Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
BIOGRAFIE SŁAWNYCH AKTORÓW I REŻYSERÓW

Ryan Gosling

Ryan Gosling

aktor

data ur.: 12.11.1980 r.
kraj pochodzenia: Kanada
miejsce: London, Ontario

Ryan Gosling to pierwszy od 1943 roku (!) kanadyjski aktor, który został nominowany do Oscara dla najlepszego aktora i jednocześnie najmłodszy (po Johnie Travolcie). W filmie "Szkolny chwyt" (2006) zagrał nauczyciela historii, Dana Dunne'a, który jest uzależniony od narkotyków i nawiązuje nietypową przyjaźń z uczennicą.

Ryan Gosling urodził się i wychował mormońskiej rodzinie w Kanadzie, w Ontario. W szkole nazywano go Kłopot (Trouble), ponieważ sprawiał problemy wychowawcze i miał trudności w nauce (ADHD). Dzięki matce, która zabrała go ze szkoły i sama uczyła w domu, nie miał poczucia porażki, za to nauczył się autonomii - przyznaje w wywiadach.

Swoją przygodę z ekranem rozpoczął jako dziecko, startując ze starszą siostrą w konkursach talentów. Mając 12 lat (1993), wygrał w Montrealu konkurs do programu-wylęgarni talentów "The Mickey Mouse Club" dla kanału MMC, pokonując 17 tys. kandydatów! Przez dwa lata udziału w programie jako muszkieter mieszkał z rodziną w przyczepie w Orlando na Florydzie i był jedynym jej żywicielem. Następnie wrócił do Kanady i brał udział w innych rodzinnych programach rozrywkowych.

Mając 18 lat, zagrał Seana Hanlona w kanadyjskim serialu "Liceum na morzu" i Herkulesa w serialu "Młodość Herkulesa", następnie Alana Bosleya w dramacie "Tytani" (2000).

Uwagę widzów i krytyków przyciągnął niezwykle przekonującą rolą żydowskiego neonazisty, Dany'ego Balinta, w kontrowersyjnym filmie "Fanatyk" (2001). Za tę rolę otrzymał Nagrodę Jury na Festiwalu Filmów w Sundance, nominację w kategorii najlepszy aktor do nagrody Independent Feature Spirit, a także otrzymał nagrody od rosyjskich i londyńskich krytyków.

Także jego rola sadystycznego mordercy w "Śmiertelnej wyliczance" (2002) została doceniona przez krytyków - chwalono talent i charyzmatyczność Goslinga, choć thriller nie okazał się dochodowy. Grał w nim u boku Sandry Bullock, z którą później się związał.

W "The Slaughter Rule" (2002), zagrał nastolatka Roya, gracza futbolowego, w specyficznym związku z trenerem. Zaś w "Odmiennych stanach moralności" (2003) wcielił się w nastolatka uwięzionego za zabicie niepełnosprawnego chłopca. Ten film przyciągnął uwagę dużej publiczności i osiągnął sukces komercyjny.

Kolejny przełom w karierze Goslinga nastąpił wraz z melodramatem "Pamietnik" (2004). Jego rola biednego, prostego chłopaka zakochanego w bogatej kobiecie (Rachel McAdams) poruszyła miliony, "Pamiętnik" znalazł się na listach najbardziej romantycznych filmów, zaś pocałunek bohaterów trafił do kanonu najsłynniejszych kinowych pocałunków. Gosling dostał 5 nagród Teen Choice Awards (ulubiony aktor dramatu, przełomowy męski występ, najseksowniejsza scena miłosna, ulubiona chemia filmowa, ulubiony pocałunek), a od the MTV Movie Award Ryan i Rachel dostają nagrodę za najlepszy pocałunek... I zakochują się w sobie... Cóż się dziwić zatem, że Ryan Gosling znalazł się w People Magazine na liście 50 najbardziej gorących kawalerów (Hottest bacherols) i nazwany został Male Star of Tomorrow (Męska gwiazda przyszłości).

Po sukcesie "Szkolnego chwytu" kolejnym, godnym uwagi filmem jest Miłość Larsa (2007). Opowiada on historię introwertycznego chłopaka, który zakochuje się... w lalce. Gosling za tę rolę otrzymał Satelitę dla najlepszego aktora i nominację do Złotego Globu.

Nie można odmówić sobie obejrzenia Goslinga w roli młodego, niezwykle ambitnego prokuratora u boku Anthony'ego Hopkinsa w "Słabym punkcie" (2007).

