Ale kino+
KINO MÓWI
Wasze recenzje: Czas Apokalipsy: Powrót

RECENZJE

Czas Apokalipsy: Powrót

recenzja filmu: CZAS APOKALIPSY: POWRÓT, USA, 2001, reżyseria: Francis Ford Coppola

Robert Czernik 20.10.2010 17:27


Oglądając ten wybitny obraz Francisa Forda Coppoli mamy okazję, niczym Dante w "Boskiej komedii", udać się w głąb piekła i zwiedzić jego kolejne kręgi.

Naszym przewodnikiem w tej podróży jest kapitan Willard, a piekło, które nam ukazuje, nie znajduje się w wyimaginowanych zaświatach, lecz jest rzeczywiste i rozgrywa się podczas wojny w Wietnamie.

Willard jest doświadczonym żołnierzem, na którym wojna zdążyła już odcisnąć swe piętno. Jak sam o sobie mówi, będąc w Wietnamie chciałby wrócić do domu; będąc w domu chciałby wrócić do Wietnamu. Jak tysiące innych żołnierzy, nie potrafi już "normalnie" funkcjonować. Czekając na kolejna misję pogrążony w odmętach alkoholu, walczy z prześladującymi go obrazami wojny.

Kolejny rozkaz, który otrzymuje kapitan, jest wyjątkowy: polega na zlikwidowaniu rodaka- pułkownika amerykańskiej armii, który "uległ pokusie zostania bogiem" gdzieś w wśród tubylczej ludności kambodżańskiej dżungli. Pułkownik Kurtz zerwał kontakt z dowództwem i na własną rękę prowadzi działania dopuszczając się brutalnych egzekucji. Willard rozpoczyna swą misję roztaczając przed widzem apokaliptyczną wizję wojny. Na swej drodze napotyka m.in. "kawalerzystów, którzy zamienili konie na śmigłowce" i dowodzącego nimi podpułkownika Kilgore'a- wielkiego entuzjastę surfingu i zapachu napalmu o poranku. Im głębiej w dżunglę zagłębiamy się wraz z naszym przewodnikiem, tym więcej dantejskich scen jesteśmy świadkami. Końca misji Willarda nie dożywa żaden z towarzyszących mu młodych żołnierzy, a sam kapitan ma coraz więcej wątpliwości co do słuszności jej celu...

Dzieło Coppoli wypełnione jest smutkiem, rozpaczą, poczuciem beznadziejności wobec skutków konfliktu zbrojnego, a zwłaszcza konfliktu zupełnie nieuzasadnionego, jak ten w Wietnamie.

Sugestywna gra świetnych aktorów, psychodeliczny klimat i muzyka składają się na ten wyróżniający się spośród wielu innych obraz wojny.

SZUKAJ RECENZJI

miesiąc
rok
szukana fraza