Ale kino+
alekino+
BIOGRAFIE SŁAWNYCH AKTORÓW I REŻYSERÓW

Roy Andersson

Roy Andersson

reżyser

kraj pochodzenia: Szwecja
miejsce:

Roy Andersson to reżyser filmowy i twórca reklam, urodzony 31 marca 1943 roku w Szwecji. Jego twórczość charakteryzują długie ujęcia, w których ruch odbywa się wewnątrz kadru, a kamera stoi w miejscu.

Roy Andersson studiował historię i literaturę na Uniwersytecie w Lund, jednej z największych uczelni w Szwecji. Kontynuował edukację w Sztokholmskiej Szkole Filmowej, którą ukończył w 1969 roku. Rok później Andersson zadebiutował filmem "Historia miłosna". Dwugodzinny melodramat został wyróżniony Złotym Żukiem przez Szwedzki Instytut Filmowy, za najlepszy film. Twórca otrzymał też Złotą Plakietkę dla najlepszego reżysera oraz Nagrodę Międzynarodowej Unii Krytyki Filmowej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Nakręcony w 1975 roku dramat "Giliap" nie został dobrze przyjęty przez krytyków filmowych, przez co reżyser zajął się tworzeniem reklam. Początkowo praca przy robieniu krótkich filmów reklamowych miała być chwilowym zajęciem. Okazało się, że Roy Andersson przepracował w branży reklamowej 25 lat, tworząc, przez ten czas ponad 300 "reklamówek", np. Gevalia & Trygg Hansa (rok 1970), Estrella & Lotto (rok 1980), Arla, Air France & Citroen (rok 1990), Posten, Felix & Aftonbladet (rok 2000).

Roy Andersson stał się popularny po wyreżyserowaniu trzech filmów: "Pieśń z drugiego piętra" (z 2000 roku), "Do ciebie, człowieku" (z 2007 roku) oraz "Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu". Przy tworzeniu ostatniego z nich, inspiracją dla reżysera był obraz niderlandzkiego malarza Pietera Bruegla - "Myśliwi na śniegu", przedstawiający myśliwych wracających zimą z polowania. Produkcja "Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu" w 2014 roku otrzymała statuetkę Złotego Lwa za najlepszy film na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Za film Roy Andersson dostał także Europejską Nagrodę Filmową za najlepszą europejską komedię.

FILMOGRAFIA Filmy wyreżyserowane przez Roy'a Anderssona: "Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu" - komediodramat o dwóch podróżujących handlarzach. W rolach głównych występują: Holger Andersson, Nils Westblom, Charlotta Larsson oraz Viktor Gyllenberg. "Do ciebie, człowieku" - komediodramat pokazujący życie zwykłych ludzi na tle szarych mieszkań i biurowców. "Pieśni z drugiego piętra" - dramat surrealistyczny, pokazujący wzruszającą historię o poszukiwaniu miłości i strachu przed jej odrzuceniem. "Harlig ar jorden" - dramat krótkometrażowy, w którym główne rolę grają: Anne Tubin, Hans Soderblom, Udo Kuhnapas, Gun Fors oraz Rolf Engstrom. "Nagonting har hant" - krótkometrażowy film dokumentalny. Na ekranie występują: Lennart Bjorklund, Anne Tubin, Klas-Gosta Olsson oraz Sandra Mansson. "Giliap" - dramat z wątkami kryminalnymi. W rolach głównych występują: Pernilla August, Henry Olhans, Lars- Levi Laestadius, Willie Anderson, Mona Seilitz oraz Thommy Berggren. "Historia miłosna" - melodramat o dwójce zakochanych nastolatków, którzy w walce o uczucia muszą stawić czoła wielu przeciwnościom losu. "Lordagen den 5.10" - krótkometrażowa produkcja, w której główne role grają: Eric Hansson, Curt Ericson, Stefan Bohm, Gunnar Ossiander, Rose Lagercrantz oraz Lars Karlsteen. "Hamta en cykel" - 20 minutowy film, w którym główne role grają: Monica Lof oraz Pierre Bene. "Besoka sin son" - film krótkometrażowy, w którym grają: Kajsa Wilund, Lars Karlsteen, Peter Ege oraz Maud Backeus.

WYBRANA FILMOGRAFIA REŻYSERSKA

premiery w: Alekino+ CANAL+
2014 Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu 29.12.2016 r.
2000 Pieśni z drugiego piętra 16.06.2011 r.

Ranking

Ranking reżyserów:
suma punktów: 0
średnia: 0.00
miejsce w rankingu: -
SERIALE

Sprawy Jacka Taylora: Zakonnica i Lucyfer

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych epizodów w historii Kościoła katolickiego -...


Trupia farma

Zbrodnia zawsze pozostawia ślad, o czym przekonana jest charyzmatyczna patolog,...


Biuro ochrony

Uhonorowane w 2009 roku nagrodą Emmy "Biuro ochrony" to emocjonujący serial...