Po 3 latach nieobecności na wielkim ekranie Gosling zagrał w latach 2010-2011 w pięciu filmach. Z Michelle Williams w "Blue Valentine", dramacie romantycznym o tak niskim budżecie, że był niemal improwizowany. A jednak Gosling otrzymał nominację do Złotego Globa dla najlepszego aktora, a film odniósł olbrzymi sukces kasowy. Natomiast drugi film z 2010 roku "Wszystko, co dobre", to prawdziwa historia nowojorskiego spadkobiercy nieruchomości, któremu ginie żona, a on zostaje podejrzanym.

W roku 2011 Gosling zaprezentował się na wysokim poziomie w 3 różnych obrazach wysokiej klasy. Najpierw w komicznej roli w "Kocha, lubi, szanuje" jako miejscowy podrywacz, który odkrywa prawdziwą miłość. Washington Post napisał: "Jego pociągająca obecność sugeruje, że znaleźliśmy przyszłego George'a Clooney'a". Przy okazji tej roli okazało się, że posiada talent komediowy i został nominowany do Złotego Globu w kategorii najlepszy aktor.

Następnie widzimy go w porywającym dramacie sensacyjnym "Drive", jako bezimiennego kaskadera, który pomaga mężowi uroczej sąsiadki wyplątać się z długów u bandytów. Film odnosi sukces finansowy, a Gosling otrzymuje nagrodę IFTA dla najlepszego aktora zagranicznego i Satelitę dla najlepszego aktora. Zagrał również rzecznika prasowego kandydata na prezydenta (sam Clooney w tej roli) w kasowym dramacie politycznym George'a Clooney'a "Idy marcowe". Za te rolę został nominowany do Złotego Globu dla najlepszego aktora.

Przed nami kolejne filmy w trakcie realizacji. Aktor pytany przez dziennikarzy, dlaczego kręci, aż tyle filmów rocznie, odpowiada, że teraz robi filmy, a kiedy zacznie robić dzieci, to skupi się na rodzinie. Do tej pory nie ustatkował się. Dość często zmienia partnerki (zwykle są to jego partnerki z planu, m.in. Sandra Bullock, Rachel McAdams,Oliwia Wilde, Eva Mendes).

Goslinga porównuje się często do Marlona Brando (ćwiczył na nim wymowę, żeby pozbyć się kanadyjskiego akcentu). Z pewnością jest obecnie jednym z najbardziej topowych aktorów i najpopularniejszych obiektów wzdychań.

Ryan Gosling jest jednak nie tylko aktorem, ale i muzykiem. Kiedy nie zajmuje się nagrywaniem filmu, pisze muzykę jazzową i gra na gitarze. Jego grupa nazywa się Bones Dead Man. Wydali już pierwszą płytę i zaliczyli tournée w Ameryce Południowej.

Mieszka Nowym Jorku, natomiast w Kalifornii, w Beverly Hills, jest współwłaścicielem marokańskiej restauracji. Angażuje się w akcje społecznie, m. in. popiera organizację walczącą o etyczne traktowanie zwierząt, walczy o poprawę warunków życia w obozach dla uchodźców w Afryce oraz przeciwko wykorzystywaniu dzieci do działań wojennych.

WYBRANA FILMOGRAFIA AKTORA

premiery w: Alekino+ CANAL+
2018 Pierwszy człowiek 20.07.2019 r.
2017 Song to song 04.06.2018 r.
2016 La La Land 04.03.2018 r.
2016 Nice Guys. Równi goście 27.05.2017 r.
2013 Tylko Bóg wybacza 26.11.2015 r.
2012 Drugie oblicze 14.02.2017 r. 10.05.2014 r.
2011 Drive 22.03.2018 r.
2011 Idy marcowe 10.11.2012 r.
2010 Blue Valentine 23.10.2018 r.
2010 Wszystko co dobre 14.02.2016 r.
2010 Wszystko, co dobre 14.02.2017 r.
2006 SZKOLNY CHWYT 28.02.2010 r. 28.10.2008 r.
2005 ZOSTAŃ 24.06.2007 r.
2003 Odmienne stany moralności 03.09.2013 r. 05.09.2006 r.
2001 Fanatyk 16.08.2012 r.

Ranking

Ranking aktorów:
suma punktów: 110
średnia: 5,00
miejsce w rankingu: 479
SERIALE

Sprawy Jacka Taylora: Zakonnica i Lucyfer

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych epizodów w historii Kościoła katolickiego -...


Trupia farma

Zbrodnia zawsze pozostawia ślad, o czym przekonana jest charyzmatyczna patolog,...


Biuro ochrony

Uhonorowane w 2009 roku nagrodą Emmy "Biuro ochrony" to emocjonujący serial...