Ale kino+
KINO MÓWI
Wasze recenzje: Śniadanie na Plutonie

RECENZJE

Śniadanie na Plutonie

recenzja filmu: ŚNIADANIE NA PLUTONIE, Irlandia/Wlk. Brytania, 2005, reżyseria: Neil Jordan

Tomasz Klimala 03.09.2010 21:23


"Śniadania na Plutonie" Neila Jordana to znakomita próbka nie tylko kina queerowego, ale i ponowoczesnego.

Świat przedstawiony w filmie wydaje się być na granicy epoki nowoczesności i ponowoczesności. Jest wciąż mocno zanurzony w tej pierwszej, jednak pojawiają się coraz wyraźniejsze ślady i zwiastuny nowej rzeczywistości. Główny bohater filmu staje się jedną z osób zapoczątkowujących głębokie transformacje w swoim otoczeniu. Świat, w którym się urodził nie może go zaakceptować, ani on jego, dlatego zmienia go walcząc o wprowadzenie nowego porządku. Od początku wprawia otoczenie w konsternację, przebierając się w damskie stroje i malując usta szminką. Z biegiem lat utwierdza się w odczuciu rozbieżności między swoją płcią fizyczną a mentalną. Jego odmienna identyfikacja płciowa jest nie do przyjęcia dla konserwatywnej zbiorowości, ale pomimo tego odważnie i konsekwentnie broni swojej tożsamości, co nie jest łatwe.

W porządku patriarchalnym nie ma miejsca na jakąkolwiek odmienność. Nietypowe zachowanie Patricka wywołuje wściekłość jego przybranej matki. Jej największy gniew wzbudza jednak nie sam fakt przebieranek chłopca, ale to, że używa "jej dobrych butów", zapewne przeznaczonych na niedzielną mszę świętą. Głównym motorem strachu kobiety jest zależność od opinii społecznej. Liczy się to, "co ludzie powiedzą". Publiczne ujawnienie skłonności chłopca byłoby dla niej największym ciosem - to ciekawa, trafna obserwacja.

Sam film jest dziełem o wielu cechach ponowoczesnych. Są one widoczne w jego konstrukcji, narracji, stylu, sposobach obrazowania. Eklektyzm, kolażowość, pluralizm, polifonia znaczeń, ironia, groteska, pastisz, odsłonięcie mechanizmów kreacji, unikanie schematów na poziomie komunikacji - te wszystkie właściwości sprawiają, że "Śniadanie na Plutonie" można uznać za film ponowoczesny. Na dodatek bardzo udany i frapujący.

SZUKAJ RECENZJI

miesiąc
rok
szukana fraza