Persepolis 2 - Historia Powrotu " (rysunek i scenariusz), "Persepolis 1 - Historia Dzieciństwa" (rysunek i scenariusz), "Kurczak ze śliwkami" (rysunek i scenariusz).

WYBRANA FILMOGRAFIA REŻYSERSKA

premiery w: Alekino+ CANAL+
2014 Głosy 15.12.2016 r.
2011 Kurczak ze śliwkami 07.08.2014 r.
2007 PERSEPOLIS 19.01.2010 r. 17.03.2009 r.

Ranking

Ranking reżyserów:
suma punktów: 0
średnia: 0.00
miejsce w rankingu: -
SERIALE

Sprawy Jacka Taylora: Zakonnica i Lucyfer

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych epizodów w historii Kościoła katolickiego -...


Trupia farma

Zbrodnia zawsze pozostawia ślad, o czym przekonana jest charyzmatyczna patolog,...


Biuro ochrony

Uhonorowane w 2009 roku nagrodą Emmy "Biuro ochrony" to emocjonujący serial...