Ale kino+
alekino+
BIOGRAFIE SŁAWNYCH AKTORÓW I REŻYSERÓW

Michael Bay

reżyser

data ur.: 17.02.1965 r.
kraj pochodzenia: USA
miejsce: : Los Angeles, California

Filmografia Michaela Bay'a to zaledwie kilka tytułów, ale jeżeli wziąć pod uwagę wyniki finansowe zrealizowanych przez niego filmów, reżyser wyrasta na jedną z najważniejszych postaci współczesnego Hollywood.

Bay należy do elitarnego grona realizatorów, których wszystkie filmy osiągnęły box office przekraczający 100 milionów dolarów. Wpływy ze wszystkich reżyserowanych przez niego produkcji dawno przekroczyły miliard dolarów. Zanim Bay zajął się kręceniem wielkich przebojów, robił teledyski dla pierwszoligowych gwiazd (m.in. dla Meatloafa, Tiny Turner i Lionela Richie) oraz reklamy. W tej ostatniej dziedzinie osiągnął wszystko, co jest do osiągnięcia w branży. Michael Bay zdobył w kategorii filmu reklamowego niemal każdą liczącą się międzynarodową nagrodę. Opromieniony sławą jednego z najbardziej błyskotliwych amerykańskich realizatorów reklamówek, w 1995 roku wkroczył w świat filmu fabularnego. Jego pierwszy obraz, sensacyjne widowisko "Bad Boys" okazał się międzynarodowym hitem. Podobnie miało być z każdym następnym przedsięwzięciem Bay'a: sensacyjna "Twierdza", katastroficzny "Armagedon", wojenny "Pearl Harbour", druga część "Bad Boys" - każdy z tych filmów trafiał idealnie w gusta widzów. Każdy był też zrealizowaną z ogromnym rozmachem superprodukcją. Przy "Bad Boys" Bay rozpoczął współpracę z potężnym hollywoodzkim producentem Jerrym Bruckheimerem, z którym miał w przyszłości kręcić wszystkie swoje filmy.

Filmowcy pracujący z Bay'em opowiadają, że reżyser nie ma serca do scen psychologicznych czy budujących charaktery bohaterów - sekwencje tego rodzaju stara się zrealizować jak najszybciej, ograniczając ich obecność do niezbędnego minimum. Żywiołem Bay'a jest akcja w inscenizacji, której jest mistrzem. Autor "Bad Boys" tak angażuje się w realizację spektakularnych sekwencji, że potrafi wyłożyć prywatne pieniądze, by dokładniej je dopracować. Może sobie jednak na to pozwolić. Za samo "Pearl Harbour" otrzymał ponad 25 milionów dolarów (honorarium plus udział w zyskach z dystrybucji) stając się w ten sposób jednym z najlepiej zarabiających reżyserów Hollywood.


WYBRANA FILMOGRAFIA REŻYSERSKA

premiery w: Alekino+ CANAL+
2014 Transformers: Wiek zagłady 05.04.2015 r.
2013 Sztanga i cash 25.07.2014 r.
2007 TRANSFORMERS 19.10.2008 r.
2001 PEARL HARBOR 26.12.2008 r.
1998 ARMAGEDON 13.09.2008 r.
1996 TWIERDZA 03.11.2007 r.
1995 BAD BOYS 27.03.2003 r.

Ranking

Ranking reżyserów:
suma punktów: 55
średnia: 2,89
miejsce w rankingu: 216
SERIALE

Sprawy Jacka Taylora: Zakonnica i Lucyfer

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych epizodów w historii Kościoła katolickiego -...


Trupia farma

Zbrodnia zawsze pozostawia ślad, o czym przekonana jest charyzmatyczna patolog,...


Biuro ochrony

Uhonorowane w 2009 roku nagrodą Emmy "Biuro ochrony" to emocjonujący serial...