Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
BIOGRAFIE SŁAWNYCH AKTORÓW I REŻYSERÓW

Sam Mendes

Sam Mendes

reżyser

kraj pochodzenia: Wlk. Brytania
miejsce:

Samuel Mendes to brytyjski reżyser filmowy i teatralny oraz aktor. Urodził się 1 sierpnia 1965 roku w mieście Reading, w Wielkiej Brytanii. Przez 7 lat był żonaty z angielską aktorką Kate Winslet, znaną z głównej roli w filmie "Titanic". Owocem małżeństwa jest urodzony w 2003 roku syn - Joe Alfie.

Biografia Sam Mendes ukończył studia na Uniwersytecie w Cambridge w 1987 roku. Reżyser zadebiutował w 1999 roku filmem "American Beauty". Była to jego pierwsza produkcja, która natychmiast podbiła serca widzów oraz filmowych krytyków. Za "American Beauty" Mendes, w 2000 roku otrzymał Oscara, Złoty Glob, Critics Choice za najlepszego reżysera oraz GDA za najlepsze osiągnięcie reżyserskie w filmie fabularnym. Film został też wyróżniony nagrodą Amanda za najlepszy kinowy film zagraniczny, Czeskim Lwem, MFF w Toronto oraz Robertem (najważniejszą duńską nagrodą filmową). "Skyfall", w 2013 roku otrzymał nagrodę BAFTA (brytyjski odpowiednik amerykańskich Oskarów) za najlepszy film brytyjski. A za ekranizację "Para na życie", w 2009 roku, otrzymał nagrodę publiczności na festiwalu "Dwa Brzegi". Filmografia Sam Mendes wyreżyserował dwa filmy o Jamesie Bondzie - "Skyfall" i "Spectre", czyli historie szpiegowskie agenta 007, w którego rolę wciela się Daniel Craig. "Spectre" to oprócz kina akcji także dawka humoru. W filmie występują między innymi: Monica Bellucci, Naomie Harris, Ben Whishaw, Léa Seydoux, Christopher Waltz oraz Ralph Fiennes. Główny bohater po otrzymaniu zagadkowej informacji o swojej przeszłości wyrusza do stolicy Meksyku. Podróż skieruje go na trop złowrogiej organizacji Widmo (Spectre). Inne filmy reżyserii Sama Mendesa "Middlemarch" - ekranizacja książki George Eliot pt. "Miasteczko Middlemarch". Akcja dzieje się w latach 1829 - 1832, a fabuła opiera się na historii dwóch postaci: Dorothei Brooke i Tertiusa Lydgate'a. "Netherland" - dramat, produkcji USA. Scenariusz do filmu napisał Christopher Hampton. "Para na życie" - komedia obyczajowa o związku Burta Farlandera z Veroną De Tessant. "Droga do szczęścia" - melodramat, zrealizowany na podstawie książki "Revolutionary Road" autorstwa Richarda Yatesa. "Jarhead: Żołnierz piechoty morskiej" - brutalny film, opowiadający prawdziwą historię życia żołnierzy wysłanych na I wojnę w Zatoce Perskiej. "Droga do zatracenia" - film, którego akcja rozgrywa się w latach 30., za czasów panowania mafii Ala Capone. "American Beauty" - dramat obyczajowy, opowiadający historię Lestera Burnhama, który zakochuje się w koleżance swojej nastoletniej córki. Filmy, w których zagrał Sam Mendes Sam Mendes zagrał w filmach dokumentalnych: "Skyfall: Modern Day Bond", "Everything or Nothing: The Untold Story of 007", "Background, Semper Fi, Jarhead Diaries", "Who Needs Sleep?", "The Making of 'Road to Perdition'", "American Beauty: Look Closer", "Still Tickin': The Return of 'Clockwork Orange'". Aktor wystąpił też w musicalu komediowym "Cannes" oraz gościnnie - w serialu "Unscripted" z 2005 roku.

WYBRANA FILMOGRAFIA REŻYSERSKA

premiery w: Alekino+ CANAL+
2015 Spectre 11.11.2016 r.
2012 Skyfall 27.10.2013 r.
2005 Jarhead: Żołnierz Piechoty Morskiej 15.10.2015 r.
2002 DROGA DO ZATRACENIA 28.12.2009 r.
1999 AMERICAN BEAUTY 29.06.2007 r.

Ranking

Ranking reżyserów:
suma punktów: 55
średnia: 3,93
miejsce w rankingu: 215
SERIALE

Sprawy Jacka Taylora: Zakonnica i Lucyfer

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych epizodów w historii Kościoła katolickiego -...


Trupia farma

Zbrodnia zawsze pozostawia ślad, o czym przekonana jest charyzmatyczna patolog,...


Biuro ochrony

Uhonorowane w 2009 roku nagrodą Emmy "Biuro ochrony" to emocjonujący serial...